Eestis tuli esmakordselt müügile HIV kodutest

"HI-viirusesse võib nakatuda igaüks, seda enam, et Eesti on HIV levikult Euroopas esikohal ja uutest nakatunutest pooled on n-ö täiesti tavalised inimesed," ütles testi maaletooja esindaja Harri Peiker.

Pilt: Scanpix

Eestis tuli esmakordselt müügile HIV kodutest

"HI-viirusesse võib nakatuda igaüks, seda enam, et Eesti on HIV levikult Euroopas esikohal ja uutest nakatunutest pooled on n-ö täiesti tavalised inimesed," ütles testi maaletooja esindaja Harri Peiker.

Koduse HIV kiirtesti eesmärk on pakkuda inimestele privaatset ja anonüümset testimisvõimalust, mis annab 99,7 protsendi täpsusega tulemuse 15 minuti jooksul, teatas testi müüva ettevõtte esindaja. Eesti on neljas riik Euroopa Liidus lisaks Prantsusmaale, Ühendkuningriigile ja Belgiale, kus sellist testi müüakse.

"HI-viirusesse võib nakatuda igaüks, seda enam, et Eesti on HIV levikult Euroopas esikohal ja uutest nakatunutest pooled on n-ö täiesti tavalised inimesed. See tähendab, et väga paljud inimesed ei ole teadlikud enda või oma seksuaalpartneri HIV-staatusest," ütles testi maaletoova ettevõtte Selfdiagnostics OÜ arendusdirektor Harri Peiker pressiteate vahendusel. "Samas ei tasu pead liiva alla peita ning hirmu tunda – HIV pole surmahaigus, vastupidi, mida varem on haigus teada, seda parem viiruse kandjale – HIV infektsiooni ravi eesmärk on haiguse progressiooni pidurdamine," lisas Peiker.

"Testimine on HIV leviku pidurdamisel väga olulise tähtsusega – mida rohkem inimesi on kindlad oma HIV-staatusest, seda väiksem on tõenäosus, et nakatatakse uusi inimesi. Kui HIV positiivne saab ARV-ravi, ei nakata ta enam teisi," selgitas Peiker. "HIV kodutesti sihtgrupp on vastutustundlikud inimesed – need, kes tahavad olla kindlad enda ja oma partneri tervises. Aga ei saa kunagi olla kindel, kui pole teinud testi," lisas Peiker.

Uue testiga saab inimene HIV-i testida endale sobival ajal ja kohas, privaatselt ning anonüümselt, sellega saab igaüks ise kodus hakkama, tulemuse saamiseks kulub vaid 15 minutit. HIV kiirtest tuvastab nii HIV-1/HIV-2 antikehad sõrmeotsa verest. Testimiseks on vaja üks tilk verd.

HIV kodutesti positiivse tulemuse korral tuleb esimesel võimalusel pöörduda arsti poole, kes määrab kinnitava laboritesti. Laboranalüüse saavad Eestis teha perearstid, infektsionistid, günekoloogid, meestearstid, uroloogid ja dermatoveneroloogid.

Testi hakatakse müüma Eesti apteekides ning veebipoes tervisetestid.ee.

1. detsember on ülemaailmne AIDS-i vastu võitlemise päev.

Laadimine...Laadimine...