FOTOD JA VIDEO: Uusima tudengivormeli osi trükib välja 3D printer

Tehnikaülikooli ja tehnikakõrgkooli tudengivormeli meeskond noppis tänavu Euroopas esikohti tänu viimase peal tehnikale.

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD JA VIDEO: Uusima tudengivormeli osi trükib välja 3D printer (1)

Kai Maran/ video: Dmitri Povilaitis

Tehnikaülikooli ja tehnikakõrgkooli tudengivormeli meeskond noppis tänavu Euroopas esikohti tänu viimase peal tehnikale.

37images

Neljapäeval sai linnarahvas Raekoja platsil imetleda Eestis läbi aegade valmistatud vormel-autosid. Uusima auto, elektri jõul sõitva tudengivormeli dünaamika ja teelpüsivus sõltuvad üliõpilaste oskusest kasutada mootorites ja veermikus autoehituse parimaid ja originaalseid lahendusi. Kui Itaaliast toodi ära esikoht, siis hooaja teisel etapil FS East Ungaris jäi Eesti meeskond napilt teiseks.
"Kindlasti on elektrivormelid, mida meie tudengid teevad, täiesti maailmatasemel," ütles linnapea Taavi Aas. "Kindlasti täiesti rahvusvahelises konkurentsis, nii et vormelitööstus Eestis kestab edasi."


Põhjalikud katsetused


"Meie eelised teiste tiimide ees on esiteks hästi hea jahutus – meil on 3D prinditud radiaatorid," rääkis elektrivormeli meeskonna liige, tehnikaülikooli kolmanda kursuse mehhatroonikatudeng Kaarel Haavajõe käsitööna valminud vormelit näidates. "Tänu sellele saame auto-osad täpselt nii suured, kui meile vaja – sellised, mis suudavad ära jahutada nii mootori kui ka akukasti. Enamik  tiime sellepärast katkestades rajale jääbki, et aku kuumeneb üle."


Tehnikaülikooli ja tehnikakõrgkooli üliõpilaste meeskond panustab ennekõike põhjalikele katsetustele. "Tasemel aerodünaamika andis samuti päris palju eeliseid," ütles Haavajõe. "Disainer Klemet Gustav Tamm pani suurt rõhku analüüsile, näiteks kuidas õhk liigub ja kuhu seda suunata. Et poleks sellist tunnet, nagu jookseks vastu seina, ja tuulest oleks ka kasu."


Tudengite elektrivormeli meeskonna tugev külg on ka tööjaotus. "Eelmisel hooajal oli meie tehnikameeskonnas kuuskümmend liiget," selgitas Haavajõe. "Mehhatroonikud tegelesid kere aerodünaamikaga, elektroonikud juhtimissüsteemide ja akukastidega. Omaette alameeskond kavandas veermiku ja vedrustuse."


Aasa sõnul näitab tehnikatudengite edu, et Eesti vormelitööstusel on tänu tudengite innukusele lootustandev tulevik. "Tudengid ise on öelnud, et see on parim haridus, mida vormelite tegemisel on võimalik saada," ütles Aas. "Nii et ma arvan, et see neljas põlvkond kindlasti ei jää viimaseks!"


Aitab õppida


Haavajõe sõnul annab tegelik vormeliehitus kõrgkooli teoreetilistele teadmistele väärtusliku lisa. "See, mida ma olen siit tiimist õppinud, on uskumatult arendav ja silmi avav," ütles Haavajõe. "Sest üks asi on teoreetilised teadmised koolist, teine asi praktilised analüüsid. Näiteks palju miski asi teatud jõududele vastu peab – see kogemus on uskumatult hea! Oleme ka ise palju juurde uurinud, kuidas täpselt toota. Me oleme suuresti iseõppijad, sest siinmail näiteks süsinikukiu kasutamise kogemust väga palju ei ole."


Üliõpilaste võistlus Formula Student on tulevaste inseneride tehnilise omaloomingu võistlus, mis koosneb projekti ja valmis auto esitlemisest ja auto testsõitudest. Hinnangu annavad rahvusvaheliselt tunnustatud võidusõidu tippinsenerid. 
Esimese Tallinnas ehitatud võidusõiduauto stardist Leningradi Kirovi ringrajal möödus tänavu 60 aastat. See omakorda oli avastardiks järgmisele 1331 autole, mis valmistati Tallinna autoremonditehases järgneva 40 aasta jooksul.

 

 

 

Nõukogude Liidu koondis võistles vaid Estoniatel


• Tehnikaülikooli ja tehnikakõrgkooli tudengite praktikabaasiks oli 37 aastat vormeleid ja kartautosid tootev Tallinna autoremonditehas. Kuni tehase erastamiseni 1996 toodeti seal 26 eri mudelit, kokku 1331 autot.


• Estoniad erinesid Euroopa võidusõiduautodest toona rohkete omavalmistatud detailide ja sõlmede arvu poolest. Nõukogude Liidu koondis võistles 1966-90 vaid Estoniatel. Pärast tehase erastamist ja seal tootmise lõpetamist alustas tehnikakõrgkool projektõppena väikevormelite projekteerimist ning üliõpilased asusid neid ise valmistama.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...