EL on valmis sigade katkust tabatud riike rohkem toetama

Euroopa Komisjoni teatel oldakse valmis sigade Aafrika katkust tabatud riike veelgi enamate meetmetega toetama, ent kõik oleneb reaalsetest tulemustest.

Pilt: Scanpix

EL on valmis sigade katkust tabatud riike rohkem toetama

Euroopa Komisjoni teatel oldakse valmis sigade Aafrika katkust tabatud riike veelgi enamate meetmetega toetama, ent kõik oleneb reaalsetest tulemustest.

"Komisjon on juba andnud suurt tuge taudist tabatud riikidele. Eelmisel aastal toetasime neid enam kui 15 miljoni euroga, perioodi peale kokku on see enam kui 22 miljonit," ütles Euroopa Komisjoni tervishoiu ja toiduohutuse volinik Vytenis Andriukaitis reedel pressikonverentsil.

Ta lisas, et Komisjon on valmis kaaluma kõiki ja ka edasisi meetmeid seakatku leviku tõkestamiseks, ent kõik oleneb reaalsetest tulemustest. "Töö, mis on seni tehtud Eestis ja ka teistes riikides on olnud efektiivne ja andnud reaalseid tulemusi," rääkis Andriukaitis.

Volinik ütles, et maagilist lahendust taudi levikule mõistagi ei ole, ent tuleb teha pidevat tööd bioohutusmeetmete vallas ning metsseapopulatsiooni ohjamisel. Tema sõnul on Euroopa Liit ka valmis tegema koostööd Venemaa, Valgevene ja teiste taudiprobleemiga riikidega.

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas BNS-ile, et nii Eesti kui Balti riigid ühiselt teevad kindlasti täiendavaid ettepanekuid uuteks meetmeteks seakatku vastases võitluses. Ta märkis, et selles on kolm osa – preventiivne osa, juba toimunud puhangute likvideerimine ning taudiga kaasnev majanduslik mõju.

"Töötame kõikidel nendel rinnetel aktiivselt," rääkis minister. "Volinik kinnitas ka täna, et omalt poolt on Euroopa paindlik ja valmis kaaluma ja arutama ka juba olemasolevate meetmete täiendamist või muutmist," lisas Kruuse.

Andriukaitise sõnul otsustasid tippkohtumisel osalenud riigid, et järgmine seakatku tõrje alane kohtumine toimub kuue kuu pärast, selle asukohariik saab olema Poola.

Tallinnas toimus reedel kohtumine sigade Aafrika katku teemal, kus taudist puudutatud Euroopa Liidu riikide ministrid, veterinaareksperdid ja Euroopa Komisjoni esindajad arutavad seakatku tõkestamiseks vajaliku teaduskoostöö võimalusi.

Kohtumisel osalesid Läti, Leedu, Poola, Soome, Ungari, Rumeenia ja Slovakkia põllumajandusministeeriumite ja veterinaarametite juhtivad ametnikud ja Euroopa Komisjoni tervishoiu ja toiduohutuse volinik Vytenis Andriukaitis ning tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi DG Sante üksuse G juht Bernard Van Goethem.

Laadimine...Laadimine...