Eksperdid: kliimamuutused paisutavad keskameeriklaste väljarännet USA-sse

Kliimamuutused on põhjustanud Kesk-Ameerikas pikki põua- ja vihmaperioode, kahjustades halvemal järjel põllumehi, kes on sageli sunnitud koos peredega uute võimaluste otsinguil kodu maha jätma.

Pilt: Scanpix

Eksperdid: kliimamuutused paisutavad keskameeriklaste väljarännet USA-sse (1)

Toimetaja: Moonika Tuul

Kliimamuutused on põhjustanud Kesk-Ameerikas pikki põua- ja vihmaperioode, kahjustades halvemal järjel põllumehi, kes on sageli sunnitud koos peredega uute võimaluste otsinguil kodu maha jätma.

Keskameeriklaste väljaränne Ühendriikidesse ähvardab kliimamuutuste süvenedes paisuda, vahendas BNS piirkonna keskkonnaministrite ja ekspertide hoiatust.

"Järgmised migrandid on kliimamigrandid," ütles El Salvadori keskkonna- ja loodusvarade minister Lina Pohl Panamas konverentsi kõrvalt ajakirjanikele.

Konverentsi delegaatidele öeldi, et kliimamuutused on põhjustanud Kesk-Ameerikas pikki põua- ja vihmaperioode, kahjustades halvemal järjel põllumehi, kes on sageli sunnitud koos peredega uute võimaluste otsinguil kodu maha jätma.

"Kesk-Ameerikale on osaks saanud korduvad saagikaod põllumajanduses, mis jätab elanikkonnale järjest vähem töö- ja arenguvõimalusi," lausus Pohl.

Viis Kesk-Ameerika riiki - Honduras, Nicaragua, Guatemala, El Salvador ja Dominikaani Vabariik - on maailma 15 äärmuslikele kliimasündmustele kõige haavatavama riigi seas, ütlesid Kesk-Ameerika keskkonna- ja arengukomisjoni kohtumisel osalenud ministrid.

Nad ütlesid avalduses, et "kliimamuutuste mõjud on osa rännet käivitavatest teguritest".

"Kõik riigid seisavad silmitsi probleemiga, et toidujulgeoleku ja ellujäämiseks vajalike vahendite puudumine tekitab rännet, ja kõik Kesk-Ameerika riigi kannatavad," lausus Hondurase asekeskkonnaminister Elvin Rodas.

Tema sõnul tekitavad kliimamuutused migratsiooni, sest "inimestel puudub sünnipaigas kestlikkus".

Guatemalat, Hondurast ja El Salvadori läbivat Kesk-Ameerika kuiva koridori tabas 2016. aastal viimase aastakümne rängim põud, mis jättis 3,5 miljonit inimest sõltuma humanitaarabist, selgus ÜRO toidu- ja põllumajandusameti (FAO) andmetest.

Ainuüksi Guatemalas on klimaatilisest muutlikkusest tingitud maisi- ja oasaagi ikaldumine mõjutanud 100 000 perekonda, ütles riigi keskkonnaminister Alfonso Alonzo.

Temperatuurimuutused, pikaleveninud põuad ja ägedamad vihmaperioodid tähendavad, et miljoneid teraviljakasvatusega elatist teenivaid Kesk-Ameerika põllumehi ähvardab saagiikaldus.

"Kliimamuutustel puudub ideoloogia, sellel on ohvrid, keda me näeme iga päev kannatamas," sõnas Alonzo.

"Pole kahtlust, et kliimamuutused aitavad kaasa kohutavale otsusele, mida inimesed väljarännet valides langetavad," sõnas ÜRO Ladina-Ameerika ja Kariibi mere piirkonna kliimamuutustega kohanemise programmi ametnik Elena Pita.

Tema sõnul on Kesk-Ameerika elanikkonnad väga haavatavad, sest vaeste osakaal neis on väga suur.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...