Esimene Maailmakoristuspäev kandideerib mainekale rahvusvahelisele auhinnale

"Maailmakoristuspäeva edu on tõestus, et inimesed üle maailma hoolivad keskkonna puhtusest," rääkis Teeme Ära Sihtasutuse juhatuse liige Kadi Kenk 

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

Esimene Maailmakoristuspäev kandideerib mainekale rahvusvahelisele auhinnale

Toimetaja: Sandra Lepik

"Maailmakoristuspäeva edu on tõestus, et inimesed üle maailma hoolivad keskkonna puhtusest," rääkis Teeme Ära Sihtasutuse juhatuse liige Kadi Kenk 

Maailma esimese suurima globaalse rahvaalgatuse Maailmakoristuspäev 2018 korraldamise eest kandideerib Teeme Ära Sihtasutus Energy Globe Award'ile. Maailmakoristuspäev 2018 valiti kandidaadiks enam kui 2000 teise projekti hulgast rohkem kui 180-st riigist. Auhind antakse võitjale üle 13. novembril Espoos, Soomes.

Teeme Ära Sihtasutus, kes korraldas 2018. aastal toimunud esimest Maailmakoristuspäeva, kandideerib ülemaailmsele auhinnale Energy Globe Award. Auhinnaga tunnustatakse silmapaistvamaid säästlikku arengut edendavaid algatusi. Kokku kandideerib autasule 18 algatust kuues kategoorias - Maa, Tuli, Vesi, Õhk, Noored ja Energia. 2018. aasta maailmakoristus konkureerib kategoorias Maa koos kahe kandidaadiga Kolumbiast ja Mehhikost. Maailmakoristuspäev on välja valitud teadlikkust tõstva tegevusena, mis toetab energiaefektiivsust ja materjalide säästlikku kasutamist. Iga kategooria võitjale lisaks kuulutatakse välja ka eriauhindade võitjad. Hindajate hulka kuuluvad esindajad nt Maailmapangast, ÜRO-st ja Euroopa Taastuvenergia Kojast.  

2018. aasta Maailmakoristuspäeva sünni juures olnud Kenk sõnab: "Maailmakoristuspäeva edu on tõestus, et inimesed üle maailma hoolivad keskkonna puhtusest. Ainiti koristamisega puhtus aga ei püsi. Selleks on vaja arendada materjalide ringlussevõttu ja vähendada prügi teket."

Jäätmeprobleemi ei nähta maailmas enam vaid keskkonna probleemina. Raiskav ressursside kasutamine on suur osa ka maailma energiaprobleemist. "Teeme Ära Sihtasutuse tulevikusuunad keskenduvad just enam ressursitõhususele ja jäätmetekke ennetamisele. Mul on hea meel, et meid ka selles vallas nii kõrgel tasemel tunnustatakse," lisab Kenk.

Eelmisel aastal võitis Maa kategoorias peaauhinna Saksa uurimiskonsortsium C3 projektiga "Carbon concrete" ("Süsinikbetoon"), mis pakub alternatiivset lahendust muidu üsna konservatiivsele ehitussektorile. Noorte kategoorias oli võidukas Ameerika Ühendriikidest teismeliste noorte meeskond, kes kampaaniaga OneLessStraw (Üks Kõrs Vähem) võitlesid edukalt plastikjäätmete vastu ookeanides, pakkudes lihtsaid viise plastikkõrte kasutusest loobumiseks. Eriauhinna jaemüügis plastikjäätmeid vähendava tegevuse eest pälvis Austria projekt Ja, natürlich! Green Packaging (Jah, muidugi, rohepakend!). Jätkusuutlike linnade erikategoorias läks kaksikvõit Soome Espoosse ning Iraani linna Yazd.

Tänavuse aasta võitjad selguvad 12.-13. novembril Soomes Espoos toimuval konverentsil "Maailma Energiapäevad". Auhinnatseremoonia toimub samas 13. novembril. 

Populaarset auhinda annab välja Austria eraalgatusel 1999. aastal loodud ühendus Energy Globe. Auhinnale on ühenduse 20 tegutsemisaasta jooksul kandideerinud kokku üle 20 000 keskkonnaprobleemidele lahendusi pakkuvat projekti.

Let's Do It (Teeme Ära) kodanikuliikumine sündis 2008. aastal Eestis, kui 50 000 inimest tulid kokku ühise eesmärgiga puhastada terve riik prügist kõigest viie tunniga. Pärast seda on sama mudelit "üks-riik-päevas" levitatud üle kogu maailma. 2018. aastal korraldas Maailmakoristuspäeva Teeme Ära Sihtasutus. Alates 2019. aastast korraldab Maailmakoristuspäeva rahvusvaheline liikmesorganisatsioon MTÜ Let’s Do It World, mille igapäevane juhtimine käib peakorterist, mis asub Eestis. 

Lisainfo:

Konverentsi programmi vaata siit

2019. auhinnale kandideerivad finalistid ja 2018. aasta võitjad

 

Laadimine...Laadimine...