EL pikendas Ühendkuningriigi lahkumise tähtaega oktoobri lõpuni

"Meie kõigi huvides on Ühendkuningriigi lepinguga lahkumine," sõnas Euroopa Ülemkogul osalenud Eesti peaminister Jüri Ratas.

Pilt: Scanpix

EL pikendas Ühendkuningriigi lahkumise tähtaega oktoobri lõpuni (7)

Toimetaja: Moonika Tuul

"Meie kõigi huvides on Ühendkuningriigi lepinguga lahkumine," sõnas Euroopa Ülemkogul osalenud Eesti peaminister Jüri Ratas.

Euroopa Ülemkogu ja Ühendkuningriigi peaminister Theresa May leppisid kokku, et riigi EL-ist lahkumistähtaega pikendatakse kuni selle aasta 31. oktoobrini, edastas valitsuse kommunikatsioonibüroo BNS-ile.

"Meie kõigi huvides on Ühendkuningriigi lepinguga lahkumine. Toetame Ühendkuningriigi püüdlusi olukorra lahendamiseks ja anname neile aega riigisiseselt otsustele jõudmiseks," sõnas peaminister Jüri Ratas.

"Meie jaoks on Ühendkuningriik igal juhul lähedane koostööpartner, kellega soovime tihedaid suhteid ka edaspidi," sõnas peaminister.

Ülemkogu kordas üle, et lahkumise tähtaja pikendamisel ei avata väljaastumislepingut uuteks läbirääkimisteks ning tulevikusuhete kokkuleppimist alustatakse alles pärast lepingu heaks kiitmist. Samuti ootab Euroopa Liit ajapikenduse jooksul brittidelt lojaalset koostööd ehk Ühendkuningriik ei tohi takistada käimasolevaid läbirääkimisi Euroopa tuleviku üle.

Peaminister Ratas toonitas, et ajapikendus ei tohi takistada Euroopa Liidu toimimist ega Euroopa Parlamendi valimiste läbiviimist.

"Meie huvides on, et Ühendkuningriigi EL-ist lahkumisel oleks võimalikult väike negatiivne mõju. Peame tagama EL-i tõhusa toimimise ning keskenduma tulevikule," sõnas Ratas.

Ülemkogu märgib, et kui Ühendkuningriik ei ole 22. mail ratifitseerinud väljaastumislepingut ja on endiselt EL-i liige 23.-26. mail, on riigil kohustus korraldada Euroopa Parlamendi valimised. Kui Ühendkuningriik seda kohustust ei täida, on riigi EL-ist lahkumise kuupäev automaatselt 1. juuni.

Kui Ühendkuningriik ja Euroopa Liit ratifitseerivad väljaastumisleppe enne kokkulepitud tähtaega, lahkub riik liidust järgmise kuu esimesel päeval. Kuni väljaastumislepingu ratifitseerimine pole lõpuni viidud, tuleb endiselt olla valmis ka Ühendkuningriigi leppeta lahkumiseks ELi-st.

Ülemkogu arutab kujunenud olukorda uuesti juunis.

7 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...