FOTOD JA VIDEO: Abilinnapea Betina Beškina: piirangud kaitsevad laste huve

"Me peame kasvatama nii enda ümber kui oma peredes seda usku, et alkohol ei ole see, mis on minu igapäevase elu lahutamatu osa," ütles Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti juhtivspetsialist Ene Tomberg Tallinna linna kokku kutsutud ümarlauas, mis keskendus alkoholi jaemüügile kehtestatavate piirangute projektile.

 

Pilt: Mats Õun

FOTOD JA VIDEO: Abilinnapea Betina Beškina: piirangud kaitsevad laste huve

Meelis Piller

"Me peame kasvatama nii enda ümber kui oma peredes seda usku, et alkohol ei ole see, mis on minu igapäevase elu lahutamatu osa," ütles Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti juhtivspetsialist Ene Tomberg Tallinna linna kokku kutsutud ümarlauas, mis keskendus alkoholi jaemüügile kehtestatavate piirangute projektile.

 

Arutelu keskpunktis oli kaks peamist punkti – alkoholikaupluste lähedus lasteasutusele ning alkohoolse joogi jaemüük meelelahutusasutustes.

Tänane alkoholimüügi piirang Tallinna linnas näeb ette, et alkoholi ei tohi müüa kauplustes, mille sissepääs on lasteaedadele ja koolidele lähemal kui 50 meetrit. Reegel ei hõlma aga hoolekande- ja muid lastega seotud asutusi. Et välistada laste kokkupuude alkoholikaupluste klientidega, planeeritakse reeglit muuta ning vahemaa viia 150 meetrini.

30images

Probleemiks kuritegevus ja korrarikkumised

Meelelahutusasutustes on alkoholi võimalik praegu osta ööpäevaringselt. Seda on plaanis piirata nii, et alkoholi tohib müüa tööpäevale eelnevatel päevadel kella kaheni öösel ning puhkepäevadele eelnevatel öödel kella kolmeni.

"Meie vaatenurgast on väga olulised teemad, mida Tallinna linn on alkoholiteemaga seoses käsitlemas. Baaride lahtioleku ajad ja selle ümber toimuv nii-öelda sageli öine kuritegevus kui ka korrarikkumised," rääkis Eesti Karskusliidu esimees Lauri Beekmann. "Meie vaatame kindlasti seda väga olulise sammuna, et kogu seda keskkonda reguleeritakse, muudetakse turvalisemaks, garanteeritakse nii, et alkoholi liigtarbinud inimesed ei oleks ohuks iseendale ega teistele. Ei rikuks öist korda. Ja siis teise teemana koolide läheduses asuvad alkoholipoed, mis on ka kahtlemata valulik teema väga paljudes piirkondades, kus lapsed tegelikult peavad kooli minnes minema mööda alkoholikauplustest. Nende kaupluste lähedus suurendab kindlasti ka võimalust, et nad vahetunnis või pärast kooli astuvad sinna sisse. Paraku näitab statistika, et paljud poed ikkagi müüvad alaealiste."

Beekmann tervitas linna ettevõtmist neid valdkondi reguleerida. Viimased aastad on alkoholipoliitika olnud Beekmanni sõnul märkimisväärselt fookuses ja on toimunud suured muudatused – on piiratud reklaami, on piiratud alkoholi kättesaadavust, alkohol peab olema väljapaistmatult seina taga.

"Viimase kolme-nelja aasta jooksul on alkoholipoliitikat märkimisväärselt arendatud ja see on maailma tervishoiuorganisatsiooni selge soovituslik käitumine, et hoitaks ikkagi alkoholipoliitikat pidevas fookuses, arendataks tervikuna, ei tehtaks ainult üksikuid muudatusi või mingisuguseid seaduseparandusi," selgitas Beekmann. 

"Kui me vaatame globaalses arengus, siis tegelikult võib-olla interneti ja sotsiaalmeedia lokkava arengu puhul on alaealiste alkoholi tarvitamine igal pool tegelikult vähenemas. Ja see on kindlasti positiivne areng, mida me saame ära kasutada ja toetada ka kohalike lisameetmetega, et need arengud oleksid püsivad  ja tooks ikkagi häid tagajärgi."

