FOTOD JA VIDEO! MUGAVAM JA KIIREM ÜHISTRANSPORT: Vanasadama trammitee ühendab Tallinna sadama, Rail Balticu terminali ja lennujaama

Vanasadama trammiliini projekteerimine toimub 2021. aastal ja ehitustöödega alustatakse 2022. aastal. Esialgse ajakava kohaselt on ehitustöödega võimalik lõpetada 2023. aasta lõpus. Trammitee ehituse maksumus on hinnanguliselt 15-20 miljonit eurot.

Pilt: Mats Õun

FOTOD JA VIDEO! MUGAVAM JA KIIREM ÜHISTRANSPORT: Vanasadama trammitee ühendab Tallinna sadama, Rail Balticu terminali ja lennujaama

Erki Varma

"Kiire trammiühenduse rajamine Tallinna lennujaama ja Vanasadama vahel on üheks oluliseks etapiks suuremast visioonist Linnahalli ja Vanasadama piirkonna ning sealse linnaruumi arendamisel. Ühtlasi mõjub see positiivselt nii linna kui ka riigi turismisektorile, ühendades mugavalt ja kiiresti nii meie mere- kui ka õhuvärava," ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.

Tallinna linnavalitsus kuulutas välja EL-i Rail Baltica ning riigi ja linna ühisrahastatava Vanasadama uue trammiliini projekteerimishanke, mis on aluseks sadamat Rail Baltica terminali ja lennujaamaga ühendavaks kahe kilomeetri pikkuseks trammiühenduseks.

58images

 

Esmaspäeval tutvustatud hanke kohaselt algab uue trammitee ehitus 2022. aastal ning Tallinna lennujaama Vanasadamaga ühendav trammiliin saab valmis 2023. aastal.

Kõlvarti sõnul on Vanasadama trammiliin vaid üheks sammuks suuremas projektis."Meil on veelgi suuremad plaanid – trammiliin peaks ühendama Tallinna linna naabervaldadega ja seda võib vaadelda kui üht etappi selles suures projektis," rääkis Kõlvart. Samas on tema sõnul ka Linnahalli sidumine lennujaama ja Balti jaamaga eesmärk omaette."Mulle tundub, et see ongi suurte ideede ja projektide omapära, et arengu käigus tuleb lisaväärtus juurde," leidis ta.

Ühtlasi mõjub see Kõlvarti hinnangul positiivselt nii linna kui ka riigi turismisektorile, ühendades mugavalt ja kiiresti nii linna mere- kui ka õhuvärava

Linnapea sõnul elanike arv pealinnas üha kasvab, samas on linnatänavate läbilaskevõime paraku piiratud. Sellepärast keskendub Tallinn täna ja ka tulevikus nii trammiliikluse kui ka ühistranspordi arendamisele laiemalt."Kontseptuaalseks, et mitte öelda eksistentsiaalseks vajaduseks on keskkonnasõbraliku ühistranspordi arendamine," ütles Kõlvart.

Trammiliin on osa Rail Balticast

Nii on Tallinn kui 2022. aasta Euroopa Rohelise Pealinna finalist Kõlvarti kinnitusel juba aastaid tagasi seadnud suuna sellele, et rakendada üha nutikamalt ja keskkonnasõbralikult ühistransporti. Ka kavandatav trammitee trass seab prioriteedi ühistranspordile, muuhulgas bussiliiklusele, sest projekteerimistingimused näevad ette kogu liini ulatuses ka bussiliikluse tagamise.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas meenutas, et kui ta 2005. aastal Tallinna linnavalitsusse tööle läks, räägiti sellisest ulmelisena tundunud projektist, nagu trammitee rajamine Tallinna lennujaama. "Oli mitmeid kavandeid, kuidas ta sinna minna võiks aga sellesse suhtuti sellise paraja skepsisega, et kas see tee ikka tuleb," rääkis Aas. 2013. aasta suvel algas uue trammitee ehitus Peterburi teel.

"Kui nüüd siin kõik hästi läheb, siis aastal 2023 on valmis ühendus ka sadamaga. 10 aastat – on see pikk või lühike aeg – raske hinnata. Suurte taristuprojektidega, eriti veel kui nad on kesklinnas, siis nendega ei olegi lihtne. Tuleb 10 korda mõõta ja üks kord lõigata," nentis Aas.

