Euroopa Liidus tõusis keskmine eluiga 80 aastani

Euroopa Liidus tõusis keskmine eluiga esmakordselt 80 eluaastani.

Pilt: Scanpix

Euroopa Liidus tõusis keskmine eluiga 80 aastani

Euroopa Liidus tõusis keskmine eluiga esmakordselt 80 eluaastani.

Endiselt pärsivad selle saavutamist suitsetamisest, alkoholist ja rasvumisest tingitud ennetatavad haigused, näitavad kolmapäeval avaldatud uuringu tulemused.

Keskmine eluiga ei ole riigiti võrdne - EL-i läänepoolsetes liikmesriikides elatakse keskmiselt kuni kaheksa aastat kauem kui Kesk- ja Ida-Euroopa riikides, selgub Euroopa Komisjoni ja Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) raportist, vahendas BNS.

"Ebavõrdsuse vähendamiseks tuleb rohkem ära teha," ütles OECD peasekretär Ángel Gurría Brüsselis raportit tutvustades.

Oodatava eluea pikkus tõusis EL-is 1990. aastate 74,2 aastalt 2014. aastaks 80,9 aastani, ületades esimest korda 80 aasta piiri.

Raportis hoiatatakse, et endiselt sureb Euroopas krooniliste haiguste ja riskifaktorite tõttu palju inimesi enneaegselt.

EL-is sureb infarkti, insuldi, diabeedi, vähi ja hingamisteede haiguste tõttu igal aastal üle 550 000 tööealise inimese.

"See tähendab 3,4 miljoni potentsiaalselt produktiivse eluaasta kaotust," öeldakse uuringus.

Tüsedate osakaal EL-i täiskasvanud elanikkonnast on tõusnud 2000. aasta 11 protsendilt 16 protsendini. Iga viies inimene suitsetab.

EL-is on 50 miljonit inimest, kel on kaks või rohkem kroonilist haigust, suurem osa neist on üle 65 aasta vanad.

"See näitab, et EL-is sureb igal aastal palju inimesi potentsiaalselt välditavatesse haigustesse, mis on seotud riskifaktoritega nagu suitsetamine või tüsedus," ütles Euroopa Komisjoni tervishoiuvolinik Vytenis Andriukaitis.

Laadimine...Laadimine...