FOTOD! Tallinna bussijaamas sai testida turvavöö toimimist kokkupõrkel

Turvavöökampaania raames said sajad huvilised täna Tallinna bussijaamas järgi proovida, kui efektiivselt kaitseb turvavöö sõitjat laupkokkupõrke korral juba väikesel kiirusel. 

Pilt: Lux Express

FOTOD! Tallinna bussijaamas sai testida turvavöö toimimist kokkupõrkel

Turvavöökampaania raames said sajad huvilised täna Tallinna bussijaamas järgi proovida, kui efektiivselt kaitseb turvavöö sõitjat laupkokkupõrke korral juba väikesel kiirusel. 

Lux Expressi juhatuse esimees Andrus Treier selgitas, et aktsiooni eesmärgiks oli pakkuda inimestele reaalset kogemust, kuidas turvavöö tegelikult kokkupõrke korral inimest kaitseb ja seda isegi üsna väikesel kiirusel. Simulaatoril testisid turvavöö tõhusust nii bussijaama külastajad kui ka koolilapsed. 

13images

"Investeerime igal aastal busside turvalisusesse, sest reisijate turvalisus on meie prioriteediks. Samas jääb esimene samm ohutuse tagamisel siiski iga sõitja enda vastutuseks - kas ta paneb turvavöö kinni või mitte. Turvavöö kampaaniaga soovime panna inimesi mõtlema nii enda turvalisuse tagamisele kui ka teiste kaasreisijate ohutusele ja teha seda enne kui neil endil peaks tekkima isiklik kokkupuude liiklusõnnetusega," tõi Treier välja kampaania eesmärgi. 

Kampaania raames toimunud aktsioonil testis turvavöö tõhusust ka laulja Daniel Levi Viinalass, kes sagedase bussireisijana kinnitas, et turvavöö on tal nii auto kui bussiga sõites alati kinni. "Juba see 7 km/h kiirusel toimunud kokkupõrge oli hirmuäratav ning ilma turvavööta ei püsiks küll kuidagi paigal. Suuremal kiirusel toimuvast avariist ei taha mõeldagi. See on väike liigutus, aga võib päästa väga palju," kommenteeris laulja.

Maanteeameti ennetusosakonna ekspert Diana Okas tegi bussijaama turvavöö toimimist testima tulnud Liivamäe lasteaia lastele ülevaate liiklusviisakusest, -ohutusest ja turvavöö olulisusest. "Turvavöö kinnitamise harjumus on kümne aasta taguse ajaga võrreldes küll paranenud, kuid bussis sõites turvavöö kinnitamine veel kahjuks nii iseenesest mõistetav tegevus ei ole.On väga oluline viia turvalise sõitmise sõnum ka lasteni, sest sageli sõidavad nad bussidega rohkem kui täiskasvanud ning lisaks on lapsed väga tublid sõnumi edasi viijad kodudesse, ehk siis head vanemate "koolitajad"," ütles Okas. 

Maanteeameti eksperdi sõnul tuleb igas sõidukis, kus on turvavöö, sõitjatel see kinnitada - seda ka bussis. "Bussiga sõitjad võiksid ka ise rohkem tähelepanu pöörata sellele, kas kaasreisijatel on samuti turvavöö kinnitanud ja kui ei ole, siis seda sõbralikult meelde tuletada. Nii saame kõik anda oma panuse turvalisemasse liiklemisse," kutsus Okas inimesi üles.

Novembri keskpaiga seisuga on Maanteeameti statistika andmetel käesoleval aastal bussi osalusel toimunud kokku 59 inimkannatanuga liiklusõnnetust Eestis, kus vigastada sai 71 inimest ja hukkus 1 bussijuht. Valdav enamik bussidega õnnetusi on juhtunud asulasisestel teedel ja inimesed on saanud viga bussis kukkudes sõiduki ootamatu manöövri tulemusel.

Oktoobris läbi viidud rahvusvahelise küsitluse käigus uuriti rohkem kui 5200 bussisõitja turvalise bussisõidu harjumusi Lux Expressi reisijate seas, sh Eestis, Lätis, Leedus ja Venemaal. Sarnaselt Eestile näitab ka teistes riikides läbi viidud uuring, et turvavöö kinnitatakse bussis vaid igal teisel juhul, samas kui autos kinnitab alati oma turvavöö ligi kolm neljandikku uuringus osalenutest. Kuigi bussis turvavööd kinnitavate eestlaste hulk jätab täna soovida, ületab see vastavaid näitajaid Läti, Leedu, Poola  ja Venemaa bussireisijate hulgas kuni 16% protsendi võrra.

Turvavöö kinnitamise olulisuse teadvustamiseks bussides toimub novembris Politsei ja Piirivalveameti, Maanteeameti, Lux Expressi, Simple Expressi ning Tallinna bussijaama ühine teavituskampaania. Kampaania juhib tähelepanu, et eelkõige algab reisija turvalisus tema enda käitumisest.

Laadimine...Laadimine...