FOTOD JA VIDEO! Kommunismiohvrid said Maarjamäele mälestuspaiga

"Iga totalitaarne ideoloogia on juba oma olemuselt vabaduse vaenlane ja selle kõrget hinda teame meie oma ajaloolisest kogemusest," sõnas president Kersti Kaljulaid memoriaali avamisel peetud kõnes.

Pilt: Dmitri Povilaitis
Ajalugu Video Eesti

FOTOD JA VIDEO! Kommunismiohvrid said Maarjamäele mälestuspaiga (3)

Toimetaja: Moonika Tuul/Video: Dmitri Povilaitis

"Iga totalitaarne ideoloogia on juba oma olemuselt vabaduse vaenlane ja selle kõrget hinda teame meie oma ajaloolisest kogemusest," sõnas president Kersti Kaljulaid memoriaali avamisel peetud kõnes.

49images


Tallinnas avati Maarjamäel Eesti kommunismiohvrite memoriaal, mis on austusavaldus kommunismikuritegude ohvritele ning mälestuspaik nende omastele, vahendas BNS.

"Ikka on neid, kes õigustavad totalitaarseid ideoloogiaid erinevatel ettekäänetel ja räägivad, et ideaalis on üks või teine tegelikult õilis, elluviimine on vaid seni ebaõnnestunud. Kuid iga totalitaarne ideoloogia on juba oma olemuselt vabaduse vaenlane ja selle kõrget hinda teame meie oma ajaloolisest kogemusest," sõnas president Kersti Kaljulaid memoriaali avamisel peetud kõnes.

"Demokraatlikud riigid peavad seisma selle eest, et vihkamine enam kunagi kellegi otsuseid ei juhiks. Peame mõtlema demokraatia ja Euroopa moraalsete väärtuste – kodanike õiguste ja vabaduste – hoidmisele ning kaitsmisele igasugu populismi ja ekstremismi eest. Vaid siis saame olla kindlad oma laste ja lastelaste tulevikus," sõnas riigipea justiitsministeeriumi pressiesindaja teatel.

"Tänasest avatud memoriaal on meie austusavaldus nendele Eesti meestele, naistele ja lastele, kes andsid oma elu Eesti eest Nõukogude kommunistliku režiimi ohvritena. Siin käies meenutagem oma lähedasi ja kõiki eelkäijaid, kes meid silmitult ajaloost vaatavad. Nüüd on mälestuspaik kõigil, kelle hauda me ei tea," ütles justiitsminister Urmas Reinsalu. "Siin käies mõelgem sellele, et meie jaoks ei ole vabadusel riigina abstraktne hind. Vabaduse kaotus maksis meile natsistliku ja kommunistliku režiimi sobingu tulemusel rohkem kui viiendiku meie inimestest."

Eesti riigi 100. aastapäevaks rajatud ning üleeuroopalisel totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäeval avatud kommunismiohvrite mälestuspaik koosneb kahest osast: "Teekond" ja "Koduaed". Esimene on mälestuskoridor, mille seintele on jäädvustatud enam kui 22 000 elu kaotanud inimese nimed, kellest suur osa suri kodumaast kaugel ning kelle matmiskoht on enamasti teadmata. See koridor sümboliseerib totalitaarse režiimi armutust ja inimvaenulikkust. "Koduaia" rahu ja turvalisust annavad edasi park õunapuudega ning mesilased memoriaali pargipoolsel seinal.

"Suur tänu kõigile Eesti inimestele, kes andsid oma panuse selle mõjusa mälestuspaiga rajamisse – memoriaali autoritele, Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsile ja ehitajatele, Eesti Mälu Instituudile ning ennekõike läbi aastakümnete kõikide kommunistlike kuritegude ohvrite nimekirjade koostajaile, eesotsas Leo Õispuuga. Samuti Eesti inimestele, kes viisid kivid oma lähedaste ja sõprade mälestuseks Pilistverre ja neile, kes kogusid allkirju terve inimpõlve vältel, et tänane päev saaks teoks," ütles Reinsalu.

Mälestusmärgi arhitektuurne lahendus valiti välja kaheteistkümne kavandi hulgast ning selle autoriteks on Kalle Vellevoog, Jaan Tiidemann, Tiiu Truus, Martin Prommik ja Lidia Zarudnaja Arhitektuuribüroo JVR OÜ-st.

Eesti kommunismiohvrite memoriaali tellijaks oli justiitsministeerium ning seda haldab Riigi Kinnisvara AS.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...