FOTOD JA VIDEO! Kaubanduskettide juhid: kaup ei lõpe ja järjekorras seismine on mõttetu

"Saime kaubanduskettide esindajatelt ülevaate ning kindlust, et mingiks ostupaanikaks ei ole põhjust, sest kauplustel on vajalikud varud olemas ja ka tarned toimuvad tavapärases rütmis," ütles linnapea Mihhail Kõlvart. "Nii saavad elanikud kõik vajalikud kaubad kätte kauplustest ja juhul, kui linlane ei saa kauplusesse minna, tagavad kaubandusketid e-poe kaudu kauba kojuveo."

Pilt: Ilja Matusihis

FOTOD JA VIDEO! Kaubanduskettide juhid: kaup ei lõpe ja järjekorras seismine on mõttetu (5)

Enn Tosso / Video: Dmitri Povilaitis

Kaubanduskettide juhid kinnitasid kohtumisel Tallinna linnapea Mihhail Kõlvartiga, et laovarud on ettevõtetel olemas ning poes esmatarbekaupade järel sabas seismine on mõttetu. Kaubandusketid ise võrdlevad ostupaanikat jõulude ja teiste pühadega: kui saadi hakkama siis, saadakse ka nüüd.

28images

Ostukettide juhid rääkisid, et kuigi inimesed ostsid valitsuse eriolukorra kehtestamise järel kokku rohkem esmatarbekaupu kui tavaliselt, kauplused ei jää kaubavarude uuendamisega hätta.

Kaubanduskettide varu ulatub mõnest päevast kuni viie päevani. Varusid uuendatakse igal nädalal ja loomulikult on kaupluste kettide juhid hämmingus, et rahvas on neile otsustanud käibe poolest teised jõulud kinkida. 

Sotsiaaltöötajad toovad toidu koju

Tallinna Linnapea Mihhail Kõlvart ütles Pealinnale, et juba täna teenindab linnasüsteem neid inimesi, kes ei saa toitu osta.

"Kõik abivajajad saavad toetust nõnda, et sotsiaaltöötajad aitavad toidud kohale tuua," kinnitas Kõlvart.

Kuna koolid on suletud, tekib noortel palju vaba aega ning nad kogunevad keskustesse. Linnapea ütles, et noortega, kes kogunevad, peavad tegelema noorsootöötajad.

"Nad peavad olema selleks valmis, et nad ei saa noortega tegeleda koolides, vaid tänavatel ja kaubakeskustes," sõnas ta.

Linnapea kinnitas, et tehakse koostööd kaupmeeste, noorsooameti ja MuPo-ga.

Ostetakse makarone, tatart ja wc paberit

Ostupaanikat kommenteerides ütles Kõlvart: "Kui mul külmkapis on kaheks päevaks toitu, siis on see hea. Aga ma kardan, et isegi kaheks päevaks pole."

Kaupmeeste Liidu tegevjuht Nele Peil ütles Pealinnale, et konkreetseid kaubagruppe välja ei saa tuua, millest puudust tuntakse. "Tarnekindlus on olemas, saame puuvilja, tangaineid ja liha, varustame kindlalt," sõnas ta.

Peil tõi välja, et kaua säilivaid toite ostetakse palju, ent värsket mitte. Kõige enam ostetakse makarone, tatart, wc paberit ja käte kuivatuspabereid.

Kaubamaja: poodi tasub tulla hommikuti

Tallinna Kaubamaja tegevdirektor ja juhatuse liige Erkki Laugus ütles Pealinnale, et kindlasti oligi neid riiuleid, mis said tühjaks.

"Üksikute riiulite pildistamisega pole mõtet paanikat külvata. Suur osa riiuleid ei saanudki tühjaks. Enne poe sulgemist oli kõiki kaupu saada," kinnitas ta.

Laugus ütles, et paanikat keegi ei armasta, kuid inimesed tahavad teha parima ja soetada suured varud, et kaitsta ennast.

"Mõõdukas varu on nädal aega, ent kui me soetame kolme kuu varu, ei tee see asja paremaks. Soetage mõõdukalt!" ütles ta.

Kaubamaja juht soovitas käia poes rahulikult hommikul või pärastlõunal, tööpäeva lõpus on ehk veidi rohkem inimesi. Siiski kinnitas ta, et Eestis on poodidega varustatus maailma parim – kauplusi on väga palju ning vähimatki põhjust karta pole.

Selver: täidame riiulid üha uuesti

Selveri juhatuse liige Kristi Lomp ütles Pealinnale, et kaubavarud pole kuhugi lõppenud. "Ostuhullus põhjustas tühjuse, kuid hommikul täitsime riiulid ning nüüd inimeste ostmine jaheneb ja kõik stabiliseerub," rahustas ta inimesi.

Kui müüjad jäävad haigeks, suunatakse nad Lombi sõnul kodusele ravile, et ta ei nakataks kolleege ja ostjaid.

"Oleme teinud üleskutse tööpuuduses vaevlejatele, et teha koostööd turismisektori inimestega," märkis ta. Ta kinnitas, et kaubad saavad riiulisse.

Ostetakse Selverist enim kaua säilivaid kaupu, mille realiseerimisaeg on pikk. "Tualettpaber on kujunenud üheks populaarsemaks kaubaartikliks, ma ei teagi miks," sõnas ta.

Eestis puuduvad müügipiiranguid

Kaupmeeste Liidu juht Nele Peil kinnitas, et paanikaks pole põhjust ning kaupa jätkub. "Tarned on normaalsed, oleme tellimusi suurendanud ning tarnete arvu on suurendatud. Püütakse tuua kaupa tihedamini, et tühje riiuleid vältida," kinnitas ta.

E-poodide järjekorrad tekivad tema sõnul sellest, et inimesi ja autosid pole nii palju, kui tarvis.

Peil ütles, et ostmist peaks jätkama tavapäraselt ning loomulikult võib natuke varuda nädalaks-kaheks, et väike varu kodus oleks. "Karta, et pood saab tühjaks, ei maksa."

Kõlvart kinnitas, et kaupa ja toitu on piisavalt, et rahuldada igapäevavajadust. "Igapäevaselt tasub osta rahulikult ning mitte tekitada paanikat. Kauplused on huvitatud rohkemast müümisest ning võimalused on selleks olemas," kinnitas linnapea.

Peil jätkas, et Eestis ei ole kaupadele müügipiiranguid. "Sotsiaalmeedias levivad pildid, mis on eksitavad. Sain näiteks klipi tühjadest lettidest, mis on mitu kuud vana ning tehtud tühjendusmüügist," kinnitas ta.

 

5 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...