ERR soovitab kasutada välismaist kataloogimuusikat

Eesti Rahvusringhääling (ERR) soovitab kasutada välismaist kataloogimuusikat, sest peab esindajate rahanõuet liiga suureks - täna arutab Heidy Purga eestvedamisel tekkinud olukorda rahvusringhäälingu nõukogu,

Pilt: Scanpix/ Vaiko Eplik

ERR soovitab kasutada välismaist kataloogimuusikat (1)

Toimetaja: Moonika Tuul

Eesti Rahvusringhääling (ERR) soovitab kasutada välismaist kataloogimuusikat, sest peab esindajate rahanõuet liiga suureks - täna arutab Heidy Purga eestvedamisel tekkinud olukorda rahvusringhäälingu nõukogu,

Eesti Päevaleht selgitas, et saadetes Eesti autorite muusika kõlamiseks peavad teletegijad maksma, vahendas BNS EPL-i. Muusikute töö eest korjavad raha autorite ühing, esitajate liit ja lisaks veel fonogrammitootjate ühing (EFÜ). ERR-il on juba olnud nendega raamlepingud ja näiteks EFÜ saab oma salvestuste teles kasutamise eest kvartaalset tasu ERR-i esitatud aruannete alusel, aastas üle 200 000 euro.

2016. aasta keskel aga otsustas EFÜ hakata lisatasu küsima: raha selle eest, kui muusiku teos kõlab telesaate taustal. Näiteks nii, et saate alguses on kuulda 15 sekundit ühe Vaiko Epliku laulu algust ja hiljem lõigukest Reketi laulust. EFÜ küsis taustale helindatud lugude eest 60, aga hiljem juba 75 senti sekundist. Kokku teeb see suure summa: poolteise aastaga tuli EFÜ-le maksta helindamistasu 84 000 eurot, kirjutab Eesti Päevaleht.

"EFÜ küsitav tasu oli ja on ERR-i hinnangul ebaproportsionaalselt kõrge, arvestades, et ERR maksab fonogrammide saate osana edastamise eest nii fonogrammitootjatele kui ka esitajatele kordustasusid niikuinii,” ütles ERR-i õigusosakonna juhataja Liina Urboja.

Nii otsustatigi soovitada kasutada võimalikult palju muusikapankade tooteid. Muusikapankades on odavalt saada sadu nimetute heliloojate teoseid, mida muusikaprofessionaalid aga hindavad igavateks, iseloomututeks ja veel mitme laitva omadussõnaga. Samas võib muusikapanga teoste aastase kasutuse lepingu organisatsioon saada isegi tuhande euro eest ehk kokkuhoid on tohutu.

Eesti Päevalehega rääkinud režissöörid ja teised teleinimesed selgitavad, et keskmises pooletunnises telesaates võib olla taustamuusikat isegi kuni 20 minutit. See tähendab, et ühes saates taustal kõlava muusika eest tuleks EFÜ-le maksta umbes 900 eurot. See omakorda on aga kuni veerand kogu saate eelarvest.

Lohutust püütakse muusikutele ja televaatajatele pakkuda seletusega, et taustamuusikat tavaline vaataja sageli ei taju. Rohkem tähelepanu saav saate tunnusmuusika tellitakse aga reeglina Eesti autoritelt.

EFÜ, mis helindamistasu küsides ERR-il kopsu üle maksa ajas, ei taha ennast teemaga siduda. "Meie ei taha sellesse võimalikku tülisse segatud olla. Meil ei ole probleemi,” ütleb EFÜ tegevjuht Rauno Haabmets.

EFÜ esindab peale Eesti ka välismaiseid fonogrammitootjaid ja ERR-i andmetel saigi uue tasu kogumine alguse välismaa muusikatootjate huvist rohkem raha saada.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...