Iidne Bremeni torn sai värske kuue

Tornile väärika kasutusala leidmiseks on kavas korraldada konkurss.

Pilt: Scanpix

Iidne Bremeni torn sai värske kuue

Ott Rammo

Tornile väärika kasutusala leidmiseks on kavas korraldada konkurss.

Uus 19 / Vene 28 asuv Bremeni torn on viimane linnamüüri torn, mis uuenduskuuri läbis. "Restaureerimise eesmärk oli muidugi avada see torn linnarahvale," ütles linna muinsuskaitseosakonna kunstimälestiste peaspetsialist Eero Kangor. 

"Seni on remontimata ja suhteliselt kehvas seisus torni lahti tehtud Tallinna päevade, vanalinna päevade ja keskaja päevade ajal, et näidata seda linnarahvale ja külalistele," lausus Kesklinna valitsuse vanema asetäitja Jüri Lump. "See traditsioon kindlasti jätkub. Aga väga hea, kui me korda tehtud tornile ka pidevat kasutust leiame."

Tallinna muinsuskaitseosakonna juhataja Boris Dubovik ütles, et tornile pideva kasutuse leidmiseks on kavas kuulutada pärast restaureerimistööde lõppu välja ideekonkurss.

Kangori sõnul on arutatud ka seda, kuidas saaks tornist kaitsekäikudele minna. "Müürivahe tänaval on turistidel võimalik ka müüri peale minna ja sealt vanalinna vaadata, tahaksime seda ala pikendada, kus võimalik. Aga seni on see alles idee."

Kangor nentis, et selliste vanade objektide puhul võib alati tekkida üllatusi ja mõnikord ei saagi teha kõike nii, nagu plaanis oli. "Näiteks Bremeni torni sissepääs taheti teha nn Okasroosikese maja kaudu, kus on trepp ja sealt edasi sissepääs torni ühest laskeavast. Laskeava tulnuks sel juhul laiemaks teha ja samal ajal seni säilinud laske-ava lammutada. Seda ei tahtnud me teha ja siis oli vaja läbi rääkida, kuidas see vastab päästeameti nõuetele," selgitas ta.

Bremeni torn on eriline selle poolest, et ainsana Tallinna linnamüüri tornidest pole tal teravatipulist katust, vaid hoopis platvorm. "On vaieldud, kas need tornid üldse olid katusega või mitte," mainis Kangor. "Bremeni torn on säilinud originaal-sel kujul – platvormkatusega. