FI: Danske laenuvõtjad ja hoiustajad ei pea muretsema

Finantsinspektsiooni (FI) juhi Kilvar Kessleri sõnul kehtivad kõik Danske panga Eesti filiaali laenuvõtjate lepingud ja nende kaitseks on FI sätestanud rea kohustusi, mis on tagatud sunnirahaga; iga rikkumise eest peab pank maksma sunniraha 100 000 eurot, aga mitte rohkem kui 10 protsenti filiaali aastasest käibest.

Pilt: Scanpix

FI: Danske laenuvõtjad ja hoiustajad ei pea muretsema

Toimetaja: Moonika Tuul

Finantsinspektsiooni (FI) juhi Kilvar Kessleri sõnul kehtivad kõik Danske panga Eesti filiaali laenuvõtjate lepingud ja nende kaitseks on FI sätestanud rea kohustusi, mis on tagatud sunnirahaga; iga rikkumise eest peab pank maksma sunniraha 100 000 eurot, aga mitte rohkem kui 10 protsenti filiaali aastasest käibest.

"Ettekirjutuse jõustumisest ei tohi filiaal uusi kliente võtta, olemasolevate klientidega ei juhtu kaheksa kuu jooksul midagi. Kõigil, kellel on hoiused, saavad need sealt tagasi," vahendas BNS finantsinspektsiooni juhatuse esimehe Kilvar Kessler sõnu pressikonverentsil.

"Laenuvõtjatel ei tasu muretseda, nende lepingud kehtivad ja nende kaitseks oleme sätestanud rea kohustusi, et pank ei saaks kuidagi oma võimu klientide suhtes rakendada. Olen kindel, et pank ei taha seda teha ja nende huvides on filiaali korrapärane sulgemine," ütles Kessler.

Ta lisas, et laenulepinguid ei tohi üles öelda üksnes sellel tingimusel, et finantsinspektsioon sellise ettekirjutuse teisipäeval on teinud. Laenuportfell tuleb seatud tähtaja jooksul üle anda kellelegi, kes omab panga või krediidiandja luba. "Kui see mõistlike jõupingutustega ei õnnestu, siis on plaan B, kus pank pakub välja, kuidas need laenud nii-öelda runoffi lasta, et need lepingud saaksid tähtaja lõpuni täidetud," rääkis Kessler.

Danske panga Eesti filiaali kohustused on tagatud sunnirahaga ning iga rikkumise eest tuleb pangal maksta kuni 100 000 eurot, aga mitte rohkem kui 10 protsenti filiaali aastasest käibest.

"Pank peab meile regulaarselt aru andma, kliendid saavad õiguspäraselt koheldud, teostame järelevalvet ja tegutseme juhul, kui seal mingeid rikkumisi peaks esinema. Tänaseks oleme saanud Taani finantsjärelevalvelt sisendi, et meil on filiaali sulgemiseks vabad käed," ütles finantsinspektsiooni juht.

Likvideerimisele mineva Danske Banki Eesti filiaali varade maht oli aasta alguse seisuga 1,2 miljardit eurot.

Enamuse Danske varadest moodustavad väljastatud laenud, mille portfelli maht ulatub 1,06 miljardi euroni, mis moodustab Eesti turuosast 5,45 protsenti. Sellest 501 miljonit eurot on eraisikute laenud ning 549 miljonit eurot juriidilistele isikutele antud laenud, selgub finantsinspektsiooni andmetest.

Filiaali hoiuste maht on võrreldes laenude mahuga väga tagasihoidlik, kõigest 95,6 miljonit eurot ehk 0,54 protsenti Eesti hoiusteturust. Sellest on Eesti residentide hoiused 87 miljonit eurot ning mitteresidentide hoiused 8,6 miljonit eurot. 12,6 miljonit eurot kuulub eraisikutele ning 83 miljonit eurot hoiuseid omakorda juriidilistele isikutele.

Finantsinspektsiooni (FI) juhatus tegi teisipäeval Danske Bankile ettekirjutuse, millega keelas panga filiaali tegevuse Eestis. Pank peab enda tegevuse Eestis lõpetama kaheksa kuu jooksul alates ettekirjutuse tegemisest, arvestades seejuures filiaali praeguste klientide huve, teatas FI.

Danske Bank teatas pärast FI otsust Kopenhaageni börsile, et sulgeb kõik oma tegevused Balti riikides ja Venemaal.

"Me tunnistame, et võimalik rahapesu juhtum Eestis on negatiivselt mõjutanud Eesti ühiskonda ning me tunnustame Eesti Finantsinspektsiooni otsust selle taustal sulgeda meie Eesti filiaali tegevus," ütles Danske ajutine tegevjuht Jesper Nielsen.

Finantsinspektsiooni otsusest iseseisvalt ja lähtuvalt Danske Banki strateegilisest otsusest keskenduda Põhjamaade turule, on Danske Bank pikalt kaalutlenud, mida teha oma Baltimaade ja Venemaa äridega. Nüüd otsustas Danske sulgeda kõik sealsed tegevused.

Ainsa erandina jätkab tegevust Leedus asuv Danske Banki teenuskeskus, mis osutab mitmeid Danske Banki jaoks olulisi üldiseid administratiivseid teenuseid.

Aastatel 2007-2015 on Danske Banki Eesti filiaali kaudu toimunud tehinguid 200 miljardi euro eest ning paljusid nendest tehingutest peetakse praegusel hetkel kahtlasteks.

Skandaali tõttu astus ametist tagasi Danske Banki juht Thomas Borgen ning mitmel pool Euroopas Liidus on võetud suurema tähelepanu alla finantssektorit puudutavad reeglid ja kontrollmehhanismid.

Danske on rahapesuskandaali tõttu uurimise all Taanis, Eestis, Prantsusmaal, Saksamaal, Ühendkuningriigis ja Ameerika Ühendriikides.

Laadimine...Laadimine...