FOTOD! Tiiger Pootsman - tugev ja sõbralik loom, kes ütleb talitajale tiigrite keeles "tere"

"Algul ta oli hästi äkiline loom, praegu ta on aga hästi viisakas, rahulik loom ja tiigri moel ütleb alati inimestele "tere" ja tunneb oma nime väga hästi," kirjeldab Tallinna Loomaaia koostöösuhete koordinaator Signe Kalgan, kelle sõnul sõnul veedab tiiger Pootsman kuumad päevad kassikombel pikutades.

Pilt: Dmitri Povilaitis

FOTOD! Tiiger Pootsman - tugev ja sõbralik loom, kes ütleb talitajale tiigrite keeles "tere"

Dmitri Povilaitis

"Algul ta oli hästi äkiline loom, praegu ta on aga hästi viisakas, rahulik loom ja tiigri moel ütleb alati inimestele "tere" ja tunneb oma nime väga hästi," kirjeldab Tallinna Loomaaia koostöösuhete koordinaator Signe Kalgan, kelle sõnul sõnul veedab tiiger Pootsman kuumad päevad kassikombel pikutades.

Kuigi Pootsman on kiskjatega töötava Natalja Penkova sõnul tore ja sõbralik loom, on tiiger ka oma jõudu näidanud. "Ükskord oli juhtum, kui tiiger oli veelvanas ja nõrgemate raudvarbadega puuris. Oma kehamassiga, mis on kõvasti üle saja kilo, lõi ta ühe metallvarda aiast välja," kirjeldas naine. "Keegi õnneks viga ei saanud ja seejärel me otsustasime teha uued tugevamad piirded."
Pühapäeval, 29. juulil saab Tallinna Loomaaias Pootsmaniga koos tiigripäeva tähistada.
 
Eesti kliima sobib hästi
 
Kuna Amuuri tiiger on põhjapoolsema levikuga alamliik siis sobib Eesti kliima talle Tallinna Loomaaia koostöösuhete koordinaatori Signe Kalgani sõnul väga hästi. "Looduses elab ta Venemaal Kaug-Idas. Seal on kuiv ja külm kliima, meil on aga natuke niiskem," selgitas ta. "Meie loomaaias aastate jooksul on päris palju poegi ka sündinud ja tiigri pidamine on alati olnud edukas," märkis Tallinna Loomaaia koostöösuhete koordinaator Signe Kalgan, kelle sõnul kavatsetakse Tiigrioru valmides loomaaeda tuua ka emane amuuri tiiger.

Siiski ei ole ka praegune leitsak Pootsmanile muresid tekitanud. "Praeguse kuuma ilmaga on Pootsman hästi hakkama saanud," sõnas Kalgan. "Esiteks, ta on suur kass ja päevasel ajal rohkem magab ja on aktiivsem hommikusel ja õhtusel ajal."
 
Loom peab õppima usaldama

Kiskjate, sealhulgas ka tiigritega töötav Natalja Penkova on terve oma elu loomadega töötanud ning Tallinna loomaias on ta olnud juba 16 aastat. "Loomiolen ma armastanud lapsepõlvest saadik, sest minu vanaisa oli metsnik ja niipalju kui mäletan, toodi talle alati rebase- ja hundikutsikaid, oli üks väike hirv isegi," rääkis Penkova, kelle osakonnas on peale amuuri tiiger Pootsmani kaamuuri leopardid, lumeleopardid, ilvesed, väikesed kaslased, rebane, kährik ja korsakid.
 
Penkova sõnul on loomaga sideme tekkimiseks kõige tähtsam omavaheline suhtlemine. "Loom peab sinu häält teadma ja ära tundma, inimene peab hästi rahulik olema ning looma iseloomu ja kombeid tundma," sõnas ta. "Looma juurde tulles peab teda kindlasti teretama ja üle vaatama, kas tal on mõni terviseprobleem nagu näiteks nohu või on midagi silma sattunud."
Loomi nende puuris patsutama talitajad Penkova sõnul siiski ei kipu ja keelatud on see ka. "Ei saa unustada, et suured loomad on kiskjad. Kui me puuri seestpoolt koristame, siis kindlasti on loom eemaldatud väliaedikusse," kirjeldas ta. "Alles siis, kui on koristatud, uus lihatükk pandud ja kõik teised tööd tehtud, astuvad talitajad puurist välja, kõik uksed lukustatakse ja tehakse luugid lahti, et loom saaks tagasi puuri."
 
Tiigritele unistuste kodu
 
Varsti, 29. juulil on loomaaias tulemas Tiigripäev, mida rahvusvaheliselt tähistatakse juba 2010. aastast alates. "Selle päevaga tõmmatakse tähelepanu kaitsetegevuse vajadusele ja kuna meil on Tiigriorg plaanis, siis me juhime tähelepanu tiigrite elutingimuste parandamisele," rääkis Kalgan. "Meie töötaja Anne Saluneem räägib Tiigripäeval meie tiigritest, meie endine direktor Mati Kaal räägib samuti tiigritest ja loodusest. Meie tiigrile Pootsmanile tuuakse puuri ka suur lihatükk ja muud põnevat."

Pootsman sündis Moskva loomaaias 2011. aastal. "Tema pesakonnas olid veel vend ja õde. Ka tema Inglismaal elav vend kannab Pootsmani (Botzmani) nime," märkis Kalgan.

Sellel aastal sai Pootsmani vend Botzman kahe kutsika isaks.  "Pootsman elas Moskvas sellises loomaaias, mis ei ole külastajatele avatud, see oli liigikaitse keskus ja tema inimestega kokkupuutumine oli tõesti minimaalne," sõnas Kalgan. "Algul ta oli hästi äkiline loom, praegu ta on aga hästi viisakas, rahulik loom ja tiigri moel ütleb alati inimestele "tere" ja tunneb oma nime väga hästi."

Praegu rahakogumisfaasis olevast Tiigriorust saab valmides suur ekspositsiooniala. "Aedikud saavad olema ühendatud amuuri leopardi aedikuga, siis on võimalik loomi lasta roteeruda ühest aedikust teisse, mis teeb loomade elu põnevamaks," kirjeldas Kalgan. "Uues aedikus saab olema ka treenimisvõimalus, mis ei tähenda, et me teeme loomaaia loomadest tsirkuseloomi, vaid see tähendab seda, et paljud veterinaarsed protseduurid saab treeningu ajal ilma narkoosita teha."

Praeguseks on loomaaed Kalgani sõnul tiigrite kaitsetegevust toetanud päris mitu aastat. "Kui Tiigriorg valmis saab, siis tahaks luua kindla koostöö ühe konkreetse kaitsealaga, kus elavaid tiigreid me ka edaspidi toetama hakkame. Eelmisel aastal me toetasime amuuri leopardite ja tiigrite kaitsetegevust looduses 3300 euroga," märkis ta.
Laadimine...Laadimine...