GALERII! Ivo Eensalu: etendus peab toimuma!

""Baskin on elus!" kõlas üle kogu haigla Galja hüüatus, kui seni koomas viibinud Eino Baskin silmad lahti tegi," kirjeldas maestro lesk Vera Tolli Baskin, lahkunud abikaasa 90. sünniaastapäeva tähistamisel.

Pilt: Meelis Piller

GALERII! Ivo Eensalu: etendus peab toimuma! (1)

Vesta Reest

""Baskin on elus!" kõlas üle kogu haigla Galja hüüatus, kui seni koomas viibinud Eino Baskin silmad lahti tegi," kirjeldas maestro lesk Vera Tolli Baskin, lahkunud abikaasa 90. sünniaastapäeva tähistamisel.

Sünniaastapäeva tähistati hea muusika ja rohkete lilledega ning maitsvate suupistetega Tallinna Õpetajate Majas, mis oli aastaid Vanalinnastuudio kodumajaks. 

Vera Tolli Baskin meenutas hea sõnaga oma abikaasa teist abikaasat Galjat, tänu kellele ilmselt Eino meie seas niigi kaua viibis. 

"1985. aastal, kui Eino tervis halvenes, nii et ta oli Tartu haiglas," rääkis Tolli Baskin, "siis oli just Galja see, kes nõudis, et talle tehtaks lisaks kümnele barokambri seansile üks veel."

Ja tehtigi. "Kui Eino sealt välja veeretati, tegi ta silmad lahti ja üle haigla kõlas rõõmuhüüatus: Baskin on elus!" 

Vera Tolli Baskini sõnul läks see kõigile väga korda, sest kogu haigla muretses Baskini tervise ja käekäigu pärast. 

Galjast rääkis Baskin ka veel paar nädalat enne lahkumist suure soojusega hinges. 

"Eino oli väga hea ja vähenõudlik inimene," rääkis Vera Tolli Baskin oma abikaasast.

Eino Baskinit oli meenutamas ka Tallinna linnavolikogu esimees Tiit Terik, kes rääkis oma kokkupuudetest maestroga. Teriku sõnul oli Baskin uhke tallinlane, kel jätkus alati aega, et mõelda, mida võiks linnas paremini teha või ümber korraldada. 

Meeleolu lõid üritusel saksofonist Lembit Saarsalu ja bariton Voldemar Kuslap.

 

Ivo Eensalu: Baskini kreedo oli, et etendus peab toimuma!

Näitleja Ivo Eensalu mäletas täpselt, et tema unustamatu lugu Baskiniga leidis aset 1979. aastal, kui oli Moskva olümpiamängude eelolümpia.

Draamateatri trupp pidi sõitma Tartusse gastrollidele etendusega "Saateviga". Ivo meenutas, et ta jõudis veidi enne väljasõitu kohale, nägi vaatepilti, et kõik istuvad valvelaua juures kohvrite peal, meeleolu morn. 

"Väljasõit jääb ära, sest Eino tunneb ennast kehvasti," viidi Eensalu kiiresti kurssi.

Ta leppis vaikselt mõttega, et ringreis jääb ära. Eensalule räägiti, et Baskin oli näost valge nagu paber, et tunneb ennast väga kehvasti.

"Piletid olid ju välja müüdud, ega Baskin oli oma olemuselt selline, et kasvõi nui neljaks, aga etendus peab toimuma!" rääkis Eensalu. 

Baskin ise tuli selle peale, et sõidame ikka Tartusse, seal on tal tuttavad arstid, eks need siis vaata, mis viga on. 

Alustati sõitu, ja enne veel, kui Tallinnast välja jõuti, hakati bussis rääkima kõmulisest eelolümpiast. Kõmulisest seepärast, et paljud riigid olid öelnud, et nemad boikoteerivad nõukogude Venemaa korraldatavaid mänge, sestap oli kohtade täiteks toodud Aafrikast ja mujalt maadest rahvast, kes polnud spordist midagi kuulnud.

