Helme: valitsus on kokku leppinud alkoholiaktsiisi langetamise idees

"Jätkame praeguse riigieelarve baasseaduse alusel. Otsime kokkuhoiukohti ja võimalusi sama rahaga rohkem saavutada," ütles rahandusminister Martin Helme eelarvestrateegia arutelu järel ajakirjanikele.

Pilt: Scanpix

Helme: valitsus on kokku leppinud alkoholiaktsiisi langetamise idees (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Jätkame praeguse riigieelarve baasseaduse alusel. Otsime kokkuhoiukohti ja võimalusi sama rahaga rohkem saavutada," ütles rahandusminister Martin Helme eelarvestrateegia arutelu järel ajakirjanikele.

Helme sõnul jätkatakse riigi eelarvestrateegia arutelusid praeguse riigieelarve baasseaduse alusel, samuti on kokku lepitud alkoholiaktsiisi langetamise osas, vahendas BNS. 

"Kõik on kokku leppinud, et alkoholiaktsiis langeb, arutelu käib selle üle, millal, kui palju ja kas erinevale alkoholile sarnaselt või erinevalt," märkis Helme.

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul ollakse alkoholiaktsiisi langetamisele lähemal kui kunagi varem.

Valitsus käsitles teisipäeval Vihulas toimunud aatate 2020–2023 riigi eelarvestrateegia arutelul valdkondade täiendava rahastamise vajadusi, kulude kokku hoidmise võimalusi ja võimalikke tulumeetmeid.

Valitsus jätkab arutelu eelarvestrateegia ja järgmise aasta eelarve üle neljapäevasel kabinetiistungil, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

BNS-ile teadaolevalt tegeles valitsus katteallikate analüüsi ehk niinimetatud Exceli tabeli koostamisega. Kokku on lepitud alkoholiaktsiisi langetamise osas.

Tuleva aasta eelarve on mahult tänavusest suurem. Ministeeriumite rahataotlused järgmiseks aastaks ületavad vähemalt ühe miljardi euro võrra tänavuse aasta riigieelarvet.

Aruteludes lähtub valitsus oma viiest prioriteedist – peresõbralik Eesti, sidus ühiskond, teadmistepõhine majandus, tõhus valitsemine ning vaba ja kaitstud riik.

Eelarvestrateegia seob kokku valitsuse eesmärgid, ministeeriumide plaanid ja tegevused ning nende rahastamise järgmiseks neljaks aastaks. Selle eesmärk on planeerida tegevusi ja raha pikemaajaliselt, pidades silmas valitsuse prioriteete, tulevikuprognoose ja üleilmseid trende.

Eelarvestrateegia koostatakse igal kevadel. Valitsus kinnitab selle tavaliselt hiljemalt aprilli lõpul ning riigikogu korraliste valimiste aastal ehk ka seekord hiljemalt mai lõpul.

Eraldi koostatakse 2020. aasta riigieelarve eelnõu, kus on täpsemalt kirjeldatud järgmise aasta tulud ja kulutused. Tulenevalt 2017. aasta vastu võetud riigieelarve seaduse muudatustest on tänavu esimene aasta, kui riigi eelarvestrateegia ja riigieelarve eelnõu koostatakse samal ajal.

Valitsus peab kiitma tuleva aasta eelarve eelnõu heaks hiljemalt mai lõpul. Vajadusel jätkab valitsus eelarvekõnelusi sügisel, lähtuvalt suvisest rahandusprognoosist. Järgmise aasta eelarve võtab vastu riigikogu, kes arutab seda sügisel.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...