FOTOD! Vabariigi aastapäeva eelne muusikasündmus toob lavale korraga sada jazz- ja impromuusikut

Lauljatar Laura Remmeli sõnul plaanib võidukas muusikasündmuse idee ärgitada jazzmuusikuid koos improviseerima.

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD! Vabariigi aastapäeva eelne muusikasündmus toob lavale korraga sada jazz- ja impromuusikut

Kai Maran

Lauljatar Laura Remmeli sõnul plaanib võidukas muusikasündmuse idee ärgitada jazzmuusikuid koos improviseerima.

"Meie teema "Üheksa hümni vabadusele" sündis Jazzliidu ja Anne Ermi algatusena, kes soovis nii propageerida jazz- ja impromuusikute koostööd," sõnas teisipäeva hilisõhtul Lennusadamas EV 100 muusikasündmuste ideekonkursi ühe võitjana auhinna vastu võtnud lauljatar Laura Remmel.

"Toome lavale kokku eri teoseid mängivad jazz- ja impromuusikud, neid saab kokku olema sada," kirjeldas Remmel muusikasündmuse ideed. "Impromuusikat võib igaüks mõista erinevalt, minu jaoks on jazzmuusikas improvisatsiooniline element seotud kindlate vormiliste struktuuride ja harmooniaga. Improvisatsioon on hetke ajel sündinud ja teostunud idee."

Remmeli sõnul peaks muusikasündmus teostuma ületuleval aastal.

"Jazzkaare 2017. aasta kevadisel avakontserdil astub lavale sada jazzmuusikut, kes mängivad jazzheliloojate kirjutatud teoseid, kus improvisatsiooniline element on väga tugev," sõnas Remmel. "Palju helilooja selles projektis muusikutele vabadust annab, eks seda juba näeb. Eeldatavasti leiab sündmus aset Nordea kontserdisaalis. Kontserdil aitab teoks saada Jazzliit."

EV100 muusikasündmuste ideekonkursi eesmärgiks oli leida ideid muusikalistele suursündmustele, mis toimuvad ajavahemikus aprillist 2017 kuni veebruarini 2020 ning oleksid väärilised tähistama Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva. Konkursist olid oodatud osa võtma muusika loojad ja esitajad ning sündmuste korraldajad, kes pakkusid ühiselt välja oma nägemuse tulevasest muusikasündmusest. Esitatud ideed pidid sisaldama vähemalt 20 minuti ulatuses uue heliloomingu ettekandmist.

Muusikasündmuste ideekonkursi žürii juht Margus Kasterpalu sõnul andis konkurss rohkesti kõrgetasemelisi ideid.

"Olin rõõmsalt üllatunud, et muusikavaldkonnas nii lahtiselt mõeldakse," kommenteeris Kasterpalu. "Esitati väga lai skaala eripalgelisi ideid eri žanrites ja toimumispaikades üle Eesti".

Ideekonkursile laekus Kasterpalu sõnul kokku 66 ideed, millest žürii tõstis esile kümme sobivaimat.

"Võidutööde valikul sai määravaks idee värskus, esitajate professionaalsus ning subjektiivne tunne, kas idee realiseerudes saab sellest Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale kohane suursündmus," sõnas Kasterpalu. "Teeme kõik endast oleneva, et need ideed ka tõesti saaksid rakendatud."

EV100 muusikasündmuste ideekonkursil tunnustati ühtekokku kümme võidutööd ja nende esitajaid:

"Eesti helifilmi mikstuur", esitajad Taavi Kerikmäe, Andres Tenusaar ja MTÜ Peata Film;

"KERES", esitajad Timo Steiner, Sander Mölder, Teet Kask, Madli-Liis Parts, festival Eesti Muusika Päevad;

"Kui kivid olid veel pehmed", esitajad Märt-Matis Lill, Anna Hints, Mari Kalkun ja Triinu Ojar, Eesti Filharmoonia Kammerkoor;

"Eestimaa atmosfäärid", esitajad Pärt Uusberg, Eesti Noorte Segakoor, Üle-eestiline Neidudekoor LEELO, Eesti Meestelaulu Seltsi üle-eestiline poistekoor KALEV, Eesti Tütarlastekoor, Eesti Noorte Puhkpilliorkester;

"Muinastulede öö", esitajad Ülo Krigul, Tõnu Kaljuste, Nargenfestival, ERSO, MTÜ Tuleranda;

"Mööda piiri", esitajad Hando Põldmäe, Politsei- ja Piirivalveorkester, Eerika Kurm;

"100 eestlase portree", esitajad Erki Pärnoja, Kaupo Kikkas, MTÜ Jazzkaare Sõprade Ühing, Anne Erm, Eva Saar, Marju Kask;

"Klaveriloomad. Elu muusikas", esitajad Peeter Rebane, Katri Rebane, Kerstin Hallik, Lumus Artis OÜ;

"Teekond", esitajad Puhkpillikvintett Estica, Vanemuise Puhkpillikvintett, Celia Roose, Liisa Hirsch, Pärt Uusberg, Tauno Aints, Eesti Interpreetide Liit.

Esiletõstetud ideede elluviimist on kavas toetada EV 100 juubeliprogrammi vahenditest. Ideekonkursi auhinnafond oli kokku 15 000 eurot. Eesti rahva ja riigi sajandat sünnipäeva tähistatakse 2017. aasta aprillist 2020. aasta veebruarini.

19images
Laadimine...Laadimine...