ERM-is avatakse näitus "Toolilugu" Eesti toolidisaini ajaloost

Eesti Rahva Muuseumi (ERM) galeriis avatakse 30. jaanuaril kell 17 Eesti toolidisaini sajast aastast jutustav näitus "Toolilugu".

Pilt: Scanpix/Pilt on illustratiivne
Ajalugu

ERM-is avatakse näitus "Toolilugu" Eesti toolidisaini ajaloost

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

Eesti Rahva Muuseumi (ERM) galeriis avatakse 30. jaanuaril kell 17 Eesti toolidisaini sajast aastast jutustav näitus "Toolilugu".

Koostöös Eesti Sisearhitektide Liiduga (ESL) loodud näituse kuraatorid on kunstiteadlane Harry Liivrand, disainer Lilian Sokolova ja sisearhitekt Katrin Tammsaar.

Näitus vaatleb kronoloogiliselt ja stiiliajaloo kaudu Eesti mööbliajalugu 1920. aastate algusest kuni 21. sajandi teise kümnendini. ERM-i galeriis on väljas ikoonilise staatuse pälvinud toole, mida võib leida ühiskondlikes hoonetes, aga ka paljude eestlaste kodudes, ning praegusele publikule vähem tuntud, kuid omas ajas väga levinud toole.

"Need on toolid, mis on teinud kodumaises mööblidisainis ajalugu – seda nii unikaalesemetena kui ka tööstusliku toodanguna. Näitusele oleme valinud toole, milleta me ei kujutaks oma disainiajalugu ette, ning toole, mille unikaalsus on aja märk, sest võimaluste piiratus määras tiraaži," ütles näituse üks kuraatoritest Harry Liivrand. 

Näitus hõlmab selliste kuulsate interjööride toole nagu riigikogu saal 1920. aastatel, Tallinna Seltskondlik Maja 1920. aastatel, Kadrioru lossi administratiivhoone 1930. aastatel, Tallinna kohvik Pegasus 1960. aastatel, Tartu Ülikooli aula 1960. aastatel, Tallinna raekoda 1970. aastal, Tallinna restoran Eeslitall 1980. aastatel ja Eesti saatkond Pekingis 2010. aastatel.

Samas näeb näitusel suurte mööblitööstuste toodangut nagu Tallinna Lutheri vabriku vineerist toolid, Jaan Siiraku kavandatud mööbel Vikeri tehasele, Standardi, Tallinna vineeri- ja mööblikombinaadi, samuti Tarmeko ja Mangi toodangut. Lisaks eksponeeritakse külatislerite töid, sest needki kuuluvad Eesti toolilukku.

Näituse koostamisel on kasutatud peamiselt erakogudes leiduvaid toole, kuid ka Eesti Rahva Muuseumi, Eesti Arhitektuurimuuseumi ning Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kogusid. Atraktiivses näitusekujunduses kohtuvad toolid uuesti ruumidega, kuhu nad loodud on.

Näitus on külastajatele avatud 31. jaanuarist ning jääb avatuks kuni 30. juunini. Alates veebruarist toimuvad näitusel kuraatorituurid ja kohtumisõhtud toolidisaineritega ning külastused ERM-i mööblikogusse. Näitust täiendab ka eesti- ja ingliskeelne kataloog.

Laadimine...Laadimine...