Euroopa arhitektuuripreemiale kandideerib Arvo Pärdi keskus

Oktoobris avatud Arvo Pärdi keskuse hoone pindala on 2348 ruutmeetrit ning seal asuvad arhiiv, raamatukogu, 140-kohaline auditoorium, näituseala, videoruum ja õppeklassid.

Pilt: Scanpix

Euroopa arhitektuuripreemiale kandideerib Arvo Pärdi keskus

Toimetaja: Sandra Lepik

Oktoobris avatud Arvo Pärdi keskuse hoone pindala on 2348 ruutmeetrit ning seal asuvad arhiiv, raamatukogu, 140-kohaline auditoorium, näituseala, videoruum ja õppeklassid.

Euroopa Liidu moodsa arhitektuuri Mies van der Rohe auhinna kandidaatide hulka valiti Eestist Arvo Pärdi keskus, vahendas BNS.

Täna avaldatud 40 lõppvooru pääsenud töö hulgas on ka Hispaania arhitektide Fuensanta Nieto ja Enrique Sobejano projekteeritud Pärdi keskus Laulasmaal, teatas Mies van der Rohe fond.

Finalistid valis 383 esitatud töö seast, mille hulgas oli ka seitse Eestis valminud ehitist, žürii koosseisus Dorte Mandrup, George Arbid, Angelika Fitz, Ștefan Ghenciulescu, Kamiel Klaasse, María Langarita ja Frank McDonald.

40 kandidaadi hulgas on seitse objekti Prantsusmaalt, kuus Hispaaniast, neli Belgiast, kolm Austriast ja Taanist, kaks Saksamaalt, Iirimaalt, Itaaliast, Hollandist ja Rumeeniast, üks Eestist, Albaaniast, Soomest, Poolast, Portugalist, Serbiast ja Slovakkiast.

Võistlusele esitatid kokku töid 38 riigist, lisaks Euroopa Liidu liikmesmaadele veel ka Albaaniast, Serbiast, Ukrainast, Gruusiast, Islandilt, Norrast, Kosovost, Bosniast, Makedooniast ja Montenegrost.

Mies van der Rohe preemia antakse iga kahe aasta tagant arhitektuurisaavutuste eest, mis esitavad uusi ideid ja arendavad ehitustehnoloogiaid. Järgmine preemia kuulutatakse välja alanud aastal.

Žürii annab korraga välja kaks auhinda. Ühega tunnustab Euroopa Liit kontseptuaalset, tehnilist või konstruktiivset kvaliteeti kaasaegses arhitektuuris, teise auhinna saab lootustandvaim uus looja. Peaahinna preemiaraha on 60 000 eurot, areneva arhitektuuri auhind on 20 000 eurot.

Kõik nominendid trükitakse ära võistluse kataloogis ning tööd pannakse ka üles vastavale näitusele.

Kandidaadid võistlusele esitavad sõltumatud eksperdid kogu Euroopast, Euroopa arhitektide nõukogu liikmesorganisatsioonid ning muud Euroopa riikide arhitektide ühendused. Eestit esindas Eesti Arhitektide Liit.

Oktoobris avatud Arvo Pärdi keskuse hoone pindala on 2348 ruutmeetrit ning seal asuvad arhiiv, raamatukogu, 140-kohaline auditoorium, näituseala, videoruum, õppeklassid ja töötajate ruumid. Ehitusmaterjalidena kasutati looduslikke materjale: klaasi, puitu ja betooni ning hoone sai tänapäevased taastuvenergia süsteemid.

Pärdi keskuse arhitektid on Fuensanta Nieto ja Enrique Sobejano Hispaania arhitektuuribüroost NietoSobejano Arquitectos, S.L.P, kelle võistlustöö "Tabula" tunnistati 2014. aastal rahvusvahelise arhitektuurivõistluse võitjaks. Hoone ideekonkursil osales arhitekte 24 riigist.

Hoone ehitas riigihankel soodsaima pakkumise teinud AS Ehitustrust, hoone ehitus läks maksma 6,7 miljonit eurot.

Laadimine...Laadimine...