Filharmoonia uus pill koondab endasse paljud Euroopa parimad orelid

Tallinna Filharmoonia uus digiorel matkib vajadusel ükskõik millise Euroopa oreli hääli ning sinna on võimalik alati veel orelite hääli juurde "istutada". 

Pilt: Rene Jakobson

Filharmoonia uus pill koondab endasse paljud Euroopa parimad orelid

Kai Maran

Tallinna Filharmoonia uus digiorel matkib vajadusel ükskõik millise Euroopa oreli hääli ning sinna on võimalik alati veel orelite hääli juurde "istutada". 

Mustpeade maja uus Hollandi meistrite valmistatud digiorel pakub varasemate elektripillidega võrreldes mitmekesisemat ja loomulikumat heli. Tallinna kammerorkestri peadirigendi Tõnu Kaljuste sõnul lubab uus pill tuua Mustpeade majja justkui ükskõik millise Euroopa oreli. "Selle elektrilise kontsertoreli kõla sarnaneb palju rohkem tavapärasele orelile kui oli varasematel elektripillidel," ütles Kaljuste.

"Tallinna Filharmoonia uus orel annab meile võimaluse ühe õhtu jooksul kuulata väga erinevaid oreleid. Tehnoloogia on arenenud nii kaugele, et suudab järele teha naturaalset kõlapilti. Orel iseenesest on pisut mehaaniline pill, mis oma algusaastatega võrreldes arenenud võimalustelt ja kõlalt üha rikkalikumaks. Praegu see areng jätkub. Kui nüüd orel mängib, siis ei saa arugi, et tegemist pole vile-, vaid digitaalse oreliga."

Tallinna Filharmoonia kunstilise juhi sõnul lubab oreli arvutisüsteem sama pilliga mängida justkui mitmel eri ajastu orelil. "Digitaalorelisse on võimalik installeerida eri ajastute orelitüüpe," selgitas Kaljuste. "Tavaliselt, kui lähete orelikontserdile, siis on ette teada, et selles kirikus mängitakse barokkorelil ja teisal romantilisel orelil. Virtuaalne vileorel võimaldab mängida nii ühte kui teist – saksa barokkorelit ja prantsuse romantilist orelit."

Linna kultuuriameti osakonnajuhataja Lennart Sundja sõnul avab selle pilli saamine Tallinna Filharmooniale uusi võimalusi vokaalsümfooniliste suurvormide ettekandmisel. "Enam pole tarvis pilli rentida," lausus ta. "Samas on moodsat orelit piisavalt hõlbus transportida, nii saab filharmoonia sellega esineda ka väljaspool Mustpeade maja."  

Kaljuste tõdes, et paraku on tänapäeval, mil käsitööinimesi jääb üha vähemaks, paljud orelid üle Eesti pahatihti häälest ära ja ei tööta. "Kontserdisaali klassikalisi orelivilesid aga Mustpeade maja saalis ei näe, selle asemel tuleb heli kõlaritest."

Uue pilli hankimine võimaldab Mustpeade majas alustada ka päris uue kontserdisarjaga. "Uus kontsertorel lubab mängida palju niisugust muusikat, mida mujal ette kanda ei saakski," nentis  Kaljuste. "Muusikasari toob kuulajani väga ilusa repertuaari sellele pillile ja Tallinna kammerorkestrile. Sari "Oreli maagia" pakub elamusi oreliga, mis on võimeline rändama eri ajastute kõlas."  

Sarja järgmine kontsert toimub Mustpeade maja Valges saalis 30. novembril kell 19. "Oreli maagia" teisel kontserdil esinevad organist Kadri Toomoja ja haruldasel, 1674. aastal Cremonas valmistatud tšellol Marcel Johannes Kits. Solistidega koos musitseerib Tallinna kammerorkester dirigent Tõnu Kaljuste juhatusel. Kontserdil kõlab Itaalia helilooja Respighi süit. Veel on kavas Repighi kaasaegse Edgar Elgari vahetult enne I maailmasõda valminud teos "Sospiri".

Laadimine...Laadimine...