Hambaarstiteaduse õppejõud: riiklik hambaravitoetus peab liikuma koos patsiendiga

Seitse õppejõudu Tartu Ülikooli hambaarstiteaduse instituudist – Mare Saag, Rita Nõmmela, Ülle Voog-Oras, Tiia Tamme, Taavo Seedre, Triin Jagomägi ja Jana Olak – saatsid täna Riigikogule pöördumise, milles väljendasid oma muret hambaravi rahastamise üle.

Pilt: Scanpix

Hambaarstiteaduse õppejõud: riiklik hambaravitoetus peab liikuma koos patsiendiga

Toimetaja: Merje Aus

Seitse õppejõudu Tartu Ülikooli hambaarstiteaduse instituudist – Mare Saag, Rita Nõmmela, Ülle Voog-Oras, Tiia Tamme, Taavo Seedre, Triin Jagomägi ja Jana Olak – saatsid täna Riigikogule pöördumise, milles väljendasid oma muret hambaravi rahastamise üle.

Õppejõud avaldasid soovi, et algaks sisuline arutelu, kuidas rahvastiku suutervis päriselt paraneks olukorras, mil riik eelarvest hambaravikulusid kasvatab.

Pöördumisele allakirjutanute hinnangul on riikliku hambaravi poliitika kaks peamist probleemi need, et hetkel ei täida täiskasvanute hambaravihüvitis seatud eesmärki ning hambaraviteenuste rahastamine on kreenis reaktiivse ravi suunas ehk proaktiivne ennetamine on jäetud vaeslapse rolli.

Õppejõud tervitavad, et riik on suurendamas suutervise valdkonda suunatud rahalist ressurssi, kuid nendivad, et vildakana ellu kutsutud toetusmeede täiskasvanute hambaravihüvitise näol tuleks ümber korraldada. Pöördumises soovitatakse riigil täiskasvanute hambaravi hüvitamisel eeskujuks võtta hästi toimiv hambaproteesi rahaline hüvitis või ravimihüvitise kogemus, kus patsiendil on võimalus vabalt valida temale sobiva hinnaklassiga teenuseosutaja või ravim. Õppejõud on veendunud, et riiklik hambaravitoetus peab patsiendiga tema raviarsti juurde kaasa liikuma.

Poolteist aastat tagasi kehtestatud täiskasvanute hambaravi hüvitissüsteem ei ühti Ülemaailmse Hambaarstide Liidu (World Dental Federation) soovitustega optimaalse suutervise saavutamiseks. Praegu haigekassa poolt rahastatud "esmavajalike teenuste" loetelus profülaktilised protseduurid puuduvad ehk hüvitis kulub pelgalt sümptomaatiliseks raviks, mistõttu soovitavad õppejõud selle ebaefektiivse süsteemi viivitamatut ümberkorraldamist ühiskonna tegelikke vajadusi arvestavaks.

Allakirjutanute sõnul oleks Eestis võimalik üles kasvatada tervete hammastega inimeste põlvkond, kelle lastel ja lastelastel püsiksid hambad samuti terved ning see ei nõuaks tänasest rohkem ressurssi, vaid ümber tuleb mõtestada ühiskondlik suhtumine hammaste ravimisse ning pöörata oluliselt suuremat tähelepanu haiguste ennetamisele ja tervislikke valikuid võimaldavale keskkonnale.

Arenenud riikides on hambakaaries langevas trendis eelkõige tänu ennetustegevustele, terviseteadlikkuse kasvule ja hambaraviteenuse kättesaadavuse paranemisele. Nüüdisajal ei tähenda kaariesehaiguse ravikuur ainult selle sümptomi - hambaaugu - "puurimist ja täitmist", vaid suukeskkonna mikrobioloogilise tasakaaluhäire põhjuslikku ravi. Tänaseks on üheselt tõendatud, et kaariesehaiguse kulgu saab haiguse riskitegureid kõrvaldades ja konservatiivse ravi võtetega kontrollida ja nii hambaid elukaare vältel tervetena hoida.

Õppejõudude ettepanek on teadusuuringute tulemused praktikasse rakendada ehk hakata hambaarsti tasustama suu tervena hoidmise töö eest ja tõsta inimeste suutervise teadlikkust. Tartu Ülikooli hambaarstiteaduse instituudi õppejõud kinnitavad, et on oma ekspertteadmisega valmis riigile probleemide tõenduspõhisel lahendamisel igal hetkel appi tulema.

Laadimine...Laadimine...