FOTOD! Perekeskus lepitab vanemaid ja aitab lapsel koolis toime tulla

Värske ilme saanud perekeskus toetab puuetega lapsi, lepitab lahutavaid vanemaid ja aitab sõltuvuste või toimetulekuraskustega kimpus peresid.

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD! Perekeskus lepitab vanemaid ja aitab lapsel koolis toime tulla

Kairi Ervald

Värske ilme saanud perekeskus toetab puuetega lapsi, lepitab lahutavaid vanemaid ja aitab sõltuvuste või toimetulekuraskustega kimpus peresid.

14images

Hiljuti avas linn aadressil Asula 11 perekeskuse värske ilme saanud maja. 11 aasta jooksul on keskus olnud toeks paljudele peredele, selle juhataja Kannike Suurhansu sõnul on inimesed hakanud varasemaga võrreldes oluliselt rohkem tahtma ka puuetega laste tugiisikut. "Kui me alustasime, kasutas teenust 17 last, aga nüüd on neid lapsi 232," selgitas ta. "Tõenäoliselt suureneb see arv veelgi, sest järjekorras ootab veel umbes 50 last. Perekeskus pakub tugiisikut puudega lapsele, kellel on vaja toime tulla koolis või lasteaias, et lapsevanem ei peaks koju jääma."

Lastel hea, kui perel on hea

Teine perekeskuse populaarsust koguv teenus on Suurhansu sõnul eelmisest aastast pakutav perelepitus, mis on mõeldud lapsevanematele, kelle lahutus on jõudnud ummikseisu. "Pakume õppinud lepitaja abil välja kompromissi," rääkis Suurhans. "seda teenust vajavate perede vaidlused on jõudnud tavaliselt juba kohtusse. Praegu vajab perelepitus veel sissetöötamise aega, aga näha on, et selle järele on suur vajadus – lahutusi on ju järjest tihemini."

Suurhans lisas, et ka perekeskuse psühholoogi poole pöördutakse üha sagedamini, sest muresid on väga palju ja väga erinevaid. "Selge on see, et aeg on peredel keeruline ja väljaspool kodu palju nõudmisi," ütles juhataja. "Ka laste elu on keerulisem seoses multimeedia jm pingetega, näiteks vanemate sagedase kodust eemal viibimisega."

Suurhans nentis, et kõige parem on muidugi see, kui lapsevanem ennetavalt psühholoogi poole pöördub, tahtes teada saada, kas tema lapse käitumine on eakohane ja tavapärane. Raskemas seisus on aga pered, kellel on toimetulekuraskused vaesuse ja sõltuvuse tõttu: "Nendega töötamine on paras väljakutse."

Keskus töötab põhimõttel, et iga pereliikme heaolu sõltub sellest, kuidas läheb perekonnal tervikuna. Seepärast püütakse aidata kõiki pereliikmeid nende muredes, sest just niiviisi paraneb ka laste olukord.

Peresid saab aga aidata vaid siis, kui nad seda ise soovivad. Vahel tulevad pered, kes mingil ajal ei soovinud abi vastu võtta, seda ise otsima, sest nad mäletavad, et keskuses oli inimene, kes hoolis ja tahtis aidata. "Aitame aastas umbes 125 toimetulekuraskustes peret, keskmiselt kuut peret me abistada ei saa ja edasi peavad vaatama juba lastekaitsjad, mis sellest perest saab," mainis Suurhans.

Juhataja lisas, et ilmselt vajatakse Tallinna perekeskuse teenuseid edaspidi üha enam, sest ühiskonnas toimuvad protsesse ei suuda keegi takistada.

Nõu saab ka interneti teel

Pered võivad keskusesse pöörduda, kui vajavad psühholoogilist nõustamist või soovivad osaleda pereteraapias, keskuse psühholoogid nõustavad lapsevanemaid ja noori ka interneti teel.

Tõsisemate toimetulekuraskustega peredele pakutakse perekeskset abi, mille käigus saab perekond enda kõrvale sotsiaaltöötaja ning peretöötaja, kes nõustavad ja suunavad lapsevanemaid pikema perioodi vältel. Asutuse juures tegutseb ka 30 vabatahtlikku tugiisikut, kellest igaüks on vanemaks sõbraks ühele kooliealisele lapsele.

Perekeskuses tegutseb ka päevakeskus, kus lapsed saavad pärast koolipäeva aega veeta, neid abistatakse õppimisel ning pakutakse ka sooja toitu.

Eelmisel aastal andis keskus psühholoogilist abi 5060 inimesele ja seal pakutavaid sotsiaaltöö teenuseid kasutas 483 perekonda. Kokku pakuti Tallinna perekeskuse teenuseid ligikaudu 5600 inimesele.

Terve suve kestnud fassaadi remont läks maksma u 100 000 eurot. Tööd tegi Koda Ehitus OÜ. Objekti juhiks oli Martin Dubov.

Laadimine...Laadimine...