FOTOD JA VIDEO! Lõõtsamaestro Heino Tartes sai nimelise trammi

"Selle trammi nimetamine minu järgi on väga suur tunnustus tervele rahvakultuurile," tõdes Põlvast pärit tuntud rahvamuusik ja pillimeister Heino Tartes, kes sai omanimelise trammi.

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD JA VIDEO! Lõõtsamaestro Heino Tartes sai nimelise trammi

Toimetaja: Sandra Lepik

"Selle trammi nimetamine minu järgi on väga suur tunnustus tervele rahvakultuurile," tõdes Põlvast pärit tuntud rahvamuusik ja pillimeister Heino Tartes, kes sai omanimelise trammi.

Tallinna Linnatranspordi AS jätkas muusikatrammide projekti, saates Vana-Lõuna 41 asuvast depoost liinile Tartese auks nimetatud trammi.

12images

"Ma usun, et läbi selle trammi on ka rohkem neid, kes saavad tundma meie lõõtspillimuusikat," ütles Tallinna linnapea Taavi Aas, et tegu on õige rahva- ja lõõtsamuusikat propageeriva projektiga. 

"Meil on Tallinnas väga palju tänavamuusikuid, aga veel varem pole olnud sellist nähtust nagu ühistranspordi muusikud," rääkis Tallinna abilinnapea Vladimir Svet, et tänase muusikatrammi liinile laskmine tekitab mõtte, kuidas teisteski ühistranspordivahendites võiks olla omad muusikud, kes tõstaksid sõitjate tuju. 

"Selle trammi nimetamine minu järgi on väga suur tunnustus tervele rahvakultuurile," tõdes Tartes. "Nüüd me hakkame nii kaua siin Tallinnas pilli mängima, kuni trammiliinid saavad valmis Põlvani."

Tallinna Linnatranspordi juhatuse esimehe Deniss Boroditši sõnul on trammile lõõtsamaestro nime andmine ajendatud soovist tunnustada rahvuslikke traditsioone ja nende kandjaid. "Trammide nimetamist muusikute järgi alustasime selleks, et lisada sõitjate poolt soositud transpordivahenditele rohkem personaalsust ja omapära. Tunnustatud lõõtsamees Heino Tartes sobib hästi jätkama eelnenud muusikatrammide nimistut. Need, kes "Rahvalõõtsa" saate kaudu lõõtsamuusikaga kursis, leiavad trammis võimaluse mõnusaks taaskohtumiseks lemmikust pillimehega," lisas Boroditš.

Tallinna Linnatranspordi ASile on nimeliste trammide liinile saatmine pikem traditsioon. Lisaks Neeme Järvi, Anne Veski ja ansambel Smilersi nime kandvatele muusikatrammidele, sõidab Tallinnas kuus retrotrammi, mis on nimetatud Eestile oluliste riigimeeste ja sõjaväelaste järgi. 20 kaasaegset CAF trammi on saanud endale populaarsed naisenimed.

Tallinna Linnatranspordi AS otsustas anda muusikute nimed kaheteistkümnele KT-6 trammile, mille kaasajastamisse investeeriti 2016.-2018. aastal 10,8 miljonit eurot.

Heino Tartest tuntakse kui Eesti lõõtspillimaestrot ja pillimeistrit. Tema Teppo tüüpi lõõtspillil ehk eesti lõõtsal mängitud muusika on kõlanud laulupidudel ja simmanitel, maakondade ja linnade päevadel, laatadel ja kirmaskitel. Just tänu Heino Tartese kui pillimehe, õpetaja ja pillimeistri tööle on läbi ajaloo populaarne instrument viimastel aastatel taas kiirelt tuntust kogunud ning elurõõmus lõõtspillimuusika vallutanud terve Eesti.

Ansamblit Heino Tartes ja sõbrad tunneb iga rahvuskultuuri kalliks pidav eestlane. Ükskõik millisesse Eesti paika satute, ikka võib sealt leida mõne Tartese õpilase. Tänaseks on meistri käe all valminud enam kui 100 rahvalikku Teppo lõõtspilli.

Lõõtspillimuusikas väljendub eestlase sügavaim olemus, mis, oh üllatust, polegi põhjamaiselt külm ja kaalutlev, vaid mänguline ja südikalt rõõmutsev, sest kuidas muidu elada üle pime talveaeg ning jõuda suvistepüha külasimmani ülekeeva elujaatuseni.

Nagu muugi Eesti, pole ka pealinn jäänud lõõtsalembusest puutumata. Tallinna Televisioon koos Põlva kui lõõtsapealinnaga korraldab Rahvalõõtsa nime kandvat üritust, millele elatakse kaasa tuhandetes kodudes. Nii on igati loomulik, et Tallinna tänavatel sõidab Heino Tartese, tõelise lõõtsavõluri nime kandev tramm.

Laadimine...Laadimine...