Haigla ootab ravikindlustuseta naisi tasuta sõeluuringutele

Eestis on emakakaelavähki haigestumine ja suremine üks kõrgemaid Euroopas ning see kasvab veelgi.

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv pilt

Haigla ootab ravikindlustuseta naisi tasuta sõeluuringutele

Eestis on emakakaelavähki haigestumine ja suremine üks kõrgemaid Euroopas ning see kasvab veelgi.

Alanud üle-euroopalisel emakakaelavähi ennetamise nädalal saavad ka ravikindlustamata naised osaleda Lääne-Tallinna Keskhaigla (LTK) tasuta emakakaelavähi sõeluuringus. Uuringupaigad asuvad Pelgulinna naistenõuandlas (Sõle 23), Mustamäe tervisekeskuses (Ehitajate tee 27), Nõmme tervisekeskuses (Jaama 11) ja Haabersti tervisekeskuses (Õismäe tee 179).

LTK naistekliiniku juhataja dr Piret Veerus tuletab meelde, et just tänu regulaarsele kontrollile on võimalik avastada vähieelsed muutused varakult ja ennetada haigust. "Ravikindlustuse puudumise tõttu lükatakse arsti juurde minekut sageli mitmeid aastaid edasi, kuni võib olla juba pöördumatult hilja," selgitas Veerus. "Seekordne emakakaelavähi ennetusnädal annab ravikindlustamata naistele aga väga hea võimaluse tulla end täiesti tasuta kontrollima."


Kuna ravikindlustamata naiste vastuvõtu eest tasub emakakaelavähi ennetuse nädalal Tallinna linn, saavad tasuta kontrolli tulla üksnes naised, kelle rahvastikuregistrijärgne elukoht on Tallinn. Vastuvõtule palub haigla eelnevalt registreeruda tel 666 5834. Registreerides tuleb öelda, et soovitakse teha PAP-testi emakakaelavähi ennetuse nädalal.


Kehtiva ravikindlustusega naistele saadetakse kirjalikud kutsed rahvastikuregistri aadresside järgi. Kutsutute nimekirjas olev naine võib tulla uuringule ka siis, kui ta ei ole kutset kätte saanud. Tänavu on oodatud uuringule naised sünniaastaga 1964, 1969, 1974, 1979, 1984 ja 1989.
Eestis on emakakaelavähki haigestumine ja suremine üks kõrgemaid Euroopas ning see üha kasvab. Igal aastal saab ligikaudu 180 naist emakakaelavähi diagnoosi ning selle haiguse tagajärjel sureb 70 naist.


Abilinnapea Tõnis Mölder tõdes, et õigeaegselt avastatuna on haigus kergesti diagnoositav ja ravitav. "Sõeluuringud on üks tõhusamaid võimalusi haigust ennetada, kuid kahjuks tuleb nentida, et uuringus osaleb liiga vähe naisi. Üks põhjus on ka asjaolu, et ravikindlustuseta inimestele sõeluuringus osalemist riik ei hüvita, mistõttu on mul siiralt hea meel, et järgmisel nädalal saavad tasuta uuringutele tulla ka ravikindlustamata inimesed," sõnas Mölder. "Võimalik, et tänu sellele saavad arstid päästa kellegi elu."

Laadimine...Laadimine...