FOTOD! Pirita rannas sai mängida prügimänge

Täna olid kõik lapsed ja lapsevanemad oodatud Pirita randa, kus Tallinna keskkonnamet õpetas lastele läbi mängude, kuidas õigesti jäätmeid käidelda.

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD! Pirita rannas sai mängida prügimänge

Ragne Jõerand

Täna olid kõik lapsed ja lapsevanemad oodatud Pirita randa, kus Tallinna keskkonnamet õpetas lastele läbi mängude, kuidas õigesti jäätmeid käidelda.

Ürituse üks korraldajatest Riina Paavo rääkis ajalehele Pealinn, et sel suvel viib Tallinna keskkonnaamet Sinilipu randades läbi jäätmeteemalisi perepäevi, mis õpetavad lapsi jäätmeid õigesti sorteerima ja mõistma, miks üldse on vaja jäätmeid sorteerida.

"Toimuvad vahvad võistlused, mis õpetavad jäätmete sorteerimist – näiteks prügipuslede kokkupanek. Selles mängus on pusletükkide peal erinevad prügikastid ja pusletükid tuleb kokku panna niimoodi, et õige prügi oleks õiges prügikastis," rääkis Paavo.

Lisaks on õppepäeval paigutatud randa näidisprügikastid ja sealjuures mulaažidest väike prügikuhi.

"Lapse ülesandeks on panna õiged asjad õigesse kasti. Täna on meil kaasas selliste biojäätmete nagu õunte, arbuuside ja viinamarjade mulaažid, mis näevad välja nagu mänguasjad. See mäng annab lapsele võimaluse praktiliselt prügisorteerimine läbi teha."

Paavo sõnul on laste üks lemmikmänge "Kuum kartul" samuti kohandatud jäätmetega tutvumiseks. "Põhimõte on selline, et kui visatakse pall ja öeldakse biojäätme nimi, näiteks "õun", siis läheb mäng edasi, kui aga ohtliku jäätme nimi, näiteks "patarei", siis langeb see laps, kelle käes on pall, mängust välja."

Lisaks saab lahendada põnevaid mõistatusi ja toimuvad ka temaatilised viktoriinid, mida juhendavad Eesti Taaskasutuskeskuse (ETO) maskott Keskkonnake, Pakendiringluse maskott Pakendik ning Tallinna Keskkonnaameti maskott Prügihunt.

Lapsed viivad prügiteadlikkuse koju

Riina Paavo koos Prügihundiga on juba aastaid külastanud Tallinna lasteaedu ja koole ning tutvustanud lastele prügisorteerimise vajadust.

"Kui hakata juba lasteaialastele õpetama õiget prügikäitlust, siis on lootust, et viimaks ka emad-isad võtavad kodus need teadmised kasutusele ja paigaldavad erinevaid prügikaste. Minu kogemuse põhjal on eramajades prügisorteerimisega lood veidi paremad kui kortermajades, aga ega väga halb olukord ka nüüd pole," nentis Paavo.

Paavo selgitas, et kõige olulisem on lapsele jäätmete sorteerimise juures selgitada, miks nii on vaja teha. "Meie räägime lapsele nii, et kui sul  juba see prügi käes on, siis sa pead ju nagunii selle kuhugi panema. Miks siis mitte juba õigesse kasti? Abiks on seegi, kui näitame praktiliselt, mida erinevast prügist teha saab – teame, ju et biojäätmetest tuleb lagunemisel uus muld ja plastikpudelitest saab teha fliisisarnast materjali," ütles Paavo.

Kes tahavad täpselt teada, kuidas ühele või teisele prügile uus elu antakse, on oodatud külastama Pakendiringluse keskuse telki. "Kindlasti on lapsel põnev oma silmaga näha, kuidas plastpudel muutub graanuliteks või kuidas vanast materjalist saab kuuma auru abil uus pudel," lisas Paavo.

Üritused randades korraldab OÜ Üritusturundus ja rahastab Tallinna Keskkonnaamet. Esimene prügipäev toimus eile Pikakari rannas.

 

10images
Laadimine...Laadimine...