Erivajadusega inimeste laulu- ja tantsupeol on ligi 1100 osalejat

Laupäeval toimub Viljandi lauluväljakul taas suur üleriigiline erivajadusega inimeste laulu- ja tantsupidu, kust võtab osa ligi 1100 inimest.

Pilt: Scanpix

Erivajadusega inimeste laulu- ja tantsupeol on ligi 1100 osalejat

Toimetaja: Kairi Ervald

Laupäeval toimub Viljandi lauluväljakul taas suur üleriigiline erivajadusega inimeste laulu- ja tantsupidu, kust võtab osa ligi 1100 inimest.

Tänavune juubelipidu on järjekorras kümnes ning ühtlasi pühendatud Eesti 100. sünnipäevale. Laadal pakuvad oma tooteid 22 käsitöömeistrit. Kui eelmisel aastal tõlgiti kogu pidu esimest korda Eesti laulupidude ajaloos viipekeelde, siis tänavu on lisaks viipekeeletõlkele kontserdi kavad trükitud ka Braille'i kirjas ehk pimedate kirjas, sest juba teist aastat osaleb peol Lõuna-Eesti Pimedate Ühingu kümneliikmeline lauluansambel, vahendas BNS.

"Nemad on oma laulude tekstid kõik punktkirja trükkinud, sõrmede abil tekste lugenud ja nii laulud pähe õppinud," selgitas peo programmijuht Piret Aus. "Loodame, et see innustab teisigi nägemispuudega inimesi meie peole tulema - nii kuulama, kui ka osalema!" Ta lisas, et peo korraldustiim püüdleb selle poole, et pidu saaks tulevikus kirjeldustõlke abil nähtavaks kõikidele pimedatele ja vaegnägijatele.

Selle aasta repertuaari on valitud laulud, mis olnud eestlaste südametes läbi aegade - seega nii tuttavad, et kaasalaulmiseks poleks vaja isegi sõnu ette võtta. "On muusikat nii hingele kui lustimiseks," lubab Piret Aus. Nii osalistel kui publikul avaneb hea võimalus laulda armsaks saanud laule koos maestro Ivo Linnaga.

Tantsijaid suunab tänavu esimest korda professionaalne tantsujuht. "Oodata on vahvaid seadeid ja ka üks tore üllatus," märkis Aus.

Võrreldes eelmiste aastatega on tänavu peo korraldamisse kaasatud veelgi rohkem kohalikku kogukonda. Solistidena astuvad üles Viljandi muusikakooli lapsed ning saateansamblis mängivad kaasa muusikakooli õpetajad. Nii laulu- kui tantsuseadete kunstilised juhid on kohalikust kogukonnast - nendeks on muusikakooli õpetaja Maarika Reimand, kes on ühtlasi ka laulukooride dirigent, ning TÜ Viljandi kultuuriakadeemia tantsuõpetaja Paul Bobkov. Peol löövad kaasa ka muusikaosakonna ja kultuurhariduse osakonna tudengid.

Kõige olulisem on pidu loomulikult osalejatele endile. AS-i Hoolekandeteenused teenuste direktor Liina Lanno, kes lööb peol kaasa ettevõtte keskkontori laulukoori "Väike päike" liikmena, ütles, et osalejad ootavad pidu pikisilmi. "Nad on harjutanud terve pika talve, kevade ja suve. Õpitud on sõnu ja samme ning nüüd oodatakse põnevusega, kas kõik tuleb ikka ilusasti välja, kas koori -ja tantsujuhid jäävad ikka rahule ning kas publikut ikka ka on."

Lanno lisas, et pidu on oluline ka seetõttu, et seal saadakse taas kokku oma tuttavatega teistest linnadest ning peopäeval saab teha lahedaid pilte iseendast ja üksteisest.

Pidu algab kell 14 ühise rongkäiguga ning on kõigile tasuta. Laat on avatud kella 11-16.

Kümnes erivajadusega inimeste laulu- ja tantsupidu on kingitus EV 100. aastapäevaks. Pidu toetavad Kodanikuühiskonna Sihtkapital, hasartmängumaksu nõukogu, Viljandi linn, Eesti Autorite Ühing ja Eesti Kultuurkapital. Korraldajateks on AS Hoolekandeteenused, Hea Hoog SA ja Haiku OÜ. Peo toimumisse panustab suur hulk vabatahtlikke ja partnereid, teiste seas Viljandi muusikakool, Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia, Bonifatiuse Gild MTÜ, Sakala Keskus, SA Ugala teater ja Viipekeeletõlkide OÜ.

Erivajadusega inimeste laulupeo traditsioon sai alguse kümme aastat tagasi Kernu hooldekodus oma rahvale korraldatud laulupeost. Eelmisel aastal liideti peoga esmakordselt ka Võisiku Kodust alguse saanud tantsupidu.

Laadimine...Laadimine...