Hopneri maja kontserdid aitavad Katariina kiriku uksi korda teha

Linn soovib, et Katariina kirikust saaks kontserdi- ja etendustepaik, kus tegutsevad kõrvuti katoliku kirik, teater ja linnamuuseum.

Pilt: Scanpix

Hopneri maja kontserdid aitavad Katariina kiriku uksi korda teha

Sirje Rattus

Linn soovib, et Katariina kirikust saaks kontserdi- ja etendustepaik, kus tegutsevad kõrvuti katoliku kirik, teater ja linnamuuseum.

Kesklinna kultuuripaik Hopneri maja hooldab ka Dominiiklaste kloostri kirikut Katariina käigu ääres. Sel suvel korraldavad Hopneri maja ja Kesklinna valitsus heategevusliku kontserdisarja "Ukse hinged helisema", et saada raha Püha Katariina kiriku uste restaureerimiseks.

Kontserdisarja avavad 23. mail kell 19 Lauri Saatpalu ning Peeter Rebane. 31. mail, vanalinnapäevade kirikupäeval kell 12 esineb Püha Miikaeli poistekoor, juunis on Mari Jürjensi kontsert ning augustis tulevad lavale Estonian Voices ja Jarek Kasar.

Kontserdisarja kokkupanija Katrin Valkna sõnul on esinejate valikul ühelt pool arvestatud sellega, et nende repertuaar sobiks paiga auraga, teiselt poolt aga on kava koostatud võimalikult eriilmeline, et peibutada ka sellist publikut, kes varem Katariina kirikusse sattunud ei ole. "Tahame teha n-ö kaks-ühes asja – avada see põnev ja omapärase atmosfääriga kontserdipaik võimalikult laiale kuulajaskonnale ning samas aidata korda teha kiriku väga halvas korras uksed," selgitas Valkna.

Nii saab iga kontserdikülastaja lisaks mõnusa muusikaelamuse nautimisele teha ka väikese heateo, sest iga viimane kui piletitulust saadud euro läheb erilise kultuurimälestise hüvanguks.

Omal aja suurim kirik

Dominiiklaste kloostri Püha Katariina kirik rajati 13. sajandil ning see oli keskajal suurim kirikuhoone Tallinnas. Vaatamata sellele, et kiriku kaks peaust on lihtsad, nähes välja garaaži- või aidauste moodi, on siiski tegemist muinsuskaitseobjektidega ning oma suva järgi neid ümber teha või sootuks uute vastu välja vahetada ei saa.

"Uste projekt on meil valmis ning muinsuskaitseametis kooskõlastatud. On osi, mida võib asendada, aga midagi tuleb kindlasti säilitada," selgitas Hopneri maja juhtaja Anne Velt, kelle sõnul on projekt koostatud selline, et pärast kordategemist harmoneeruvad uksed välimuselt senisest enam pühakoja vaimsusega. "Ilu tuleb pisut ikka juurde, ning kindlasti saavad uksed olema turvalisemad ja soojapidavamad. Praegu ei ole nad ei üht ega teist – väljast inetud, vihmavesi voolab ukse alt sisse ja talvel puhub lund läbi uksepragude."

Toeta vastavalt võimalusele

Arvatavalt läheb uste renoveerimine maksma ligikaudu 8000 eurot. "Suurema osa sellest summast loodamegi saada kontserditulust," ütles Valkna. "Oleme pannud piletihinnaks 10, 20 või 30 eurot, et kellelgi ei jääks raha pärast kontserdile tulemata, samas saaksid need, kel võimalusi rohkem, meie ettevõtmist ka pisut suurema summaga toetada."

Kui iga kontsert läheb n-ö täismajale ehk 200 kuulajale-vaatajale, on eesmärk saavutatud. Seda eeldusel, et lisaks kümneeurostele ostetakse kallimaid pileteid, sest raha kulub ka esinejate tasudeks ning korraldusele. "Hästi tore, et need, keda esinema palusime, teevad kirikule suure heateo oma sümboolsete esinemistasudega," ütles Valkna. "Kõigile muusikutele selle eest suur tänu!"

Samas rõhutas Valkna, et isegi kui piletitulu kiriku uste renoveerimise maksumust täielikult ei kata, saavad need igal juhul korda, sest Kesklinna valitsus on lubanud aidata.

Katariina kiriku tulevik on praegu veel lahtine. Linn soovib, et sellest saaks kontserdi- ja etendustepaik, kus tegutseks kõrvuti katoliku kirik, Theatrum, linnamuuseum ja ehk teisedki.

Sel suvel on senisest rohkem põhjust Katariina kirikut külastada, sest lisaks kontserdisarjale etendub seal ka mitu uut näidendit.

"Näiteks Indrek Hargla on kirjutanud just nimelt selle kiriku jaoks näidendi, mille toob lavale Ajateater," ütles Velt. "Uute etendustega Katariina kirikus tulevad suvel välja veel Vene teater ning lavastaja Madis Kalmet. Jätkuvalt teeb etendusi Theatrum."

Lisaks on kirik juunist kuni augustini avatud juhukülalistele. "Võib tänavalt sisse astuda ja vaadata, milline keskaja üks uhkemaid Tallinna kirikuid nüüd välja näeb," lausus Velt. "Oleme uuendanud väljapanekut, kust saab täpsema ettekujutuse sellest, mis kirikus on aegade jooksul toimunud. Samuti saab tellida ekskursioone või astuda lihtsalt sisse, võtta linnasaginas hetkeks aeg maha ja mõelda igavikust..."

------------------------------------

Viis kontserti panevad ukse hinged helisema


Katariina kiriku uste kordategemiseks toimub kontsertsari "Ukse hinged helisema" terve suve.

23. mail kell 19 esinevad Katariina kirikus Lauri Saatpalu (pildil) ja Peeter Rebane.

31. mail kell 12 kõlab Püha Miikaeli poistekoori laul.

12. juunil kell 19 esineb Mari Jürjens.

13. augustil kell 19 saab kuulata vokaalansamblit Estonian Voices.

26. august kell 19 laulab ja räpib Jarek Kasar.

Piletid maksavad 10, 20 või 30 eurot. Katariina kirik asub Vene t 14a Katariina käigu ja Dominiiklaste kloostri hoovi vahel.

Laadimine...Laadimine...