FOTOD JA VIDEO! Mart Helme: noa selgalööja on olnud Reformierakond

"See on ainus koalitsioon, mis selles riigikogus sai sündida, kus kõik osapooled on huvitatud, et see koalitsioon nelja aasta jooksul ei laguneks," sõnas EKRE juht Mart Helme kolmikliidu koalitsioonileppe allkirjastamisel. "Et ei toimuks noa selga löömist ja koalitsioonipartneri vahetamist, nagu see oli eelmise valitsusega." "Meie soov on riik, kus mitte kedagi ei jäetaks maha," märkis Keskerakonna juht Jüri Ratas.

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD JA VIDEO! Mart Helme: noa selgalööja on olnud Reformierakond (9)

Meelis Piller/ Vesta Reest

"See on ainus koalitsioon, mis selles riigikogus sai sündida, kus kõik osapooled on huvitatud, et see koalitsioon nelja aasta jooksul ei laguneks," sõnas EKRE juht Mart Helme kolmikliidu koalitsioonileppe allkirjastamisel. "Et ei toimuks noa selga löömist ja koalitsioonipartneri vahetamist, nagu see oli eelmise valitsusega." "Meie soov on riik, kus mitte kedagi ei jäetaks maha," märkis Keskerakonna juht Jüri Ratas.

Riigikogu Valges saalis allkirjastasid Eesti Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Erakond Isamaa esimehed ja fraktsioonide liikmed laupäeval erakondade volikogude poolt heaks kiidetud võimuleppe dokumendi.

12images

Keskerakonna juht ja peaminister Jüri Ratas ütles allkirja andes, et kolme erakonna ühine soov on sidus tugev Eesti ühiskond. "Meie soov on riik, kus mitte kedagi ei jäetaks maha. Koalitsioonilepe otsib koostööd, otsib Eesti riigis kindlustunnet ja heaolu. Et rahvastik oleks tulevikus positiivse iibega."

Ratas lisas, et lepe püüab tugevat pilku heita ka nendele, kes elavad Eestist väljaspool. "Eesti hoiab oma positsiooni tugevalt nii välis- kui kaitsepolitkas. Läheb edasi õigusriigi printsiipidega."

Leping vaatab nelja asemel kaheksa aastat ette

"Mitmel korral olid läbirääkimised katkemise veerel, kuid tänu Jüri Ratase kannatlikkusele oleme me jõudnud täna kokkuleppele," tõdes EKRE juht Mart Helme."See leping vaatab rohkem kui nelja-aastase perioodi peale, see vaatab kaheksa-aastase perioodi peale. Sellist lepingut pole Eestil varem olnud. Lugege seda tähelepanekut ja pöörake tähelepanu pikkade sihtide peale, mis selles on."

Helme sõnul on see ainus koalitsioon, mis selles riigikogus sai sündida, kus kõik osapooled on huvitatud, et see koalitsioon nelja aasta jooksul laguneks. "Et ei toimuks noa selga löömist ja koalitsioonipartneri vahetamist, nagu see oli eelmise valitsusega."

"Koalitsioonileping on tasakaal ühiskonnas ning see on elav dokument," lisas Isamaa juht Helir Valdor Seeder. "Koalitsioon viib ellu ka kõik mõtted, mis lepingusse kirja pandud ei ole. Koalitsioon pole igavene, kuid see püsib vähemalt neli aastat."

Jüri Ratas märkis, et koalitsioonilepe pole kivisse raiutud, sest elame muutuvas maailmas. "Palju on arutatud, kus on Exceli tabel, kui räägime rahalistest lubadustest, mis siia on kirjutatud. Need arutelud saavad olema selle aasta aprillis-mais. Me ei ole siia kirjutanud suuri ooperimaju. Võimalused, mida saame teha või ei saa, tulevad läbi riigieelarve võimaluste."

Eesti on tasakaalust väljas Tallinna suunas.

"Korduvalt jookseb läbi sõna sidusus," ütles Helme. "See on üks kõige olulisemaid. Näeme, et Eesti on tasakaalust väljas Tallinna suunas, see on demograafiline ja sotsiaalpoliitiline. Me ei hakka enam kinni panema maakondlikke haiglaid. See ei ole ainult tasuvuse teema, see on inimese elukvaliteedi, peab leidma võimaluse majandustegevuse taastekkimiseks. Kui keegi ütleb, et see on paigaltammumise lepe. See on poliitiliste deklareerimiste kogum. Kuidas eesmärgid saavutada, see on juba töökogemus. Saame edasi ehitada Tartu maanteed Mäo suunal. Kõik saame aru, et kõik võtab aega aasta-kaks. See on nelja aasta programm."

Seeder tõi välja, et olulisem kui see, mis lepingus kirjas, on see, et jätkuks võimekust reageerida asjadele, mida elu meile ise ette toob. "Näiteks pagulaste teema. Sellised teemad näitavad ühe valitsuskoalitsiooni võimekust ja tugevust. Ülimalt vajalik on võimekus reageerida erinevatele olukordadele, tegelikule elule, lähtuda tegelikest võimalustest ja vajadustest. See puudutab ka rahalisi võimalusi."

Aktsiisid langegu

Ratas lisas, et kolmikliit soovib hoida Eesti maksukoormust hoida 33% juures ning langetada alkoholi-, elektri- ja kütuseaktsiise. "Konkreetses kõneviisis ei ole sisse kirjutatud. Otsime võimalusi pensionide erakorraliseks tõusuks. Kui suur see on, millal see tuleb."

Helme lisas, et plaan on tõsta töötavate pensionäride tulumaksuvaba miinimumi. "Summat ei hakka välja ütlema."

"Kui on võimalik, teha muudatusi, mis loovad parema ettevõtluskeskkonna, aga kõik muudatused arutatakse läbi riigieelarve strateegia põhiselt ja siis tehakse otsused," sõnas Seeder.

"Soovime, et Eesti ühiskond on sidus ja märkame kõiki, kes siin elavad ja kes elavad ka kaugemal," ütles Ratas.

Keskerakonna ja Ühtse Venemaaga sõlmitud lepingu kohta ütles Helme, et Ratas on selgitanud kõike sellega seonduvat. Tema sõnul oli leppe omaaegne algataja Ain Sepik, kes kuulub Reformierakonda. Tegelikult tuleks pöörduda just Reformierakonna poole küsimaks, kuidas saab nende liikmeks olla sellise leppe algatanud inimene, lisas Helme. 

Seeder tõi veel välja, et kõik valitsusliidud soovivad vastu pidada järgmiste valimisteni. "Seda ei ole Eesti poliitikas veel suudetud saavutada, see on eesmärk, mille poole püüelda. Ma arvan, et see on võimalik. Lausa määrava tähtsusega on inimesed ja inimeste vahelised suhted."

"Noa selgalööja on olnud Reformierakond," kommenteeris eelmiste valitsusliitude lagunemist Helme. "Meie eesmärk on hoida Reformierakond võimust eemal."

9 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...