Ida-Virumaa on Saksamaa hinnangul koroonaviiruse riskipiirkond

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 2 686 haigust COVID-19 põhjustava SARS-CoV-2 viiruse esmast testi, millest 81 testi tulemus osutus positiivseks.

Pilt: Albert Truuväärt

Ida-Virumaa on Saksamaa hinnangul koroonaviiruse riskipiirkond

Erki Varma

"Saksa välisminister andis täna hommikul teada, et vastavalt nende protseduuridele, kus vaadeldakse mitte üksnes riike, vaid ka piirkondi, loeb Saksamaa alates tänasest Ida-Virumaad kõrgendatud koroonariski piirkonnaks," rääkis välisminister Urmas Reinsalu neljapäeval.

Sellega seoses kehtivad Reinsalu sõnul Ida-Virumaa inimestele Saksamaale reisimisel piirangud. "Piirangud kehtivad inimestele, kes on viimase 14 päeva jooksul olnud Ida-Virumaal ja siirduvad Saksamaale," selgitas Reinsalu. "Kui neil ei ole ette näidata testitulemusi, siis on nõutav karantiin kaks nädalat."

Piirangud ei kehti, kui inimene kasutab Saksamaad üksnes transiidiks või kui ta on viibinud Ida-Virumaal üksnes transiidina.

Küsimusele, kuidas kavatseb Saksamaa kontrollida, kas Eestist saabuv inimene on Ida-Virumaal viibinud või ei, leidis Reinsalu, et Eesti inimesed ju ei luiska. "Saksamaa näeb ette selle protseduuri, et inimesed, kes tulevad riskipiirkonnast, annavad sellest kohalikele võimudele teada," selgitas välisminister ja soovitas täpsemaid protseduure vaadata välisministeeriumi veebilehelt.

Järgmised nädalad kriitilise tähtsusega

Sotsiaalminister Tanel Kiik nentis, et haigestumine Eestis kasvab ja nakatumisi lisandub just kodumaal. Välismaalt sissetulevate haigusjuhtude osakaal väheneb. "Kahjuks tuleb tõdeda, et eile suri Lääne-Tallinna Keskhaiglas koroonaviirusesse nakatunud 84-aastane naine," ütles Kiik. Kokku on tema sõnul Eestis koroonaviiruse tõttu surnud 65 inimest.

Kiige sõnul on ühe kuu haigusjuhtude kasv murettekitav. "Järgmised nädalad on kriitilise tähtsusega viiruse kontrolli alla saamiseks. Haigena, lähikondsena tuleks püsida kodus, olla välismaalt saabudes karantiinis. Kanda maski siseruumides. Mõistlik on maski kanda ka välitingimustes, kui pole võimalik hoida distantsi võõraste inimestega," soovitas ta. Tänase haigestumistrendi jätkumisel ületab Eesti Kiige sõnul kuu aja pärast 150 nakatumise piiri 100 000 elaniku kohta.

Lisaks pani Kiik inimestele südamele, et võimalikult paljud tõmbaksid endale alla HOIA appi. "Väike samm inimeste jaoks, aga oluline panus viiruse tõkestamisel. Täna on seda teinud 150 000 inimest."

Kiige sõnul arutab valitsus koroonasituatsiooni kaks korda nädalas ning vajadusel kehtestatakse ka täiendavad reeglid."Debatikoht edaspidiseks saab olema, mis on avalike ürituste osalemise reeglid. Tänane piirarv on 750, mis on kõrgem kui Eesti naabrite juures," rääkis Kiik, kelle sõnul Eestis ei ole seni olnud suuri nakkuskoldeid siseruumides kultuuriüritustel tekkinud.

Piirangutest hoidutakse kuni võimalik

Sotsiaalminister selgitas, et ei tahaks teha otsuseid, mis kultuurielu häiriksid. Samas tuleb ennetavad meetmed tema sõnul võtta kasutusele enne suuri nakatumist. "Kui näeme, et meetmetest ei piisa trendi murdmiseks, tuleb vaadata sarnaste piirangute poole nagu kevadel."

Rahandusminister Martin Helme sõnul on tänane olukord oluliselt erinev võrreldes kevadega. "Näeme oluliselt erinevat pilti võrreldes kevadega, kus nakatumiskordajatega käis kaasas palju kõrgem suremus kui praegu," rääkis Helme ja lisas, et kui nakatumine läheb suuremaks, võib suremus suureneda. "Siis on selge, et eesmärk, mille oleme valitsuse tasandil pannud - hoiame elu nii kaua kui võimalik normaalsena - seal tuleb järgi anda," rääkis Helme.

Rahandusministri sõnul ei ole sugugi välistatud, et tuleb teha piirkondlikke liikumispiiranguid või muid piiranguid. "Nii kaua kui haiglad pole ülekoormatud ja suurt suremust ei ole, proovime seda mitte teha," lubas ta.

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 2 686 haigust COVID-19 põhjustava SARS-CoV-2 viiruse esmast testi, millest 81 testi tulemus osutus positiivseks. Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 50,64. Tänase seisuga vajab Eestis koroonaviiruse tõttu haiglaravi 36 inimest, juhitaval hingamisel on kaks patsienti.

Laadimine...Laadimine...