Etnofuturismikonverents "Looja tuleb külla" toob kokku hõimurahvaste muusikud, meistrid ja kunstnikud

Soome-Ugri Kultuuripealinn 2015 raames toimuvat Soome-Ugri Loojate V etnofutukonverentsi "Looja tuleb külla" külastavad hõimuliikumise vaimseid teerajajad nii Komi, Ersa, Udmurdi, Soome kui Eesti aladelt.

Pilt: Scanpix
Festival Kultuur

Etnofuturismikonverents "Looja tuleb külla" toob kokku hõimurahvaste muusikud, meistrid ja kunstnikud

Soome-Ugri Kultuuripealinn 2015 raames toimuvat Soome-Ugri Loojate V etnofutukonverentsi "Looja tuleb külla" külastavad hõimuliikumise vaimseid teerajajad nii Komi, Ersa, Udmurdi, Soome kui Eesti aladelt.

Seekordsel etnofuturismikonverentsi seminaril astuvad üles ja jagavad omavahel kogemusi Suurfestivalide sarja KAMWA korraldaja Natalia Shostina Komimaalt, tekstiili, naha ja vildikunstnik Aleksander Pilin Udmurdimaalt, Buranovo külast, kes räägib koostööst kuulsate Buranovo ehk Bramkurti memmedega, kes ka eurovisioonil laineid lõid.

Käesoleva etnofuturismikonverentsi teema "Looja tuleb külla" käsitleb loominguliste inimeste koostööd toimiva külakogukonnaga, et viia oma pärimuskultuur edasi tulevikku.

Kunstiteadlane Heie Treier on nimetanud etnofuturismiteooriat ainsaks 90ndatel loodud eesti algupäraseks filosoofiaks mis muutus tuntuks rahvusvaheliselt. Praegu on see aluseks mitmete hõimurahvaste rahvuslikule liikumisele, endaksjäämisele, edasikestmisele.

Konverentsil tulevad ettekandmisele ka Soome literaat Hannu Oittinen’i ettekanne teemal "Viron haiku ja Talsinki", noor klassik Hasso Krull (pildil) küsib oma ettekandes, et mis siis kui loodust enam pole?, Kärt Summatavet ja Evar Riitsaar esitlevad ajaloolistest ehetest inspireeritud ehteloomingut ja Eve Kask esitleb oma projekte, mis seotud Käsmu küla ajaloo ja bussiootepaviljonide kaardisatamisega.

Seminari tähtsündmus  on 6.juunil kell 19.00 Obinitsas lipuväljakul Seto Ateljee Galerii juures uue näitusemaja "Kunstizaal" avamine.

Kunstinäitusel panevad oma tööd välja Pavel Mikushev, Juri Lisovski, Alekander Pilin, Pjotr Rjabov, Stanislav Antipov, Kärt Summatavet, Evar Riitsaar, Toomas Kuusing, Mati Kuusing,  Epp Margna, Toomas Kalve, Ove Kalde, Kalli Kalde, Tuuli Puhvel, Eero Iijavoinen, Raili Riitsaar, Margit Mehilane, Terje Lillmaa, Erki Jürise jt.

Avamispeo kontserdil esinevad Komi rahvamuusikud, kohalik punkrockbänd SMS Tuhkwizza, Seto Miihhi Summ, Ilvese Aapo. Uut CD-d "Tsirgulaul" improvisatsiooniliste seto lauludega esitleb Mokornulga leelokoor.

Toimuvad väljasõidud Obinitsa lähedale jäävate kunstnike ja käsitöömeistrite juurde – Piusa savikotta Signe ja Meelis Kriguli juurde, Uusvada külla Evelin Urmi ja Rein Järvelille juurde Kullamäe tallu ning Ahto Raudoja juurde Hilanale.

Etnofuturismikonerentsi järgmised seminarid Kultuuripealinnas on kavas 27.juuni kuni 2.juuli 2015 – "Looja teeb teatrit, muusikat ja kino" ning 14 august kuni 20. august. "Looja räägib lugu. Looja läheb kööki."

Etnofuturismiseminare korraldab Seto Ateljee Galerii – Soome-Ugri Kultuuripealinn 2015 linnapea Evar Riitsaar ja Kauksi Ülle.

Koostööpartnerid on Soome-Ugri Kultuuripääliin 2015 Obinitsa korraldusjuht Aare Hõrn ja programmijuht Rieka Hõrn.

 

Laadimine...Laadimine...