Eestis on tänavu kõige Läänemere sõbralikum talu Pajumäe talu

Maailma Loodus Fondi (WWF) Läänemere sõbraliku taluniku konkursi võit läks tänavu Poola, kuid Eestit esindav Pajumäe talu ja selle peremees Viljar Veidenberg paistsid konkursil silma ja pälvisid žüriilt kiidusõnu.

Pilt: Eesti Toidutee
Eesti

Eestis on tänavu kõige Läänemere sõbralikum talu Pajumäe talu

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

Maailma Loodus Fondi (WWF) Läänemere sõbraliku taluniku konkursi võit läks tänavu Poola, kuid Eestit esindav Pajumäe talu ja selle peremees Viljar Veidenberg paistsid konkursil silma ja pälvisid žüriilt kiidusõnu.

WWF-i žürii valis Eestist Läänemere-sõbralikuks talunikuks Pajumäe talu Viljandimaalt, teatas Eestimaa Looduse Fondi (ELF) pressiesindaja kolmapäeval BNS-ile. WWF tunnustab talunikke, kes vähendavad Läänemerre jõudvat põllumajandusreostust. Mahetalu peremees Viljar Veidenberg paistis silma traditsiooniliste ja uuenduslike põlluharimisviiside kombineerimisega ning keskkonnateadlike valikutega igapäevases töös.

Ka rahvusvaheline žürii tunnustas kõrgelt Pajumäe talu tema loodussõbralike valikute ja julguse eest teha investeeringuid keskkonnasõbralikesse uuendustesse uues meiereis ning tunnustas selge visiooni hoidmist keskkonnasõbraliku põllumajanduse praktiseerimisel.

"Ligi 97 protsenti Läänemerest kannatab eutrofeerumise all ja põllumajanduslikud meetmed on oluline osa olukorra paremaks muutmisest," ütles ELF-i mereprogrammi juht Aleksei Lotman. „Selle aasta võitja tõestavad, et efektiivsed keskkonnasõbralikud meetodid ei aita ainult toitainete vette leostumist vähendada, vaid needsamad lahendused võivad tõsta ka talu tootlikkust ning tuua kasu ümbritsevale kogukonnale ja meie ökosüsteemile."

Läänemere-sõbraliku taluniku konkursil osalevad Läänemere valglal tegutsevad põllumajandustootjad. Tänavused osalejad 11 riigist on suuruselt ja tegevusaladelt väga erinevad – väikesest biodünaamilisest talust kuni 800-hektarise teravilja- ja loomafarmini. Igal talunikul olid omad keskkonnahoiumeetodid ning tänasel Elmia põllumajandusmessil neid kogemusi ja toimivaid tegevusviise keskkonnahoiu ja põllumajanduse vahel ka omavahel jagati.

Läänemere-sõbraliku taluniku auhind (Baltic Farmer of the Year Award) loodi 2009. aastal, et tõsta esile talunikke, kes tegelevad oma talus liigse toitaine leostumise pidurdamisega. Konkursil osalevad põllumajandustootjad, kes tegutsevad Läänemere valgalal ehk alal, kus Läänemeri saab oma vee. Iga riigi kohalik žürii valib võitja, kes esindab riiki rahvusvahelisel konkursil. Kohalikud võitjad saavad tuhat eurot ja rahvusvaheline võitja 10 000 eurot.

Seni on Läänemere-sõbraliku taluniku tunnustust saanud enda keskkonnasõbralike põllumajandamise viiside eest ligi 50 talunikku. Lisaks Eestile, mis jääb tervenisti Läänemere valglasse, osalevad konkursil veel Taani, Soome, Saksamaa, Läti, Leedu, Poola, Venemaa ja Rootsi. Sel aastal osalesid esimest korda ka Valgevene ja Ukraina talunikud.

Läänemere-sõbraliku taluniku konkurss peetakse ka järgmisel aastal.

Laadimine...Laadimine...