Hõbemägi: NO99 tegijatest ei tasu rääkida mineviku vormis

Kuigi lõppev nädal tõi uudise teatri NO99 tegevuse lõpetamisest, ei tasu ajakirjanik Priit Hõbemägi sõnul rääkida teatri tegijatest mineviku vormis.

Pilt: Scanpix

Hõbemägi: NO99 tegijatest ei tasu rääkida mineviku vormis (1)

Toimetaja: Merje Aus

Kuigi lõppev nädal tõi uudise teatri NO99 tegevuse lõpetamisest, ei tasu ajakirjanik Priit Hõbemägi sõnul rääkida teatri tegijatest mineviku vormis.

Hõbemägi rääkis Kuku raadio saates "Keskpäevatund", et N099 kollektiivi näol on tegemist suurepäraste teatritegijatega, kes kindlasti tegutsevad oma valdkonnas edasi, vahendas BNS.
"Ene-Lis Semper ja Tiit Ojasoo on viinud kaasaegse Eesti teatri Euroopasse sellisel tasemel, et NO99 on võitnud üleeuroopaliste võistluste peaauhindu ning neil võiks olla aastateks võimalusi lavastada kusagil mujal," rääkis Hõbemägi.

Tema sõnul kähtuvad paljud NO99 teatri tulemust kritiseerides valedest eeldustest, kui loetakse üle, kui palju inimesi on nende etendustel käinud ja kõrvutatakse seda teatri eelarvenumbritega. "Kui meie väikeses riigis on üks selline teater, mis Euroopa mastaabis jõuab tippude hulka, siis pea peaksime olema õnnelikud ja tänulikud, et selline asi on juhtunud, mitte virisema selle üle, et pileteid on vähe välja müüdud," rääkis Hõbemägi.

Ta lisas, et kui etendused püüavad ühiskonda analüüsida, siis saalide täituvuse lugemine peaks olema küll absoluutsel viimane asi, millega üks ajakirjanik peaks tegema.

Hõbemägi sõnul ütles maailmakuulus dirigent Paavo Järvi, et kultuur ei ole kunagi isemajandav - Guns n` Roses on isemajandav, kuid see pole kultuur. "Tõeline kultuur on ajaloos alati vajanud võimukandjate, metseenide ja riikide abi. Nõuda, et ühel avangarsel teatril oleks alati kõik toolid täis... ei tea, kelle tuleb selline mõte pähe. See ongi Eesti riigi kohustus tagada, et kultuur kestaks ja areneks," rääkis Hõbemägi. 

Europarlamendi saadik Indrek Tarand lisas, et ühe teatri lõpetamine sellisel kujul, nagu NO99 seda tegi, on Eestis esmakordne ja läheb kindlasti ajalukku. "Kuid igal asjal on oma algus ja lõpp ning teatrikunst kindlasti kuhugi ei kao," märkis Tarand.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...