EUROHIRM: uus raha on leedulased ära hirmutanud, inimesed karjuvad - raha ja kaupa napib

Rahvusvaluuta liti asendamine euroga tõi Leedu elanike ellu segaduse ja kohkumuse. Eriti on ehmunud vanemad ja väikese sissetulekuga inimesed. Raskusi tunnevad lisaks ostjatele ka müüjad.

EUROHIRM: uus raha on leedulased ära hirmutanud, inimesed karjuvad - raha ja kaupa napib (2)

Rahvusvaluuta liti asendamine euroga tõi Leedu elanike ellu segaduse ja kohkumuse. Eriti on ehmunud vanemad ja väikese sissetulekuga inimesed. Raskusi tunnevad lisaks ostjatele ka müüjad.

Ühed väidavad, et kavatsevad algul üleüldse kaubanduskeskusi vältida, teised on nördinud hinnatõusu üle, kolmandad aga on vooluga kaasa läinud ja maksavad kaardiga, kirjutas uudisportaal Etaplius.

Mitmed kaubad on kallinenud, teised odavnenud. Lõviosa kaupmeestest on hinnad eurodesse õiglaselt ümberarvutanud. Elanikud märgivad kohvi ja leiva hindade tõusu.

Poodides napib eurosid ja kaupa

Segadust kaubanduskeskustes on juba täheldanud ka mitmed väljaande lugejad. Põhja-Leedus Radviliškises elav Auksė rääkis, et poeletid on tühjad nagu ka enne aastavahetust ja uue raha tulekut.

"Enamik inimesi tahtis maksta littides, kuna peale aastavahetust oli neid veel alles. Inimesi hoiatati, et vanas rahas maksmise puhul antakse ka selles tagasi. Inimesed olid jahmunud ja karjusid müüjate peale, kuid need õigustasid end juhtkonna saamatusega uut raha varuda," jutustas naine.

"Mul oli rahakotis litte, kuid ma maksin kaardiga, sest mul hakkas äranutetud silmadega müüjast kahju," lisas Auksė.

Kauplus kui rahavahetuspunkt

Šiauliais elav Odeta rääkis, et paljud ostjad kasutasid poodi kui rahavahetuspunkti - tõid suuri summasid littides, kuid ostsid odavaid kaupu.

"Mind üllatasid järjekorrad poodides aasta esimestel päevadel. Kuid paljud ei tulnud ostma, vaid raha vahetama. Igal teisel inimesel oli 200- või 500-litine ja osteti selle eest nätsu. Kassapidajad pidid kogu aeg rahavarusid uurima ja käsi laiutama," ütles Odeta.

Kardetakse pettust

Osad leedulased kardavad pettust ja valesti arvutamist ning väldivad poode. Inimesi ajavad segadusse uued hinnad. Mitmetes poodides on eurohinnad väiksemas kirjas, teistes vastupidi.

Osa kaupmehi kutsub inimesi segaduse vältimiseks üles kaardiga maksma ja pakuvad selle puhul soodustust. See aitab ka neil sularahapuudust ära hoida.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...