FOTOD! Autovaba päev õpetab ummikutest loobuma

"Et me selliste ummikuteni ei jõuaks, nagu on Euroopa suurlinnades, peame hakkama rohkem bussi, trammi ja trolliga sõitma," ütles tegevlinnapea Taavi Aas autovaba päeva tutvustades. "Kui meil pannakse autovaba päeva puhul kinni ainult väike Pärnu maantee lõik ees seisval pühapäeval, siis Pariisis ja Brüsselis näiteks on kogu kesklinn sel puhul terve nädalavahetuse jooksul autovaba."

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD! Autovaba päev õpetab ummikutest loobuma

Ivo Karlep

"Et me selliste ummikuteni ei jõuaks, nagu on Euroopa suurlinnades, peame hakkama rohkem bussi, trammi ja trolliga sõitma," ütles tegevlinnapea Taavi Aas autovaba päeva tutvustades. "Kui meil pannakse autovaba päeva puhul kinni ainult väike Pärnu maantee lõik ees seisval pühapäeval, siis Pariisis ja Brüsselis näiteks on kogu kesklinn sel puhul terve nädalavahetuse jooksul autovaba."

33images

Tänavune autovaba päev toimub 24. septembril kella 10-16 Viru väljaku lähistel Pärnu maan-teel. Juba kell 6 suletakse Pärnu mnt Viru väljaku ja Suur-Karja ristmiku vaheline lõik autoliiklusele ja seal saab sõita vaid trammiga. Alates kella 11 saavad lapsed batuudil hüpata, ponidega sõita, omavahel mängida ja võistelda. Võimalik on ronida üheksa meetri kõrgusele seinale, laval esineb JJ-Street tantsukool ja toimub My Fitnessi soojendusvõimlemine järgneva ühistranspordiga orienteerumise jaoks.

Giidiga matkad

"Autovaba päev kui keskkonnasõbraliku liikumise kuu tippsündmus toimub sel aastal päris kesklinnas, sest tahame sellele rohkem inimeste tähelepanu tõmmata," ütles tegevlinnapea Taavi Aas. "Me oleme siin Tallinnas päris ära hellitatud üsna sujuva liiklusega, kui võrrelda mõne teise Euroopa suurlinnaga, kus on ikka tõelised ummikud. Et me selliste ummikuteni üldse ei jõuakski, selleks peame hakkama rohkem bussi, trammi ja trolliga sõitma. Kui meil pannakse autovaba päeva puhul kinni ainult väike Pärnu maantee lõik sel pühapäeval, siis Pariisis ja Brüsselis näiteks on pea kogu kesklinn niisugusel puhul terve nädalavahetuse autovaba. Küllap me jõuame ka niikaugele, et sulgeda autovabal päeval terve linnasüda – kui saab valmis uus peatänav ning uued kergliiklusteed ja autodevool on linnasüdamest juba rohkem eemale suunatud."

Traditsiooniline ühissõidukitega orienteerumine algab kell 12 Viru trammipeatuse juurest. "Osaleda võivad kõik soovijad," kinnitas Aas. "Võistlus tutvustab, millised võimalused on ühissõidukitega Tallinnas liikuda ja kuhu eri liinid viivad."

Orienteerumine, kus osalejad peavad sihtkohad üles leidma bussi, trammi, trolli või miks ka mitte elektrirongiga sõites, on keskkonnaameti juhataja asetäitja Elena Sapi kinnitusel muutumas järjest populaarsemaks. "Võistlust on korraldatud juba üle viie aasta, ja osalejate arv aina kasvab," ütles Sapp. "Sajad inimesed proovivad busside, trammide ja elektrirongiga jõuda kiiresti ühest kohast teise. Loodame, et niisuguste ettevõtmistega harjutame me inimesi rohkem ühistransporti kasutama."

Trikitavad ratturid

Arhitektuuriajaloolane Mait Väljas viib huvilised jalgsimatkale Südalinna asumisse ning tema kolleeg Mihkel Karu rattaretkele vanalinna eeslinnadesse. Retkedele tuleb registreeruda aadressil http://www.tallinn.ee/jalgsimatk-ja-jalgrattaretk-2017

Autovaba päeva külastajaid üllatavad ka Eesti parim BMX-rattur Bert Ribul ja tõukerattal Freestyle Euroopa meister Roomet Säälik. Autovaba päeva lõpuakordina toimub Tanel Padari ja Tomi Rahula kontsert. Liiklus Pärnu maantee alguses taastub kell 19. Prügihunt tutvustab ka uut "Prügiretke" voldikut.

"Autovaba päev peab linlasi veenma, et kesklinnas pole eriti mõttekas autoga sõita," lausus Sapp. "Tulge pühapäeval kogu perega kas bussi, trammi või trolliga kesklinna ja lööge ettevõtmistes kaasa!"

Et autosõit on paljude tallinlaste teadvuses juurdunud, näitab Sapi sõnul kas või äsjane SEB maraton, mil inimesed pahandasid, et autoga kesklinnas liikuma ei pääse. "Inimesed pole harjunud mõttega, et nad ei saa ühel päeval autota liikuda," ütles Sapp. "Vahe on nende kahe päeva vahel muidugi selles, et autovabal päeval saab trammiga ikka kohale."

 

Autovabal päeval bussid Musumäest mööda ei sõida

• Autovaba päeva tõttu on 24. septembril kella 6-19 Viru väljaku ja Otsa tänava vaheline Pärnu mnt lõik autodele ja bussidele suletud.

• Bussid nr 5, 18, 20, 36, 40, 73, 21, 21B, 41 ja 41 B sõidavad kesklinnast välja Estonia pst kaudu ja seetõttu Viru peatuses ei peatu.

• 5. liini bussid peatuvad Pirita suunas sõites Estonia pst trollide nr 1 ja 3 Vabaduse väljaku peatuses, Estonia pst Estonia peatuses ja A. Laikmaa tänaval busside 14, 18 ja 40 A. Laikmaa peatuses.

• Buss nr 73 peatub Estonia pst 1. ja 3. liini trollide Vabaduse väljaku peatuses ja Estonia pst Estonia peatuses.

• 3. ja 4. liini trammide Pärnu maanteel Tondile viiv Viru peatus asub ajutiselt 150 meetrit Viru väljaku pool.

 

Ott Kiivikas tutvustab autovabal päeval suurt tervisemessi

Autovaba päev tutvustab aasta pärast toimuvat tervisemessi, kust saab soetada ka väärt spordivarustust.

Autovabal päeval kell 11.40 tutvustab kulturist Ott Kiivikas pealaval aasta pärast toimuvat tasuta sündmust "Eesti tervisemess – liikuma!". Kiivikase sõnul annab hea tervis ka parema enesetunde. "Liikumise järel suureneb kehas endorfiinide hulk," selgitas ta. "Paljud meist on liikumissõltlased, kuid see on positiivne ja tervislik sõltuvus, kui teha seda teadlikult."

Tulevast tervisemessi on oodatud külastama igaüks. Kuulata saab rahvakoolitusprogrammi "Terves kehas terve vaim", kus jagatakse argieluks vajalikke teadmisi ja praktilisi oskusi. Kontrollida saab tervisenäitajaid ning degusteerida tervislikku toitu. Tutvuda saab uute sportimisvõimaluste ja teenustega, tervisekaupade tootjad, jae- ja hulgikaupmehed esitlevad spordiriideid ja -jalanõusid. Tervisemess toimub järgmise aasta keskkonnasõbraliku liikumise kuu raames rahvusvahelisel autovabal päeval, 22. septembril 2018 Vabaduse väljakul.

Laadimine...Laadimine...