Teha on alati hästi palju!

"Teha on alati hästi palju," rääkis Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti juhtivspetsialist Ene Tomberg. "Tänane ümarlaud koondab ju tegelikult kõigi väga erinevate organisatsioonide inimesi – siin olid linnaametite töötajad, aga esindatud olid ka vabatahtlike organisatsioonid, nagu Karskusliit ja Lastekaitse Liit, kes kõik on avaldanud oma arvamust, et me peame alkoholipiirangutega või alkoholi mõistliku tarbimisega edasi minema. Lastekaitse Liit on olnud alati seisukohal, et lapsel on õigus kasvada alkoholivabas ühiskonnas, mis säilitaks tema heaolu ja turvalisuse. Arstina võin ma öelda, et mõnedki lapsed viibivad lastehaiglas just selle tõttu, et nad on alaealisena alkoholi tarbinud. Me peame kuidagi neid kaitsma selle eest."

Suures alkoholipoes ei ole mitte ainult alkohol müügil, vaid seal on ka krõpsud lastele ja limonaadi ja muid sarnaseid tooteid. Tombergi sõnul tuleb laste ja perede turvalisuse huvides jõuda poodide omanikega ühisele kokkuleppele. "Me peaksime natukene ümber mõtlema, milline sortiment võiks seal olla. Täpselt samuti näiteks öiseid piiranguid. Jah, tõesti on öeldud ka nii, et inimese tervise seisukohalt on väga oluline õige uni. Mis tähendab seda, et ta peab ikkagi mingisugusel ajal korralikult magama. Mitte me ei peaks rääkima, kas lõpetame ööklubi tegevuse kell kaks või kell kolm."

Tomberg arvab, et palju saab ära teha ka sotsiaalmeedia kaudu. "Miks me ei räägi oma headest kogemustest – kuidas me oleme oma peres sellega toime tulnud, kuidas minu lapse klassis on gümnasistid olnud nii toredad, et nad ei pea oma lõpupidu täieliku pilvituseni joomisega, siin on hästi-hästi palju nüansse ja minu meelest on alkoholi küsimus niisugune, et me ainult ei piira, vaid me peame kasvatame nii enda ümber kui oma peredes seda usku, et alkohol ei ole see, mis on minu igapäevase elu lahutamatu osa."

Abilinnapea: piirangud aitavad tagada korrakaitset

"Tänase ümarlaua eesmärgiks oli kuulata sotsiaalvaldkonnaga seotud inimeste arvamust seoses Tallinna planeeritavate alkoholimüügi piirangutega," rääkis Tallinna abilinapea Betina Beškina. "Saime sisulist tagasisidet meie ideede kohta. Loomulikult ei saa nende piirangutega lahendada kõiki alkoholiga seotud probleeme, aga nende piirangutega saab tagada korrakaitset."

Beškina selgitas, et nende piirangutega saab kaitsta laste huve, kui me räägime koolide ja lasteasutuste vahetus läheduses asuvatest poodidest – see piirang kiideti ümarlaual osalejate poolt väga heaks. Ühine arvamus oli see, et lapsed ei pea nägema joobes inimesi, kes ootavad hommikul alkoholipoe avamist ja kõike muud, mis on seotud selle ümbruskonnaga, mis seal toimub.

"Sisuliselt saime kiita nende ideede eest, aga muidugi on üldine arvamus see, et alkoholiprobleem on laiem, et sellega peab tegelema nii riigi kui ka kohaliku omavalitsuse tasemel. Leppisime kokku, et ka tulevikus teeme koostööd ja liigume selle suunas."

Tallinna linn kutsus kokku ümarlaua, et uurida erinevatelt koostööpartneritelt arvamust alkoholi jaemüügi planeeritavate piirangute osas. Ümarlaual osalesid Lastekaitse Liit, Tallinna Turvakeskuse esindaja, Politsei- ja Piirivalveameti esindajad, Tervise Arengu Instituudi esindaja, Karskusliidu esindaja, Tallinna Perekeskuse esindaja.

Laadimine...Laadimine...