Eensalu esitas naljaka sketši, kuidas tõkkejooksja jõudis tõkkeni ja vaatas üle tükke, et mis seal teisel pool toimub.

"Baskin läks neist juttudest nii elevile, et käskis bussi pingiridade vahelt kõik ära koristada, et ta saaks etendada seda, kuidas abitud sportlased eelolümpial toimetasid," meenutas Eensalu. 

Tartus läksid etendused täismajadele, ovatsioonid tahtsid laed pealt ära põrutada.

43images

 Voldemar Kuslap: see mees oleks väärinud suuremat tähelepanu

Voldemar Kuslap meenutas, et tema nägi Eino Baskinit esimest korda Rõngu kultuurimaja laval, kui Voldemar ise oli veel väike poiss, aga Eino juba esinemiseks piisavalt küps. 

"Meil oli hilisemate aastate jooksul mitmeid toredaid kokkupuuteid. Tema aitas mul läbi viia esimest suvetuuri, kus ansambliks oli Emil Laansoo orkester, nii et mul oli ääretult suur õnn olla kahe suurmeistri vahel - Emil Laansoo ja Eino Baskin," meenutas Kuslap. 

Hiljem tegi Kuslap veel kahes Baskini lavastuses kaasa. ""Raadio Null" ja "Kadrioru vanad"," meenutas Kuslap.

Laulja ütles veel, et arvestades, kui mitu korda oli Einot hammasrataste vahele pandud ja mõnuga seal hekseldatud, siis oli ta isegi veel optimistlik. „See mees oleks väärinud suuremat tähelepanu!“ skandeeris Kuslap.

 

Arne Mikk: Baskin oskas ridade vahelt sõnaga mängida

"Sõna intonatsioon ja lause, mis võib olla kirjutatud ühtmoodi, seda võib näitleja öelduna võtta see sõna hoopis teise varjundi," ütles Arne Mikk. 

Miku sõnul oli väga oluline publiku vastureaktsioon, mis hoidis Baskini energiat üleval. "Kindlasti hoidis see tema mõtet elevil," rääkis Mikk, "ükskõik kas see oli Meelejahutajas või Reklaamiklubis — ta oli igal pool eriline!"

Mikk ütles, et Vanalinnastuudio oli Baskini elutöö. "Müürivahe tänavas kaevati auk, et sinna tuleb talle teater, siis anti talle Sakala hoone, see võeti ära, ja siis ta tegi veel Vana Baskini teatri, see eluvaim ja elujõud, mis tal oli — see on suureks eeskujuks ja südantsoendavaks momendiks alati temale mõeldes," rääkis Mikk. 

Miku sõnul elas Baskin teatrile ja suutis ka nendest raskustest püsti tõusta ja edasi minna. "Tema on terve ajastu!" ütles Mikk. 

 

Raivo Rüütel: Baskin oli minu näitlejateel üks õpetajatest

"Talle meeldis näitlejaid proovile panna. Ta oli vigurivänt, nagu ta sõber Jüri Järvetki," meenutas Rüütel. Vanalinnastuudio kontor oli tema sõnul Tatari tänaval, seal oli pisike tuba, mille keskel troonis kirjutuslaud kolme telefoniga. "Ilmselt ainult üks telefonidest töötas," rääkis Rüütel, "kolm oli sellepärast, et oleks huvitavam."

Baskin istus laua taga, koer kõrval, noor näitleja pidi talle sketši esitama. 

"Tegelikult pani ta noori näitlejaid proovile, et kuidas sa sellest olukorrast välja tuled," meenutas Rüütel. Vaatepilt oli selline: Baskin istus laua taga, laua peal olid telefonid, tema kõrval oli koer. Noor näitleja pidi hääle värisedes sketši esitama. 

"Ta tegi niiviisi paar korda, vaatas, kas tulen sellest asjast välja! Lõpuks pälvisin tema usalduse," naeris Rüütel. 

 

 

 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...