FOTOD JA VIDEO: Gonsiori tänava ehitus üllatab tsaariaegse kaabliga, Reidi tee aga saab ise õppivad foorid

"Tee alt on tulnud igal nädalal välja igasuguseid väga üllatusi, väidetavalt isegi tsaariaegne elektrikaabel, kus vool sees," rääkis Gonsiori tänava uuendamise eest vastutav Trev 2 grupi juhatuse esimees Sven Pertens. Lisaks uuele asfaltile tähendab tänavaehitus ka puhtamat vett, vähemaid elektrikatkestusi ja selgust, kus taristu maa sees jookseb.

Pilt: Dmitri Povilaitis

FOTOD JA VIDEO: Gonsiori tänava ehitus üllatab tsaariaegse kaabliga, Reidi tee aga saab ise õppivad foorid

Oliver Õunmaa

"Tee alt on tulnud igal nädalal välja igasuguseid väga üllatusi, väidetavalt isegi tsaariaegne elektrikaabel, kus vool sees," rääkis Gonsiori tänava uuendamise eest vastutav Trev 2 grupi juhatuse esimees Sven Pertens. Lisaks uuele asfaltile tähendab tänavaehitus ka puhtamat vett, vähemaid elektrikatkestusi ja selgust, kus taristu maa sees jookseb.

Linnapea Taavi Aas käis täna tutvumas Gonsiori tänava uueks loomise ja Reidi tee ehitusega.

22images

Praegu on juba Gonsiori t lõik Raua t ja Kivisilla t vahel asfalteeritud ja liikluseks avatud. Augusti teises pooles valib järgmine lõik Pronksi tänaval ning septembris avatakse ka Pronksi t ristmik. "Arvestades kooli algust ongi kõige tähtsam, et Pronksi tänav oleks lahti," lausus Aas. "Loomulikult kasvab liikluskoormus eriti koos kooli algusega."

17images

Ehituse kolmandas etapis tuleb töölistel maa alla kaevuda. "Kui mõnikord elanikele tundubki, et töö seisab, siis tegelikult see nii ei ole," selgitas Pertens. "Tee alt on tulnud igal nädalal välja igasuguseid väga vanu taristuüllatusi, nii nõukogudeaegseid, kui väidetavalt isegi tsaariaegne elektrikaabel, kus vool sees. Nende üllatuste pärast oleme pidanud mõnda asju ka ümber projekteerima. Keegi täpselt ei tea, mis ajast ja millises seisus teealused kommunikatsioonid on, mida tuleb veel vahetama hakata. Tuleb uurida, kellele need kuuluvad ja mis on nende täpne otstarve. Paljude puhul pole teada, kas need on töös või mitte."

Gonsiori t elanikud saavad olla niisiis õnnelikud, et lisaks korras teedele ja uutele rattateedele ei taba neid peagi mõni ootamatu elektri- või veekatkestus ja torudes voolav vesi on puhtam, sest kõik kaablid ja torud lähevad välja vahetamisele. Väheneb ka oht, et mõne kunagise kaevamise või ehituse käigus torusid või kaableid vigastatakse, sest kõik maa all nähtu ja ümber tehtu saab nüüd kaardile kanda.  "Linn, erinevad võrguomanikud ja ehitajad saavad edaspidiseks parema ülevaate ja joonised kõigest, mis maa sees on," lausus Perents.

Öötöö on haruldus

Aasa sõnul püüavad tänavat ehitavad firmad arvestada võimalikult palju elanikega. "Öösel töötatakse ainult siis, kui päeval segaks see ühissõidukite liiklust," rääkis linnapea. "Kui esialgu peavad elanikud paraku leppima tee-ehitusest tulevate ebamugavustega, siis tänava valmides ootavad neid näiteks uued rattateed, ohutum liiklus jalakäijatele ning kiirem ühistransport."

Gonsori t peaks täiesti valmis olema 15. novembriks, uuenenud Kunderi t järgmise aasta juulis.  

Reidi tee rajamiseks algas 23. juulil Pikksilma t ristmikust teealuste trasside ehitus. "Nüüdseks oleme liikunud mööda mere äärt Russalka taha välja, tõstnud kaldast välja kive ja rajanud uut kaldakindlustust," selgitas ehituse eest vastutav KMG Ehituse ja Verston Eesti projektijuht Marek Jassik. "Samal ajal oleme eemaldanud võsa ja juurinud kände. Oleme liikunud ka Pikksilma tänavast Ahtri t poole, kus lammutame vanu räämas hooneid ja teeme ala prügist puhtaks. Täna algas ka Russalka taga mere täitmine. Enne, kui Gonsiori t töö ei lõpe, me siin liiklust sulgema ei hakka. Russalka ristmiku ja Ahtri ristmiku ehituseks läheb nii suures mahus, et see hakkab piirama liiklust, tuleva aasta aprillis."

Foorid mõtlevad ise

Reidi tee saab iseõppiva foorisüsteemi, mis hakkab ise liiklust sujuvamaks muutma.  "Reidi tee on palju suurem projekt, kui ainult üks sõidutee," lausus Aas. "Siia tulevad kaldakindlustus, promenaad, rattateed ja rannaelemendid. Praegu lõpevad Pirita promenaad ja rattatee Russalka juures, kesklinnaga neil ühendus puudub. Pärast ehitust pääseb mööda mereäärt jalutades, ratta ja rulluiskudega kesklinnast Piritani. Põhiosas hakkab Reidi tee kulgema maal, mis oli seni kasutuseta ja kaetud lagunevate hoonetega."

Vana kaldakindlustust lõhkudes tulid Russalka lähedal päevavalgele vanad Kopli kalmistu hauakivid, mida omal ajal olümpiaregatiks valmistudes Pirita tee laiendamiseks merre heideti. "Meres olevad hauakivid on suisa betooni valatud, see tuli meile üllatusena," rääkis "Räägime muinsuskaitsega läbi, et kuidas neid üldse eemaldada. Rohkem ei peaks Reidi tee ehitusel enam ehitust segavaid ootamatuseid tulema. Kui kivid on välja korjatud, viiakse need taas Kopli kalmistuparki."

Ka looduskaitse nõuded on täidetud, näiteks puid sai võetud maha talvel, kui polnud veel lindude pesitsusaega.  "Rohelust tuleb tegelikult juurde," kinnitas linnapea. "Siia istutatakse rohkem, kui siit on puid maha võetud. Reidi tee äärest raiutud puud olid tegelikult juba päris eakad need oleks pidanud nagunii uute puudega asendama."

 

Laadimine...Laadimine...