ELAK arutab Helsingis EL-i uut tööplaani ja kliimaküsimusi

"Euroopa Parlament on kuulutanud välja kliima hädaolukorra ja kindlasti ei ole kliimaküsimustest võimalik mööda vaadata," sõnas ELAK-i esimees Anneli Ott. 

Pilt: Scanpix
Eesti

ELAK arutab Helsingis EL-i uut tööplaani ja kliimaküsimusi

Toimetaja: Sandra Lepik

"Euroopa Parlament on kuulutanud välja kliima hädaolukorra ja kindlasti ei ole kliimaküsimustest võimalik mööda vaadata," sõnas ELAK-i esimees Anneli Ott. 

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) liikmed osalevad täna ja homme Helsingis Rahvusparlamentide Euroopa Liidu (EL) asjade komisjonide täiskogu istungil (COSAC), vahendas BNS. 

Ott ütles, et värskelt ametisse asunud Euroopa Komisjon on seadnud üheks selgeks poliitiliseks sihiks kliimaneutraalse Euroopa aastaks 2050. "Euroopa Parlament on kuulutanud välja kliima hädaolukorra ja kindlasti ei ole kliimaküsimustest võimalik mööda vaadata. Aga nagu ka Ursula von der Leyen oma kõnes märkis - üleminek kliimaneutraalsusele peab olema õiglane ja kõiki kaasav, sest muidu seda ei toimugi," sõnas Ott.

ELAK-i aseesimees Riina Sikkut rõhutas, et uus Komisjon on võtnud eesmärgiks ka Euroopa positsiooni tugevdamise maailmas ja innovatsiooni digitehnoloogiates. "Euroopa peab võtme-tehnoloogiaid ise omama, mitte sisse ostma. Kui me ei kontrolli andmeid ega tehnoloogiaid ja viise, kuidas neid kasutatakse, siis ei ole võimalik ka tipptasemel tehnoloogiainnovatsiooni ambitsioone saavutada," ütles Sikkut.

Täna on COSAC-i täiskogu päevakorras Soome eesistumine, õigusriigi ja põhiõiguste edendamine Euroopa Liidus ning arutelu uue Euroopa Komisjoni põhieesmärkidest. Viimase paneeli avab ettekandega Euroopa Komisjoni asepresident Maroš Šefčovič. Soome eesistumise jooksul saavutatust teeb kokkuvõtte Soome peaminister Antti Rinne.

Homme keskendub COSACi täiskogu Euroopa kliimastrateegiale. Debatti alustavad sõnavõtuga kliimaasjatundjad. Liikmesriikide delegatsioonid arutavad seejärel, kuidas kliima- ja energiapoliitika võiks olla uue ajajärgu Euroopa majanduse käivitajaks. Lisaks teeb ettekande Euroopa Liidu Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier.

Rahvusparlamentide Euroopa Liidu asjade komisjonide täiskogu istung Helsingis kestab teisipäevani. Eestist osalevad veel Tarmo Kruusimäe ja Oudekki Loone.

Laadimine...Laadimine...