Aasa sõnul on Vanasadama trammiliin osa laiemast ühenduvuse parendamisest läbi Rail Baltica projekti. "Trammiga oleme lennujaama juba mitmeid aastaid saanud sõita ning tänaseks tundub see iseenesest mõistetav. Arvan, et uus trammiliin võib olla veelgi olulisem, kuna loome uusi ühendusi juba kesklinna ning ka üha areneva Admiraliteedi basseini piirkonna juurde. Uue trammiteega jooksevad tulevikus kõik transpordiliigid Rail Baltica Ülemiste terminali, mis muutub ka kogu liikluse tuiksooneks."

Transpordisõlm Ülemistel

Rail Baltic Estonia juhatuse esimees Tõnu Grünbergi sõnul oli lennujaama trammiliin esimene reaalne tulem Rail Baltica investeeringutest ja Vanasadama trammiliini rajamisega astutakse järgmine samm."Sellega saame näidata, et Rail Baltic on reaalne projekt, mis toob reaalset kasu," nentis Grünberg.

Tulevaste Rail Baltical reisijate jaoks on see Grünbergi hinnangul kindlasti positiivne areng, kuna uue trammiliini näol on tegemist Rail Baltica põhimõttelise jätkuga."Kiire rongiühenduse ehitustööd saavad mitmel pool Eestis tõelise hoo sisse juba tänavu ning ühtlasi on lootust, et trammiga saab uuel liinil sõita juba enne Rail Baltica põhitrassi valmimist," lausus Grünberg.

Rail Baltica Ülemiste terminali projekteerimine praegu käib ning valmides saab sellest Grünbergi hinnangul ikooniline objekt. Lisaks projekteeritakse Ülemiste taha raudteedepood, kus hakatakse hooldama Rail Baltica ronge ja vaguneid."Töötame välja ka kontseptsiooni, kuidas ühendada Ülemiste uus transpordisõlm lennujaamaga," rääkis Grünberg. Tema kinnitusel ollakse Rail Baltica projekteerimise ja ehitusega kavandatud graafikus."Olen üsna veendunud, et me suudame selles ajakavas püsida. Aastal 2023 sõidab tramm sadamasse."

Tallinna Sadama juht Valdo Kalm nentis, et kavandatav trammitee on ülioluline projekt nii linnale, riigile kui ka Tallinna sadamale. "Sellepärast, et ta ühendab linlastele ja tegelikult kõigile eestimaalastele ja meie külalistele lennujaama, vanasadama, linnakeskuse aga ka Balti jaama.," selgitas Kalm. Kui see Trammitee valmis saab valmis, tekivad Kalmi hinnangul väga huvitavad reisimise võimalused ja erinevad reisifirmad hakkavad pakkuma reisipakette, kus on ühendatud nii lennu-, laeva kui rongitransport.

Maksab ligikaudu 20 miljonit

Vanasadama trassitee jääb samaks lennujaamast kuni kesklinna Gonsiori tänavani, pärast mida lahkneb olemasolevast Gonsiori tänaval. Edasi kulgeb trassitee Gonsiori tänavalt Laikmaa tänavani ning sealt edasi Laikmaa ja pärast Narva maantee ületamist Hobujaama tänavale, üle Ahtri tänava ning risti üle Laeva tänava Kuunari tänavale, mööda Kai tänavat A-terminalini, pöörab seal tagasi mööda Logi tänavat Rumbi tänavale, jõudes piki Kursi tänavat Põhja puiesteele ning sealt Mere puiesteele, kus toimub ühinemine tänase trammitaristuga.

Eelprojekti koostaja peab arvestama erinevate nõuetega, mis on esitatud projekteerimistingimustes. Näiteks tuleb läbi viia mitmeid uuringuid, sh topo-geodeetilise alusplaani koostamine, geoloogiliste uuringute, deondroloogilise inventuuri, liiklus- ja liikuvusuuringute ja mürauuringute teostamine. Eelprojekti hanke pakkumiste esitamise tähtaeg on 16.07.2020.

Vanasadama trammiliini projekteerimine toimub 2021. aastal ja ehitustöödega alustatakse 2022. aastal. Esialgse ajakava kohaselt on ehitustöödega võimalik lõpetada 2023. aasta lõpus. Trammitee ehituse maksumus on hinnanguliselt 15-20 miljonit eurot.

 

 

 

 

 

 

Laadimine...Laadimine...