ETV tütarlastekoor viis Veljo Tormise muusika Eurovisioonile

Riias toimus laupäeval esimene kooride Eurovisiooni lauluvõistlus, kus Eestit esindanud ETV tütarlastekoor tõi Aarne Saluveeri juhatusel ettekandele Veljo Tormise heliloomingut.

Pilt: Scanpix

ETV tütarlastekoor viis Veljo Tormise muusika Eurovisioonile

Riias toimus laupäeval esimene kooride Eurovisiooni lauluvõistlus, kus Eestit esindanud ETV tütarlastekoor tõi Aarne Saluveeri juhatusel ettekandele Veljo Tormise heliloomingut.

ETV tütarlastekoor seadis suureks võistluseks kokku kava "Absolute Tormis", mis, nagu nimigi ütleb, koosneb Veljo Tormise heliloomingust. Kava joonistas välja Tormise muusika rikkalikkuse ja meeleolude rohkuse. Žürii hinnangul oli koori esitus tõeliselt professionaalne ning haarav, edastas ERR, vahendas BNS.

"Algus on tehtud ja see on põnev. Kooride Eurovisiooni eetrisse minek on uudne ja kultuuriliselt väga huvitav algus. See kindlasti avardab koorimuusika kui žanri võimalusi ja tutvustab inimestele seda, mida nad igapäevaselt pole ehk harjunud kuulma," ütles koori dirigent Aarne Saluveer, kes peab põhimissiooniks Tormise rikkaliku loomingu viimist laia auditooriumini. "Meie tänutunne Veljo Tormisele on tõeliselt suur. Tundub, et see muusika läks meeleoluliselt hästi käima, köitis publikut ja me saime palju ka lavatagust head tagasisidet. Meie sinna minek täitis oma eesmärki."

"Oleme ikka oma rikka ja pika ajalooga kooritraditsiooni poolest maailmas samavõrd tuntud kui lätlased. Konkurss avas koorimuusika erinevaid tahke ja võlus oma mitmekülgsusega. ETV tütarlastekoori puhul kiideti nende viimistletud kõla ja kirkaid värve," ütles ETV peatoimetaja Heidi Pruuli, kelle sõnul oli Eesti osalemine võistlusel igati ootuspärane.

Lisaks Eestile võistlesid kooride Eurovisioonil osalejad Austriast, Belgiast, Taanist, Lätist, Saksamaalt, Sloveeniast, Ungarist ja Walesist. Kõikidel kooridel tuli esineda kuue minuti jooksul. Esitusi hindas professionaalne žürii, kuhu kuulusid Briti helilooja John Rutter, maailmakuulus Läti metsosopran Elīna Garanča ja Šveitsi dirigent Nicolas Fink. Võitjaks osutus tänavu Sloveenia koor Carmen Manet. Teiseks tuli Côr Merched Sir Gâr Walesist ja kolmandaks Spīgo Lätist.

Muusikaõhtut juhtisid Grammyga pärjatud helilooja-dirigent Eric Whitacre ja Läti televisiooni saatejuht Eva Johansone. Ülekannet kommenteeris Eero Raun.

"Kooride Eurovisiooni jätkumist arutab EBU muusikagrupp oma sügisistungil. Kui telekanalitelt laekuv tagasiside on toetav ja projekti jätkamiseks leitakse rahalist tuge, siis võimalik järgmine sündmuspaik on Euroopa 2019. aasta kooriolümpiat võõrustav Göteborg. Aga hetkel ei ole see veel kinnitatud," heitis Pruuli valgust ürituse tulevikule.

Kooride Eurovisiooni kordust saab ETV ekraanil näha 27. juulil kell 22.50.

Laadimine...Laadimine...