FOTOD JA VIDEO! Raivo Sersant Jaak Joalast: lauljatest andekamat muusikut mina ei tea!

Reede, 3. mai lõuna ajal kogunes seltskond Jaak Joala talendi ja loomingu austajaid Kadriorgu, et pidulikult  liinile saata Jaak Joala tramm. Kohal olid Joala lähedased kolleegid ja sõbrad.

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD JA VIDEO! Raivo Sersant Jaak Joalast: lauljatest andekamat muusikut mina ei tea!

Toimetaja: Vesta Reest

Reede, 3. mai lõuna ajal kogunes seltskond Jaak Joala talendi ja loomingu austajaid Kadriorgu, et pidulikult  liinile saata Jaak Joala tramm. Kohal olid Joala lähedased kolleegid ja sõbrad.

Raivo Sersant, Radari pikaaegne manager ütles, et Jaagule endale meeldisid Billi Joeli ja Cliff Richardsi laulud – mida Jaak laulis kohati paremini kui originaalid.

"Muusikutest andekamat Eestis mina ei tea," nentis Sersant. "Kui Jaagul oleks hea tuju, siis ta aktsepteeriks seda täiesti," kommenteeris Sersant, et mida Jaak ise omanimelisest trammist arvata võiks.

Sersant meenutas, et oli kontserte, kus nuteti palju. "Mitte küll nii, et terve saal nutab. Eks see oleneb, millises hingelises seisus inimene on, paljud nutsid," rääkis Sersant.

Kontserdipaiga uste juurde kogunes alati fänniseltskond, kes tahtsid lauljat oma silmaga näha. "Püüdsime neid natuke tüssata, käisime teistest ustest ja auto tuli teise ukse juurde," mäletas Sersant ja täpsustas: "kui oleks antud võimalus temaga vabalt suhelda, siis see ei oleks vist lõppenudki!"

Sersant lisas täpsustuseks, et Joala oli väga populaarne. "Äärmiselt värvikas isiksus," lisas Sersant vana sõbra kohta.

See näitab, et teda ei ole unustatud

Joala pikaajaline sõber Olavi Pihlamägi sõnul näitab nimeliste trammide liinile laskmine austust väärikate kultuuritegelaste vastu. Seda ka, et teda pole unustatud.

"Oleme palju koos olnud ja muusikat kuulanud, oleme suutnud üksteist ka natuke rikastada," ütles Pihlamägi.

Jaak Joala oli väga tagasihoidlik inimene, enda suhtes väga kriitiline. Pihlamägi arvas, et just seetõttu ei soovinud ta oma muusikupõlve aktiivseil päevil näiteks muusikat heliplaatidele salvestada. Oma trammi suhtuks ta vastavalt sellele, kuidas tal parajasti tuju juhtuks olema. Pihlamägi arvas, et kui tramm satuks mööda sõitma Jaagu viimasest elukohast Pärnu maanteel, siis oleks Jaagul kindlasti hea meel. „See on väga sümboolne,“ tunnistas Pihlamägi.

Pihlamägile meeldib väga, et retrotrammidel on kultuuritegelaste nimed: "See näitab linna kummardust oma endiste või ka praeguste suurte kultuuritegelaste vastu. Mul on hea meel!"

Tallinna Linnatranspordi AS juhatuse esimehe Deniss Boroditši sõnul pani Jaak Joala oma kordumatu andega aluse tervele edukatepõlvkonnale. "Miljonitele inimestele endistes idabloki riikides tähendas Jaak Joala nimi vabadust, julgust ennast väljendada, olla loominguline ja uudne. Tänu Joalale tunti Eestit ja meie levimuusikat. Vaimustus, mida Joala sütitas, kestab tänaseni. Tema nime kandev tramm väljendab austust, mida karismaatilist muusikut meenutades tunneme," lisas Boroditš.

Näitas rahulolevalt pöialt

Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu, kes laulis "Naerata" laulule kõigest hingest kaasa. "Mul on Jaagu loomingust palju lemmikuid, "Unustuse jõel" on üks jõulisemaid lemmikuid, nagu ka praegu kõlav "Naerata!". Meil on üks tema vähetuntud lugu igapäevaselt bändi repertuaaris," kinnitas Riisalu.

Riisalu sõnul oli tegemist inimesega, kelle arvamus oli igale Eesti muusikas tegutsevale inimesele oluline. Riisalu rääkis vinjeti minevikust, kuidas Joala tema verivärske bändi Guitar Safari klubisse esinema kutsus.

"Ta istus taga lauas, kuulas alati lõpuni, ära minnes näitas pöialt," meenutas Riisalu ja näitas ka pöialt. Kui lood olid kuulatud, kutsus Joala bändi ka järgmiseks korraks esinema.

"See käeliigutus oli piisav, et minna edasi. Ta andis meile võimaluse esineda ja edasi minna," sõnas Riisalu ja väljendas oma rahulolu Joala nimelise trammi üle, öeldes: "Georg Ots ja Alo Matiisen juba sõidavad!"

Üritusele olid saabunud ka Jaak Joala fänniklubide esindajad Moskvast ja Sankt Peterburist, kes pidasid väikese tervituskõne. Nagu ka Eesti fänniklubi esindaja, kes tuletas meelde, et järgmisel aastal mööduks Jaagu sünnist 70 aastat ja kutsus üles mõtlema, et mis objekt Tallinna linnas võiks veel kuulsa eestlase nime kanda.

15images

Jaak Joala nimelise trammi teabeaknalt võib lugeda:

Jaak Joala oli laulja, kelle sisemisest intelligentsist, erakordsest musikaalsusest, vokaalsest võimekusest ja sügavast professionaalsusest kantud looming vallutas kuulajaid nii koduses Eestis kui ka Venemaal ning mujal Ida-Euroopas.

Oma loometegevuse tipul, 1970–80-ndatel, oli Joala kõige tuntum Eesti laulja, kes esines viimase kohani välja müüdud staadionitel ning miljoniliste vaatajaskondadega telesaadetes. Ent suure publikumenu ja näilise glamuuri taga peitus tohutu töö. Lõputud ringreisid ja pidev avalik tähelepanu väsitasid. Sellele lisandusid vastuolud toonaste kultuuripoliitikutega, kellele Joala tundus liiga läänelik ja iseseisev. Samal ajal, kui väikeses Eestis süüdistasid kadestajad lauljat liigses lojaalsuses keskvõimule, määras seesama võim talle aastase esinemiskeelu.

Jaak Joala aktiivne lavaaeg jäi ülekohtuselt lühikeseks, ent ometi suutis ta anda Eesti muusikale uue näo, avardades oluliselt meie lauljate võimalusi kodust kaugemal läbi lüüa. Tänu Joalale kogus Eesti estraad tuntust, tema kolleegid ja õpilased suutsid kitsastest oludest kõrgemale tõusta.  

Ka täna leidub tuhandeid pühendunud poolehoidjaid, kelle ükski päev ei möödu kuulamata mõnd Jaagu lauludest, mis jutustavad imelisest maailmast, kus valitseb armastus, usk endasse ja oma valitud teesse.

Jaak Joala jagas meiega oma rikast annet, kinkides muusikat, mis vaimustab põlvkondi. Eesti levimuusika tipuna jääb ta inspireerijaks nii tunnustatud kui ka alustavatele muusikutele.

 

Laadimine...Laadimine...