Gaasibussid hoiavad tänavad vaiksemana ja õhu puhtamana

Keskkonnale tähendab saja bussi väljavahetamine säärast kergendust, nagu oleks tänavatelt korraga kadunud tuhat  saastavat autot.

Pilt: Albert Truuväärt

Gaasibussid hoiavad tänavad vaiksemana ja õhu puhtamana

Urmas Kaldmaa

Keskkonnale tähendab saja bussi väljavahetamine säärast kergendust, nagu oleks tänavatelt korraga kadunud tuhat  saastavat autot.

Praegu sõidavad Tallinna linnaliinidel peamiselt diiselbussid, kuid juba tänavu tahab Tallinna Linnatranspordi AS tuua reisijaid vedama sada uut gaasibussi. Kokku on kolme järgneva aasta jooksul kavas osta 300 gaasibussi, et saaks välja vahetada kõik vanad diiselbussid, mis ei vasta Euro 6 heitmestandardile.


Bussijuht Viktoria Toim juhib gaasibussi viiendat päeva. "Olen  igati rahul, et mu sõiduk on nüüd loodus- ja reisijasõbralikum kui senised diiselbussid," ütles ta. "Gaasimootor töötab vaiksemalt, tänu sellele on ka salongis ja tänavatel vaiksem. Ka sõitjatel on mugavam, ehk on isegi oht bussis kukkuda väiksem. Gaasibuss liigub veidi sujuvamalt, on võimsam ja sellega on parem pidurdada. Bussijuhi jaoks ei erine gaasibuss mitte millegi poolest diiselbussist, ehk on see siiski veidi mugavam."


Vanemad sõidukid kaovad


Tallinna Linnatranspordi AS-i (TLT) juhatuse esimees Deniss Boroditš ütles, et uued gaasibussid vahetavad välja kõige vanema osa bussipargist. "Sellega muudame ettevõtte bussipargi oluliselt efektiivsemaks ja reisijasõbralikumaks," mainis ta. "Uued bussid on erivajadusega linnaelanike vajadusi silmas pidades  madalapõhjalised, erilist tähelepanu pööratakse sõitjate mugavusele ja turvalisusele."
TLT bussipargi keskmine vanus langeb pärast saja bussi väljavahetamist nelja aasta võrra, väheneb ka jalajälg loodusele. "Oleme arvestanud, et saja diiselbussi väljavahetamise mõju keskkonnale võiks võrrelda umbes tuhande auto kadumisega Tallinna tänavatelt," ütles Boroditš. "Oluline on ka see, et soovime gaasibussid sõitma panna kohaliku biometaaniga, mis panustab nii Eesti keskkonna hoidmisse kui ka energiajulgeolekusse."


Lisaks loodussäästlikkusele toovad gaasibussid kokkuhoidu, sest gaas on 30-40 protsenti diislist odavam. Ühe balloonitäie gaasiga saab buss sõita 400-500 km. Boroditši hinnangul annab saja bussi väljavahetamine kütuse pealt 1,4 miljonit ja remondi pealt 600 000 eurot kokkuhoidu aastas.


Esimesed gaasibussid aasta lõpuks


Tänavu hangitavast sajast gaasibussist 60 on tavalised ja 40 liigendbussid. Busside täpne hind ja tootja selguvad pärast hanke võitja väljaselgitamist tänavu aprillis.


Boroditš avaldas lootust, et esimese saja gaasibussi hanke võitja saab kinnitada tänavu aprillis ja esimesed bussid jõuavad kohale aasta lõpuks.


TLT nõukogu esimehe Kalle Klandorfi sõnul on otsus edaspidi ainult gaasil töötavaid busse soetada samm keskkonnasõbralikuma linnatranspordi suunas. "Uued gaasibussid aitavad märgatavalt alandada liinikilomeetri omahinda," lisas Klandorf. "Ühtlasi saab gaasibussides kasutada oluliselt väiksema ökoloogilise jalajäljega kodumaist biogaasi, mis aitab kaasa sellele, et Tallinn võiks tulevikus kanda Euroopa komisjoni rohelise pealinna tiitlit."

 

 

 

Linn hakkab katsetama ka umbes kümmet elektribussi

 

Kavas on valida välja üks-kaks bussiliini, kus katsetada esialgu umbes kümmet elektribussi, et aastaks 2035 täielikult neile üle minna.


Praegu on TLT-l päevakorras gaasibussid, kuid ettevõtte kaugem siht on minna 2035. aastaks täielikult üle elektribussidele. Juba praegu on paljudes linnades alates Lõuna-Euroopast kuni Skandinaaviani kasutusel elektribussid, mistõttu peab ka Tallinn tehnoloogia arenguga kaasas käima.


Boroditši hinnangul vajaks Tallinn 650-700 elektribussi, mis tulevikus vahetaksid välja trollid ja omakorda ka gaasibussid. "Peame juba praegu alustama ettevalmistusi elektribusside kasutuselevõtuks, et olla sellel alal piisavalt kompetentsed," ütles Boroditš. "Elektribussid on praegu käegakatsutav võimalus, kuidas ühistransport veelgi keskkonnasõbralikumaks muuta."


Esimene samm elektribusside suunas on TLT ja Eesti Energia vahel jaanuaris sõlmitud koostööleping. Selle kohaselt ostetakse esialgu Tallinnasse kümmekond elektribussi ja valitakse välja paar bussiliini, kus elektribusse katsetada ja nende akude parimat laadimisviisi välja töötada. Boroditši hinnangul võiks elektribusside testimiseks vajalik esmane taristu valmis saada ja esimesed elektribussid Tallinna jõuda järgmisel aastal. Pilootprojekti jaoks loodetakse saada ka välistoetust. "Elektribusside testimine ja pilootprojekt on siiski ainult ettevalmistus," rõhutas Boroditš. "Suurtest hangetest ja täielikust elektribussidele üleminekust saame rääkida alles siis, kui see on majanduslikult kõige mõistlikum lahendus."

Laadimine...Laadimine...