Helme: termokaameraga kontrollitakse ühistranspordis reisijaid piiril

Piiripunktides kontrollitakse kehatemperatuuri ühistranspordis reisijatele. Fotol Tallinna Sadamasse paigaldatud termokaamerad.

Pilt: Mats Õun

Helme: termokaameraga kontrollitakse ühistranspordis reisijaid piiril

"Neljas-viies piiripunktis kontrollitakse kehatemperatuuri ühistranspordis reisijatele. Püüame ära hoida väljastpoolt tulnud nakkust. Kui nakatumine toimub riigi sees, pole piiril kontrollimisel suurt mõtet," ütles rahandusminister Martin Helme valitsuse pressikonverentsil.

Peaminister Jüri Ratas lisas, et koroonaviiruse tõttu paanikaks pole põhjust ning tehakse kõik, et levik oleks minimaalne. Tema sõnul ollakse, et koroonaviirusega oleme samas faasis kui ID-kaardi kriisiga, kus vajame pidevalt ülevaadet, mis seisus oleme.

"Kui koroonaviirus peaks leitama haridusasutusest, tuleb kool kaheks nädalaks sulgeda, kuid täpsemalt tuleb Terviseameti ja kooli vahel kokku leppida.  Valitsuse suunis on selleks olemas," ütles peaminister.

Info jagamine on oluline, kuid seda tuleb veelgi rohkem teha, mistõttu plaanib Sotsiaalministeerium otsepostituste tegemist.

Koroonaviirus võib majandust jahutada

Ratas jätkas, et keskmine brutopalk tõusis 1407 euroni kuus, kuid maakondade lõikes on käärid suured. "Majanduskasv oli neljandas kvartalis tubli, kuid ka tootlikkus tõusis, mis tähendab, et tekkinud pole inflatsioonisurvet," sõnas peaminister.

Rahandusminister Martin Helme ütles, et ministeeriumid koos Eesti Pangaga teevad prognoosid, milline on koroonaviiruse mõju majandusele ja eelarvele ning kuidas reageerida olukorrale, kus massiliselt jäetakse ära reise, üritusi ning takerduvad tarneahelad.

Poolast Eestisse tulev renditöötaja võib saada Poola miinimumpalka, kuid tulevikus peab talle maksma Eesti miinimumi, mis teeb tööjõuturu ausamaks.

Justiitsminster Raivo Aeg ütles, et koroonaviirus on kõigil mõttes ning justiitsministeeriumi rida on jälgida, et seadusandlus lubaks piiranguid rakendada seaduslikult. "Esimeses faasis ollakse meetmetega nõus, kuid hiljem tuleb vaadata, et need poleks omavolilised ja suvalised," hoiatas justiitsminister.

Rääkides rändetemaatikast ütles Aeg, et abi tuleb riskipiirkondadesse saata, et ebaseaduslik ränne ei saabuks Euroopasse. "Kohustuslike kvootide rakendamine pole Eestile vastuvõetav."

Valitsus saadab viirusehoiatusi otsepostiga

Sotsiaalminister Tanel Kiik ütles, et Eestis on tehtud 150 proovi koroonaviiruse testimiseks, millest kolm olid positiivsed. "Tõkestame selle jõudmist massidesse, teadlikkus aitab olukorda lahendada. Sündmused on muutunud ning Hiinas on näha stabiliseerumise märke, kuid Iraanis ja Põhja-Itaalias on viirus aktiivne," rääkis ta.

Homme kogunevad euroliidu terviseministrid olukorda arutama. Sündmused arenevad ning infovahetus on ülioluline tervishoiuasutuste, sadama, lennujaama ja teiste oluliste asutuste vahel. Kiige sõnul laiendati ministeeriumide hulka, kes sellega tegelevad, kuna mõjud ulatuvad näiteks õiguse- või hariduse valdkondadesse.

Tema sõnul on koostanud riskistsenaariumid, mis tähendab elanike teavitamist e-kanalite kui postkastide kaudu. "Ehkki lapsed ja noored ei ole riskigrupp, peame arvestama, et ka neil on riskihaigusi ning nad võivad nakatada teisi vanemaid inimesi," märkis ta. Haiglad on kehtestanud piirangud külastajatele, eriti kehtib see hoolekandeasutustele, kus on vanemad inimesed.

Kiik tänas ajakirjandust, kes pole lasknud libauudistel ja vandenõuteooriatel uudiselehekülgi vallutada, ent riik teeb masspostituse neile, keda võiks muidu imerohtude pakkumisega õnge püüda. Ta kinnitas, et kõik ministeeriumid tegelevad haigusega tõkestamise faasis, kuna meil pole kohapeal levinud haigus. Ta jätkas, et kui inimesel on palavik ja köha, tuleb teada anda perearstile või helistada 112, kuid mitte minna EMO-sse ega ka jääda ootama.

Ratas ütles, piiridel on neli termokaamerat, mis hakkavad tööle. Neljas-viies piiripunktis kontrollitakse kehatemperatuuri.

Autoga reisijale termokaameraga kontroll ei laiene

Kiik lisas, et ebamugavusi kontrollimine inimestele ei tähenda ning lauskontrolli autoga reisijatele rakendada pole mõeldav, kuid bussides saame seda efektiivselt teha.

Helme ütles, et lisaks sadamale  ja lennujaamale laiendatakse termokaamerate kasutamist rongides ja bussides. Seal kus on rohkem inimesi. Püüame ära hoida väljastpoolt tulnud nakkust. Kui nakatumine toimub riigi sees, pole piiril kontrollimisel suurt mõtet.

Kiik märkis, et sotsiaalministri töö on kohtuda väga paljude inimestega ja hügieenireeglite järgimine on oluline. Koroonaviiruse tõkestamiseks on ära jäänud mitmed konverentsid ning reisida tasub nii vähe kui võimalik.

Aeg ütles, et ise peab hoolitsema oma immuunsussüsteemi eest, mis tähendab toitumise jälgimist ja tervist kahjustavate harjumuste vältimist.

Ratas: ma olen sidruni ja küüslaugu usku

Helme ütles, et peseb käsi kümneid kordi ning osa koosolekuid tehakse telefoni teel või väiksemas koosseisus.

Ratas rõhutas, et lapsed peavad käsi pesema igal vahetunnil ning osa reise tuleb ära jätta. "Ma olen sidruni ja küüslaugu usku ning pühapäeviti püüan käia meres ujumas," sõnas Ratas.

Riigieelarve planeerimist koroonaviirus ei mõjuta ning graafikut ei muudeta, kuid siiski ütles Helme, et riskistsenaariumid pannakse kokku ning töötatakse välja leevendavad ettepanekud.

Helme jätkas, et riigivõlakirjade väljalaskmine pole vajalik, kuna eelarve on nominaalses tasakaalus. "Raha laenates maksad tagasi väiksema summa, kui laenasid, seetõttu oleks riigil väga mõistlik seda vajadusel ka teha," osutas ta.

Rääkides töötukindlustuse piiride laiendamisest ütles Helme, et töötukindlustus on kindlustus, mis on mõeldud ootamatuks juhtumiks, kuid selle õiguse laiendamine pole mõistlik. "Kui raha paistab üle jäävad, tuleb maksumäära langetada," sõnas ta.

Sotsiaalminister täpsustas, et tööturu osapooltega räägitakse läbi, kuid eesmärk on laiendada töötuskindlustuse saajate ringi neile, kes küll maksavad töötuskindlustust, kuid ei saa hüvitist. Temaatika laieneb FIE-dele, juhatusele liikmetele ja eakatele.

 

 

 

 

 

 

 

Laadimine...Laadimine...