Häirekeskus õpetab lapsi abi kutsuma

Häirekeskus räägib lastele hädaabinumbrist 112 ning lasteaiad teevad lumest numbri ka oma hoovile.

Häirekeskus õpetab lapsi abi kutsuma

Lennart Käämer

Häirekeskus räägib lastele hädaabinumbrist 112 ning lasteaiad teevad lumest numbri ka oma hoovile.

Tänasest 13. veebruarini külastavad häirekeskuse päästekorraldajad lasteaedu üle Eesti ning räägivad lastele, millal ja kuidas helistada telefonile 112.

"Me räägime lastele numbrile 112 helistamisest ja sellest, et hädaabinumbrilt saab kutsuda vajadusel appi nii kiirabi, päästeteenistuse kui ka politsei," ütles häirekeskuse ekspert Edvi Freiberg. "Kõiki lasteaedu me mõistagi läbi käia ei suuda, aga need, kes oma nõusoleku on andnud, jõuame küll."

Freibergi sõnul lasevad päästekorraldajad ka lastel endal proovida hädaabikõnet teha, samuti uurivad nad, kas kellelgi on tulnud varem hädaabinumbril helistada või kas lastega on õnnetusi juhtunud.

Lumi, kivid ja kriidid

Lisaks meisterdavad lasteaiad lumest numbri 112. "Teeme ühiselt lasteaia õuele suured numbrid, pildistame üles ja saadame näituse tarbeks linnaosavalitsusse," rääkis Õismäe Karikakra lasteaia direktor Marge Kiel. "Oleme kasutanud selleks lund, aga lume puudumisel sobivad ka kivikesed, puuoksad, värvilised kriidid."

"Euroopa 112 päev seati sisse selleks, et elanikud teaksid paremini, kuidas vajadusel abi kutsuda," selgitas häirekeskuse peadirektor Janek Laev. "Euroopa Liidu riikides teavad elanikud hädaabinumbrit väga erinevalt."

Üks number kogu Euroopas

Laeva sõnul lihtsustab üks hädaabinumber kogu Euroopas hädaolukorras kiiresti abi kutsumist. "Inimeste liikumine üle Euroopa on üha tihedam ning kõigi riikide paljusid hädaabinumbreid pole võimalik meeles pidada, eriti veel kriisiolukorda sattudes," lisas ta.

Euroopa hädaabinumber 112 loodi Euroopa Nõukogu otsusega 29. juulil 1991. Kuigi selle loomisest möödub juba rohkem kui 20 aastat, näitas eurobaromeetri asjakohane uuring, et kolm eurooplast neljast pole sellise numbri olemasolust kuulnud.

Häirekeskus sai uue kodu


Nädala eest avati Osmussaare teel pidulikult häirekeskuse ja päästeameti maja. Uus moodsate süsteemidega keskus aitab kaasa, et ka politseid saaks kutsuda numbril 112, politsei, kiirabi ja päästjate infovahetus oleks kiirem ning väljakutsetele saaks sõita ka valvekaamerate pildi põhjal.

Häirekeskuse saalis on ekraanid linna valvekaamerate reaalajas jälgimiseks. Lisaks politseile jälgivad valvekaamerate pilte häirekeskuse päästekorraldajad.

3512 m2 hoones asuvad häirekeskuse töösaal, administratsioon ja Põhja päästekeskuse Lasnamäe komando. Hoone on ehitatud just häirekeskuse ja päästeameti vajadusi arvestades. Majas on töökohti umbes 300 inimesele.

Laadimine...Laadimine...