ETTEVÕTJAD: Eestis on kehtestatud röövmajandus

Ettevõtja Harry Raudvere arvates tuleks riigil makse praegu hoopis vähendada ja maksustada välispankade hiigelkasumid. "Kindlasti oleks maksustamine lahendus, et välispangad ei viiks siin teenitud raha riigist välja. Meie poliitikud pidanuks ette teadma, mis asi see kapitalism on - see on ju tegelikult oma olemuselt röövmajandus. See toimib praegu Eestis kõige ehedamal kujul."

Pilt: Scanpix

ETTEVÕTJAD: Eestis on kehtestatud röövmajandus (16)

Ettevõtja Harry Raudvere arvates tuleks riigil makse praegu hoopis vähendada ja maksustada välispankade hiigelkasumid. "Kindlasti oleks maksustamine lahendus, et välispangad ei viiks siin teenitud raha riigist välja. Meie poliitikud pidanuks ette teadma, mis asi see kapitalism on - see on ju tegelikult oma olemuselt röövmajandus. See toimib praegu Eestis kõige ehedamal kujul."

Rohkem kui sajale inimesele tööd andva Raudvere meelest oleks lahenuds oma süsteem näiteks ühistupankade näol. "See toetaks lokaalset raharinglust. See annaks tunduvalt turvalisema sotsiaalse keskkonna siin riigis," pakkus Raudvere. "Tekib küsimus, milleks neid välispankasid üldse siin vaja on, kui nad oma kasumi siit välja viivad? Neid pole põhimõtteliselt Eestisse üldse vaja, et sellist probleemi üldse mitte tekitatagi."

Ettevõtja tõi välja Eesti iga-aastase väliskaubanduse defitsiidi, mis on 1,6 miljardit eurot. "Sinna on "koer maetud", kus tegelikult riik peaks sekkuma ja mida poliitikud peaks vaatama. Kellegi otsene maksustamine ei oleks lahendus."

Ühistupankade tulemine

Ka piirangute kehtestamine, et välispangad taasinvesteeriks oma kasumi, pole Raudvere arvates võimalik, kuna meil on vabaturg ja vabamajandus ning selliseid piiranguid teha ei saa. "See oleks sotsialismi tagasiminek. Neid pole siia üldse vaja. Turul peaksid olema oma ühistupangad ja nii tugevalt, et välispankadel siia asja ei oleks," kinnitas ta.

Ettevõtja nõustus sotsioloog Juhan Kivirähkiga, kelle sõnul peavad valimised võitnud poliitikud end kõige targemaks ja ei konsulteeri enne kaalukate otsuste vastuvõtmist. 

"Absoluutselt! Tegelikult on nad üdini rumalad inimesed. Kahjuks neil on jõud ja õigus. Iga rahvas väärib oma valitsust, aga ma arvan, et see valimistulemus pole päris see, mida rahvas tegelikult valis. Ei kuulata teisi ja sõidetakse valimistulemustest üle, mis ei pruugi olla üldse tõesed," märkis Raudvere.

Vaesuse vähendamisel peaks ärimehe arvates võtma esmalt arvesse meie suure väliskaubanduse defitsiidi ja töökohtade loomiseks tuleb anda ettevõtjatele maksimaalselt vabad käed.

Madalamad maksud, parem elu

"Inimesi ei tohi koormata üleliigsete maksudega, siis leiaksid inimesed tööd. Mis on lõppkokkuvõttes riigil kasulikum - kas see, et inimesed suudavad end ise elatada ja toita või nad lähevad paremat elu otsima, sest nad ei tule selle maksukoormusega toime?"

Raudvere sõnul on väga paljudel suure inimtööjõu osakaaluga tööstusharudel nii kõrged tööjõumaksud, et ettevõtjal kaob täielikult ära huvi nendele inimestele tööd leida või pakkuda. "Ettevõtja ei taha teha tööd selleks, et ta peaks kogu oma tulemi maha maksma. See on nonsenss. Tööjõumaksu tuleb tohutult alandada, mitte tõsta - see oleks võimalus, mis looks uusi töökohti. Muud maksud on meil niigi kõrged," selgitas suurärimees enda ja mõttekaaslaste mõttekäiku.

Raudvere mõtteid jagas tasapisi üle riigi kontoreid loova Tartu Hoiu-laenuühistu asutaja ja juhatuse esimees Andro Roos, kelle arvates tuleb lõpetada maksudega, aktsiisidega ja trahvidega mängimine, samuti jutud uute kehtestamisest või seniste suurendamisest - neid tuleb hoopis radikaalselt vähendada. 

Riigi maksusüsteem tuleb tema sõnul üles ehitada Araabia (ja seega ka valgustatud keskaegse Euroopa) näitel: kõik üksikisiku maksud kaotada, ettevõtete puhul kehtestada üks maks, mis oleks otseses sõltuvuses ettevõtte reaalsest käekäigust: kui läheb hästi, siis ettevõte jagab riigiga kasumit, kui jäädakse kahjumisse, jagatakse riigiga kahjumit.

Maksab lõpptarbija, mitte omanik

"Riigiaparaat ühes oma sise- ja välispoliitilise otsuste ning seadustega mõjutab otseselt ettevõtluskeskkonda ja seega peab ka maksutulu riigiaparaadile olema otseses sõltuvuses sellest, milline ettevõtlus- ja elukeskkond on suudetud korraldada ehk kuidas riigil tervikuna läheb," sõnas Roos.

"Praeguse maksusüsteemi juurde jäämine on mõeldamatu, kui eesmärgiks oleks säilitada riik ja rahvas. Praeguse süsteemi juures kehtestada tulumaks, sealhulgas maksustada pankade tulu, on viimane nõmedus, sest teatavasti maksab kõik maksud lõpptarbija, mitte omanik," selgitas hoiühistu asutaja.

Ta jätkas: "Omanikeks on Eesti pankade ja suuremate ettevõtete puhul küll võõramaalane, aga lõpptarbijaks oleme meie, eestimaalased, ja igasuguste uute maksude kehtestamine teeb meid veel vaesemaks. Riigieelarvesse kogutud raha võib tagasi tulla küll sotsiaaltoetustena, aga mis rahvas see on, kelle peamine elatusallikas on sotsiaalabi. Ja järjest suuremad summad lähevad riigieelarvest riigist välja: intressid, ostud välisfirmadelt, osalustasud välismissioonidel ja -organisatsioonides, trahvid EU-le jne." 

"Seega, maksusid tuleb alandada, kogu maksusüsteem radikaalselt ümber teha ja riik saneerida," ütles ta kokkuvõtteks.

 

16 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...