Georg Sootla: maksuvabastusel pole alates teatud tulutasemest suurt mõtet, külvame lennukilt raha

"Nagu omal ajal ütles Andrus Ansip universaalsete lastetoetuste kohta – külvame me nii lennukilt raha," sõnas Tallinna ülikooli avaliku poliitika professor Georg Sootla.  "Ma ei saa aru, mida annaks 500-eurose tulumaksuvabastuse laienemine näiteks riigikoguliikmele?"

Pilt: Kuvatõmmis/ TTV

Georg Sootla: maksuvabastusel pole alates teatud tulutasemest suurt mõtet, külvame lennukilt raha (3)

Kai Maran

"Nagu omal ajal ütles Andrus Ansip universaalsete lastetoetuste kohta – külvame me nii lennukilt raha," sõnas Tallinna ülikooli avaliku poliitika professor Georg Sootla.  "Ma ei saa aru, mida annaks 500-eurose tulumaksuvabastuse laienemine näiteks riigikoguliikmele?"

"Arvan, et Keskerakonna ja Reformierakonna koalitsioon on parem nii poliitiliselt kui võimekuselt," rääkis Sootla.

"Olen valitsuskoalitsioone uurinud ja selgus, et kõige parem koalitsioon sündis aastail 2002-2003 ja nimetati seda KeRe. Kui Savisaar oli linnapea ja Siim Kallas oli peaminister. See oli kõige stabiilsem, kõige sisulisem koalitsioon, kus mõttetuid tülisid oli väga vähe. Poliitilist mängu mängiti lõpuni ja mängiti väärikalt. Savisaar ajas linna asju, Siim Kallas Euroopa asju ning Liina Tõnisson ja Märt Rask olid need, kes koalitsiooni asju omavahel koordineerisid. Nad said väga hästi hakkama. Ka tulevase KeRe eduväljavaated on head, muuseas  mõlemad kuuluvad liberaalsete parteide fraktsiooni Euroopa Liidus. Põhiteemades on neil kokkuleppekoridor olemas. Näiteks Vene koolide puhul ajalimiit. Tulumaksuküsimuses on vaja muidugi läbi rääkida. Tavavalijani tulumaksuvabastuse sõnum rahvani veel täielikult jõudnud ei ole. Seepärast tulumaksuvaba miinimumi tulek ei toonud ka vajalikku poliitilist profiiti."

Sootla sõnul tasuks praegust väikesepalgaliste tulumaksuvabastust siiski hoida.

"Siin on selge poliitiline veelahe. Maksuvabastusel pole alates teatud tulutasemest suurt mõtet. Praegu näiteks on selleks piiriks 2100 eurot, kus maksuvaba tulu suurus muutub nulliks. Selline piiri seadmine on mõistlik."

Sootla hinnangul peab ühiskonnas toimima teatud solidaarsuse lävi. "500 eurone tulumaksuvabastuse piir on põhimõtte küsimus," rõhutas politoloog. "Kui me ei võta väga väikeste tuludega inimestelt ära, siis on see nende jaoks märgatav tululisa. Seevastu teatud palgatasemest alates see nii väga oluline ei ole või nagu omal ajal ütles Andrus Ansip universaalsete lastetoetuste kohta – külvame me nii lennukilt raha. Mina näiteks isiklikult kaotan, kuid arvan, et 500 eurose tulumaksuvabastus on õigluse teema, pealegi on see tänase keskmise palga juures juba paljuski sümboolne lävend."

Sootla sõnul pole Eestis uuenduslik tulumaksuvabastus liberaalsetes riikides midagi võõrast.

"Astmeline tulumaks on reeglina kõikides ka väga liberaalsetes ühiskondades," ütles Sootla.  "Ma ei saa aru, mida annaks 500-eurose tulumaksuvabastuse laienemine näiteks riigikoguliikmele?"

Tulevase koalitsiooni läbirääkimistel tuleks tema hinnangul keskenduda tervikliku maksusüsteemi loomisele: "Maksusüsteem tuleks kompleksselt ette võtta. Üks või teine osapool püüab kommunikeerida oma poliitilist positsiooni lihtsatele inimestele, kuid maksusüsteemiseisukohast tervikuna üksiksammud pole lahendus."

 

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...