HOTELLIDE LIIT: Vene ühenduse katkemine mõjub meile laastavalt

"Lennundus kiratseb ja Estonian Airi saatus on ebaselge. Nüüd siis rahvusvahelise rongiühenduse katkemine. See kõik mõjub vägagi laastavalt meie turismimajandusele," ütles Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu (EHRL) tegevjuht Raigo Triik Pealinnale Moskva ja Peterburi rongiliinide lõpetamise kohta.

Pilt: Scanpix

HOTELLIDE LIIT: Vene ühenduse katkemine mõjub meile laastavalt (1)

Denes Kattago

"Lennundus kiratseb ja Estonian Airi saatus on ebaselge. Nüüd siis rahvusvahelise rongiühenduse katkemine. See kõik mõjub vägagi laastavalt meie turismimajandusele," ütles Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu (EHRL) tegevjuht Raigo Triik Pealinnale Moskva ja Peterburi rongiliinide lõpetamise kohta.

Pühapäeva õhtul lahkus Tallinnast viimane Moskvasse suunduv reisirong, nädal varem tõmmati kriips peale ka Peterburi liinile. Nende rongiliinide katkemine paneb põntsu pikaajalisele traditsioonile ja muudab ahtamaks keskmise sissetulekuga inimeste võimalusi reisimisel Venemaale ja sealt Eestisse.

EHRL-i tegevjuhi Raigo Triigi sõnul on turism on majandusharu, mis on väga sõltuv transpordiühendustest. "Täna oleme me olukorras, kus meie kaks suurimat turgu, Soome ja Venemaa on languses ning kindel on see, et kiiret lahendust loota pole."

Triik ütles Pealinnale antud kommentaaris, et kaks kolmandikku Eestisse saabuvatest välisturistidest on puhkusturistid kelle ostuotsus sõltub just majutuse ja transpordi hinnast. Konverentsituristide siia meelitamisest on tema sõnul EHRL pikalt rääkinud aga ikkagi ei ole meil korralikku konverentsikeskust.

Keegi ei taha ebamugavalt reisida

Kuna rahvusliku lennufirma saatus on ebaselge ja nüüd kadus rahvusvaheline rongiühendus, siis see kõik paneb EHRL-i arvates Eesti turismimajandusele väga sügava negatiivse pitseri.

"Reisiotsused sõltuvad vägagi ühenduste paljususest ja mugavusest. Keegi ei raatsi kulutada oma reisi mitmete ümberistumiste peale lennujaamades," märkis Triik.

"2017 ootab meid ees veel 50%-ne maksukoormuse kasv. See ei mõjuta ainult majutusasutusi, vaid iga tulemata jäänud turist jätab ka kulutamata raha teistele kaasnevatele teenustele (poed, baarid, restoranid, muuseumid, autorent jne). Seega jääb riigikassasse laekumata hulga makse," tuletas EHRL-i juht meelde.

Vene turistidest on juba pool kadunud

Hotellide ja Restoranide Liidu muret jagas ka Eesti Turismifirmade Liidu peasekretär Kristen Lahtein. "Igasugune transpordiühenduste vähenemine ei ole hea turismisektorile, olgu selleks bussi-, lennu- või rongiühendus."

Tema sõnul on statistika järgi alates aasta algusest langenud kõigil kolmel esimesel kuul majutustega välisturistide arv. "Soome ja Venemaa on kaks meie peamist turgu, mõlemad langesid möödunud kuudel, Venemaa märtsis lausa 43 protsenti ning võib karta, et paranemist niipea ei ole loota." 

Lahtein ütles, et Eesti turismifirmad on küll aastatega püüdnud riske maandada ning sihtriikide valikut laiendanud, kuid transpordiühenduse kadumine, seda ka ajutiselt, mõjutab oluliselt kogu sektorit. 

"Rong oli ju siiamaani üks peamiseid ja pikkade traditsioonidega ühendusi Tallinna ja Moskva vahel," tõi ta välja.

Go Rail põhjendab sulgemist kahjumiga

Go Rail oli Moskva ja Peterburi liinide sulgemist kaalunud juba möödunud aasta novembrist saadik. Möödunud aastal sai rongifirma Venemaa rongiühenduse pidamisest auditeerimata andmetel 2 miljonit eurot kahjumit.

Go Grupi tegevjuhi Jüri Etverki sõnul on selle liini alaline või isegi ajutine käivitumine lähiajal vähetõenäoline.

"Selle liini käivitamiseks on vaja poliitlilist ja majanduslikku stabiilsust, samuti kahe riigi suhete paranemist, et turistide liikumine muutuks aktiivsemaks ning rubla kurss stabiliseeruks," märkis ta.

 

Loe ka:

MOSKVA LIINI KADU: Go Rail koondab üle 40 töötaja

Eesti Raudtee: Tallinna-Moskva rongiliin tuleb ajutiselt sulgeda

Peterburi rongiliini taastamine võib võtta viis aastat

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...