ENERGIAPÄEVAD: Säästunipid vähendavad arveid viiendiku võrra

Radiaatori kraanil märgitut vaid kraadi võrra madalamaks kruttides võib aastas säästa 50-60 eurot. Tallinna energiapäevad õpetavadki kodus kulusid kokku hoidma.

Pilt: Scanpix

ENERGIAPÄEVAD: Säästunipid vähendavad arveid viiendiku võrra

Kai Maran

Radiaatori kraanil märgitut vaid kraadi võrra madalamaks kruttides võib aastas säästa 50-60 eurot. Tallinna energiapäevad õpetavadki kodus kulusid kokku hoidma.

Elektrivõrku ühendatud pideva kasutuseta kodutehnika võib aasta elektriarvele juurde lisada 10-15%. Keskkonnaekspert Sandra Oisalu sõnul tuleks kodudes energiasäästu huvides esmalt üle vaadata igapäevased harjumused.

"Elektrivõrku ühendatud väljalülitatud kodutehnika tarbib elektrit edasi," ütles Oisalu, kelle sõnul tasuks suur osa tehnikast vähemalt ööseks välja lülitada. "Tehnikat kogu aeg sleep-mode peal hoida pole kuigi energiasäästlik. Kui arvuti on pidevalt sees, isegi nn magamisasendis, võtab see ikkagi elektrit. Elektrikulu on seegi, kui nt televiisoril punane tuli põlema jääb."

Ka veekeedukann ja kohvimasin on enamasti püsivalt vooluvõrgus, kuigi kasutame neid ainult hommikuti.

Tuba olgu soe, mitte kuum ega külm

6. ja 7. novembril on tulemas tänavused Tallinna energiapäevad, mis seekord on pühendatud kaugküttele ja ka kortermajade üleni soojapidavamaks muutmisele. Korteri ülekütmist aitab linna energiaagentuuri analüütiku Aare Vabamägi sõnul vältida soojusregulaator. "Päeval, kui meid kodus ei ole, oleks mõistlik hoida toatemperatuur alla 22-23 kraadi, näiteks keerata termostaat 18 kraadi peale," soovitas Vabamägi. "Kui soovime 18 kraadi juures ka magada, siis anname samuti vastava käsu."

Üldjuhul on nii, et kui keerata soojusregulaator sinna märgitud kahe-kolme peale, tähendab see 16-20-kraadist toasooja. Kolme-nelja peale keerates kütab radiaator toa 20-24-kraadiseks.

Analüütiku sõnul võib ka kraadine soojakulu kokkuhoid märgatavat säästu tähendada. "Üks kraad liigset temperatuuri, mida meil vaja ei ole, teeb umbes 10% kütekulusid aastas," ütles Vabamägi. "Rahaliselt võib see tähendada 50-60 eurot."

"Talvelgi ei pea meie kliimas tingimata lisakütet juurde keerama, targem oleks vahetada õhuke kleidike või lühikesed püksid soojemate rõivaste vastu," lisas Oisalu. "Parem on tõmmata sussid jalga ja panna kampsun selga! Muidugi ei tohi kütet ka liiga maha keerata, sest rõskes ruumis võib tekkida terviseohtlik hallitus. Sageli tehakse see viga, et hallitanud koht värvitakse lihtsalt üle, kuid niiviisi hallitus ära ei kao."

Kuumus rikub riiet

Selget säästu annab näiteks ka pesuvee ja toasooja temperatuuri alandamine. "Tavaliselt pole meie kui linnaelanike riided nii määrdunud, et need vajaks kuumtöötlust," rääkis Oisalu. "Tasub tõsiselt uurida nii pesupulbrite kui ka riiete märgistust, kus kasutusjuhend peal. Päev kantud T-särk kindlasti 60-kraadist pesu ei vaja. Üldjuhul soovitatakse riideid pesta 30-40 kraadi juures, väga vähesed asjad tahavad 60 kraadi. Mida kuumema veega eset pesta, seda kiiremini see riiet kulutab. Mida kõrgem pesutsükkel, seda rohkem kulub aga ka energiat. 90-kraadist antibakteriaalset pesu soovitatakse aeg-ajalt teha pesumasina enda puhastamiseks."

Pimedatel sügisöödel tasub Oisalu sõnul läbi mõelda ka õuevalgustus. "Väga kasulikud on kõndimissensoritega valgustid, mis liikumise peale põlema süttivad," lausus ta. "Leedlambid on praegu juba täiesti taskukohased ja peavad väga pikalt vastu.". Kui halogeenpirnide tavaline eluiga on ligi tuhat tundi, siis leedpirnil üle 15 000.

Tasuta nõu kortermaja kordategemiseks

• Tänavused Tallinna energiapäevad toimuvad 6. novembril algusega kell 15 Mektory innovatsioonikeskuses (Raja 15) ja 7. novembril kell 15 Lasnamäe linnaosa valitsuses (Pallasti 54).

• Kell 15 tutvustab Tallinna kaugküttesüsteemi Utilitase kaugkütteettevõtete juht Andres Veske, kell 15.20 räägib kortermajade soojussõlmede hooldusest Efipa OÜ tegevjuht Toomas Laur ja kell 16.05 kortermajade uuendamisest linna energiaagentuuri analüütik Aare Vabamägi. Kell 17 järgneb bussireis tutvumaks Utilitase koostootmisjaamadega. Üritus on tasuta. Info ja registreerimislink asub energiaagentuuri kodulehel https://www.tallinn.ee/est/energiaagentuur/Uritused-131

• Tänavused energiapäevad on pühendatud Tallinna kaugkütte 60. aastapäevale ja kannavad seetõttu nime "Tallinna Energiapäevad 2019: kaugküte 60". Esimesena sai endale kaugkütte 9. oktoobril 1959. aastal Kreuksi (Kentmanni) 10 maja. Algusaegadel toodeti kogu soojus põlevkivist ja veel ligi tosin aastat tagasi sai pealinn kogu soojuse maagaasist, nüüd aga toodetakse üle poole Tallinna kaugküttesoojusest taastuvkütustest. 5. novembril avatakse Tallinnas Utilitase kolmas taastuvkütusel töötav soojuse ja elektri koostootmisjaam.

• Energiapäeva korraldavad Tallinna energiaagentuur, energiakontsern Utilitas ning Eesti jõujaamade ja kaugkütte ühing.

Laadimine...Laadimine...