Hiina uusaasta saabub draakoni- ja lõvitantsuga

Pekingist saabuvad piduliku sündmuse puhul Tallinna esinema võitluskunstide klubi sportlased ja tantsuakadeemia tantsijad, konservatooriumi muusikud ja Põhja-KunQu ooperi näitlejad.

Pilt: Albert Truuväärt
Festival

Hiina uusaasta saabub draakoni- ja lõvitantsuga

Kai Maran

Pekingist saabuvad piduliku sündmuse puhul Tallinna esinema võitluskunstide klubi sportlased ja tantsuakadeemia tantsijad, konservatooriumi muusikud ja Põhja-KunQu ooperi näitlejad.

Hiina uusaasta üritused juhatab sisse värvikirevate valgusskulptuuride näitus, mida saab Kaarli puiesteel vaadata 6. veebruarini. Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul on Tallinnasse saabuvad Hiina valgusskulptuurid osa maailmas armastatud Hiina laternate festivalist. Tallinnasse jõuavad need tänu Hiinast pärit rahvusvahelisele ettevõttele Haitian Culture, kes on taolisi laternafestivale korraldanud juba 20 aastat ning rohkem kui 40 riigis.

Hiina road

"Käsitööna valminud loomakujulised laternad toovad linnapilti värvi ja muudavad hämarad talvepäevad helgemaks," ütles Belobrovtsev. "Viis meetrit kõrge ja ligi 40 meetrit pikk draakon saab olema vaatamisväärsus ning üksteist pandakaru bambusroo vahel kutsuvad kindlasti uudistama ja koos pilti tegema."

Lõvid ajavad pahad vaimud minema

Hiina kalendri järgi saabub uus aasta 2. veebruaril, mida laupäeval kell 12 Vabaduse väljakul ka draakonitantsuga väärikalt tähistatakse. Hiina draakon erineb suuresti oma lääne liigikaaslasest, esindades kõike head. Ta on sõbralik, tark ja jumalik olend, kes pärimuse järgi toob õnne ja edu. Energilist jõu ja julguse sümbolit draakonit on hiinlased kummardanud aegade algusest peale, tema sõjakust mahendavad tänapäeval pandad.

Kollase maasea aasta puhul saabuvad Pekingist siia võitluskunstide klubi sportlased ja tantsuakadeemia tantsijad, konservatooriumi muusikud ja Põhja-KunQu ooperi näitlejad. Draakoni- ja lõvitantsu ning Hiina võitluskunste etendavad Vabaduse väljakul ka Tai-Chi spordiklubi ja Wushu harrastajaid spordiklubist Julged. "Lõvid ajavad uue aasta alul pahad vaimud eemale," rääkis spordiklubi juht ja Wushu treener Priit Kõrve. "Hiinas avatakse seetõttu tihti ka uued hooned lõvitantsijate esinemisega, et pahad vaimud välja ja positiivne energia ruumi sisse pääseks."

Spordiklubi Julged etendab Wushu/Kungfu klubina traditsioonilisi Wushu stiile. "Vabaduse väljakul näeb näiteks mõõkade ja kaigastega etteastet, samuti töötavad relvana teravate metallservadega lehvikud," ütles Kõrve. "Wushu laste ja noorterühmas esineb ka mitmekordne Wushu Euroopa juunioride meister Anete Kõrve."

Kauaaegse treeneri Lev Kimi käe all õpinguid alustanud Kõrve sõnul arendab Wushu nii keha kui ka vaimu.
"Võitluskunst arendab painduvuse ja koordinatsiooni kõrval ka vaimset võimekust ja mõtlemisvõimet, sest pidevalt tuleb uusi kavasid meelde jätta," ütles Kõrve. "Meie klubi liikmeks saavad poisid ja tüdrukud alates 7.-8. eluaastast astuda aasta läbi. Erilisi eeldusi pole vaja, kasuks tuleb hea pealehakkamine!"

Publikule pakutakse platsil Hiina roogasid ja kaupu. Traditsiooniliselt valmivad pealtvaatajate silme all samal ajal Hiina kunstniku jääskulptuur ja Tauno Kangro modelleeritud teos. Sel aastal kujutavad skulptuurid sigu.

Üritus on tasuta. Uue aasta saabumist Hiina kalendri järgi tähistatakse Tallinnas kümnendat korda ja üritused toimuvad koostöös Pekingi kultuuribüroo, Hiina suursaatkonna ja Helsingi linnaga. Korraldaja on Tallinna kultuuriamet. Eksootilisi hiina laternaid sai sügisel imetleda Berliini valgusfestivalil, novembrist kuni jaanuari alguseni oli hiina suursuguste valgusskulptuuride park avatud Leedus Pakruojise mõisas.

Peo lõpetab ilutulestik

• 2. veebruaril kell 12 pakutakse Vabaduse väljakul Hiina sööke ja kaupu, tööle asuvad skulptorid.


• Kell 16 avavad linnapea Taavi Aas ja Hiina suursaadik Li Chao Vabaduse väljaku laval kontserdi.


• Kell 18 lastakse õhku ilutulestik.

Laadimine...Laadimine...