FOTOD! Luigetiigil saab Tallinna päevast alates vaadata ujuvaid kujusid

16 kunstnikku Eestist ja Skandinaaviast kasutab Tallinna päevast alates Luigetiiki kunstisaalina ning plaanib seal näidata viie meetri kõrgust labidat, hiigelkiile ja viie meetri kõrgust pronksist hiigelnaist.

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD! Luigetiigil saab Tallinna päevast alates vaadata ujuvaid kujusid

Ivo Karlep

16 kunstnikku Eestist ja Skandinaaviast kasutab Tallinna päevast alates Luigetiiki kunstisaalina ning plaanib seal näidata viie meetri kõrgust labidat, hiigelkiile ja viie meetri kõrgust pronksist hiigelnaist.

Pühapäeval kell 15 avatakse Kardioru pargi Luigetiigil suur kunstiteoste kollektsioon, mis jääb sinna kuni hooaja lõpuni. See sündmus kujuneb ühtlasi ajaloolise pargi kahe aasta pärast kätte jõudvat 300. sünnipäeva tähistavate ürituste avapauguks. "Niisugust kunsti väljapanekut tiigil ujuvate aluste peal pole meil enne olnud," ütles Kadrioru pargi direktor Ain Järve. "Tegemist on väga põnevate skulptuuride ja installatsioonidega. Esindatud on kogu materjaliküllus, mis on kasutusel tänapäeva skulptuuriloomes."

17images

Vesi muudab elavamaks

See tähendab, et 16 kunstnikku Eestist ja Skandinaaviast kasutab Tallinna päevast alates Luigetiiki kunstisaalina ning plaanib seal näidata viie meetri kõrgust labidat, hiigelkiile ja viie meetri kõrgust pronksist hiigelnaist. "Enamasti on installatsioonid vees, aga üks on ka Luigetiigi kaldal, ning taies, mis sümboliseerib suurt labidat, paikneb Luigetiigi saarel. Sellega anname vaatajale sõnumi, et Kadrioru pargi 300. sünnipäevaks valmistumise käigus hakkavad pargis toimuma muutused," mainis Järve.

"Mõned skulptuurid, mida näha saab, on juba varem valminud, aga paljud on tehtud just selle sündmuse tarbeks ja arvestavad asjaolu, et näitamise koht tiigil on suhteliselt avatud," rääkis Järve. "Nad seisavad Luigetiigile pandud spetsiaalsetel ujuvatel alustel, mõned taiesed ujuvad ka vabamalt ja muudavad pisut oma asukohta."

Kõik skulptuurid on loodud arvestama ka paika, kus nad on. "Vesi ju peegeldab, mida on ka oskuslikult ära kasutatud," selgitas Järve.
Avamisele tulevad inimesed näevad, kuidas kolm Weizenbergi tänava pool asuvat taiest hakkavad liigutama vett.
Autoritest tõstis Järve esmalt esile Elo Liivi, kes on ka tänavu talvel Kadrioru pargis avatud Jaan Poska skulptuuri autor. Lisaks saab näha Tiiu Kirsipuu, Mari-Liis Tammi, Hannes Starkopfi jt installatioone. Välismaa autoritest tõstis Järve esile atraktiivse installatsiooni autorit Annika Heedi ja Olle Magnussoni loomingut.

Kes just iga päev Kadrioru parki ei satu, neil soovitab Järve seada sinna sammud vähemalt 22. juulil, mil peetakse pargi sünnipäeva.

Pidupäevaks valmis

"Siis saavad külastajad näha omapärast tantsuetendust, mis hakkab aastatega edasi arenema ja saavutab kulminatsiooni juubeliaastal," kutsub Järve kõiki juba tänavu pargi sünnipäevale.

Juubeliks on Kadrioru pargil kavas teha dokumentaalfilm, mis kirjeldab parki, selle elustikku ja seal tehtavat. "Tahaks kutsuda kokku ka rahvusvahelise seltskonna, et arutada ajalooliste parkide tulevikku," rääkis Järve juubeliga seotud plaanidest. Veel on kavas teha koos Kunstimuuseumiga paar asjakohast näitust, mis kajastaksid aednike ja teenijate riietust barokiajastust tänapäevani. "Tahaksime ka eksponeerida haruldusi, mis kasvavad Kadrioru pargis," lisas Järve.
Järgmisel aastal tulevad Luigetiigile tagasi ka luiged, sel aastal asendab neid kunst.
Installatsioonid jäävad Luigetiigile kuni 15. septembrini, mil toimub hooaja lõpetamine traditsioonilise valgusfestivaliga.
---------------------------
Lendav paat ja suured liblikad

Skulptuuridest on Luigetiigil esindatud suur naisekuju, viis lendavat liblikat, Tiiu Kiripuu lendav paat, mis ajab vett välja, pronksist purskkaevuskulptuur, Hannes Starkopfi erivärviline vees hõljuv inimfiguur, kaks lendavat kajakat, modernne installatsioon, millest tuleb välja kõike.
Luigetiigi äärsete puude ja saare vahele on õhku tõmmatud kardin.

Laadimine...Laadimine...