Festival paneb linnatornid eri ajastute taktis helisema

Festivali "Tallinna tornid" avakontsert on pühendatud taasiseseisvumise tähtpäevale, kinos Artis aga saab kuulata laule filmidest "The Godfather", "Dirty Dancing", "Pretty Woman", "Siin me oleme", "Nukitsamees"ja James Bondi seeriast.

Pilt: Scanpix

Festival paneb linnatornid eri ajastute taktis helisema

Kai Maran

Festivali "Tallinna tornid" avakontsert on pühendatud taasiseseisvumise tähtpäevale, kinos Artis aga saab kuulata laule filmidest "The Godfather", "Dirty Dancing", "Pretty Woman", "Siin me oleme", "Nukitsamees"ja James Bondi seeriast.

"Tänavu tähistame festivaliga riigi taasiseseisvumise 25. aastapäeva," ütles festivali kunstiline juht Mail Sildos. "Esimene kontserdipaik ongi teletorn, mis taasiseseisvumisel olulist rolli mängis."

Põhja-Euroopa kõrgeimas teletornis musitseerib 25 aasta tagusele taasiseseisvumisele pühendatud kontserdil ansambel Verbarium, kelle muusikat iseloomustavad kirevad rütmimustrid rahvalaulust rock-muusikani. Nüüd on ansambli heliloojaid Liina Saaret ja Mingo Rajandit inspireerinud Arbujate rühmituse poeetide Kersti Merilaasi ja August Sanga luule.

Filmid muusika kaudu

Teletorni pääseb uudistama kontserdipiletiga juba kella 19-st. Kontserdi eel saab vaadata näiteks 21. korruse vaateplatvormi ekspositsioone või külastada 22. korruse restorani. "Enne kontserti on ka paras aeg imetleda vaadet kõigile teistele Tallinna tornidele," lausus Sildos.

"Kontserdipiletid tasub juba varakult ära osta, sest linna kõrgeim ja parima vaatega saal mahutab täpselt sada kuulajat."

Tänavune festival viib külastaja veel kinosaali ja katedraali. "Filmimuusika ettekandeks valisime Artise kinosaali, kust läbi fuajeeakende paistab endise Karla katedraali nurgatorn," mainis korraldaja.

Raivo Tafenau band laseb kinosaalis kõlada maailma ja Eesti filmimuusika parematel paladel, mis tõotavad tuua nii äratundmisrõõmu kui ka üllatusi. "Maailmas leidub filme, mis on saanud kuulsaks muusika kaudu, ja vastupidi – on muusikat, mis on saanud maailmas tuntuks filmi kaudu," rääkis Tafenau. "Kui filmides on suurepärane muusika, tuleb ka visuaalne elamus inimestega koju kaasa ja nad laulavad neid laule veel kaks nädalat hiljem."

Sume suveöö barokiga

Meie esisaksofonisti sõnul käib see eriti mustvalge filmi ajastu loomingu kohta. "Mustvalges filmis oli muusikal väga-väga suur roll," rõhutas Tafenau. "Ka mitmed praegused hitid on sellest ajast pärit. Oma kontserdil tahamegi rõhuda muusika võimele filmielamust süvendada. Filmimuusika pole ju ainult klassikaline, väga paljud üldtuntud pophitid on filmist pärit. Näiteks Michael Jacksoni lemmiklugu "Smile" pärineb tegelikult Charlie Chaplini filmist, alles hiljem kirjutati sellele sõnad."

Sven Grünberg kirjutas aga hiljem muusika "Naksitrallidele", mida paljud ei tea. "Me ei mängi ainult džässi, vaid ka poppi ja rocki. Kavas leidub igaühele midagi," nentis Tafenau.
Kinosaalis kõlavad ka laulud filmidest "The Godfather", "Dirty Dancing", "Pretty Woman", "Siin me oleme", "Nukitsamees" ja James Bondi seeriast. 

Festivali lõpetab orelikontsert kahe massiivse torniga Peeter-Pauli katedraalis vanalinna südames. "Öine orelikontsert ajaloolises atmosfääris peaks sobima ilusasse suveõhtusse suurepäraselt," ütles Sildos. "Mari Järvi mängib muusikat, mis loodud veel ajal, mil praeguse katedraali asemel asusid dominiiklaste kloostri ruumid. Katedraali ehitamise eelsest ajast kuuleme heliloomingut barokist 19. sajandini välja."
Kontserdile pääsemiseks tuleb teha vabalt valitud suurusega annetus muusikasündmuse toetuseks. Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmist alguse saanud festival "Tallinna tornid" toimub 25.-27. augustini.
-----------------------------


Kontserdi "Tallinna tornid" kava

25. augustil kell 20 on kavas kontsert "Tahaks tänu laulda maale hallile" teletornis (Kloostrimetsa tee 58 A). Esineb ansambel Verbarium, kus laulab Liina Saar, elektrikitarri mängib Marek Talts, akustilist kitarri Erki Pärnoja, kontrabassi Mingo Rajandi ja löökpille Eno Kollom. Pilet maksab 13 eurot.
26. augustil kell 19 toimub kontsert "Filmimuusika kullafond" kinos Artis (Estonia pst 9). Esinevad Liisi Koikson ja Raivo Tafenau band koosseisus Raivo Tafenau (saksofonid, akordion), Peedu Kass (bass), Paul Daniel (kitarr) ja Marti Tärn (löökpillid). Piletid maksavad 10 ja 8 eurot.
27. augustil kell 21 saab kuulata kontserti "Veni Creator Spiritus" Peeter-Pauli katedraalis (Vene 18). Orelit mängib Mari Järvi, kavas Cavazzoni, Caccini, Marchand, Nivers, Händel, Liszt, Tobias jt. Sissepääs kontserdile vabalt valitud annetusega.

Laadimine...Laadimine...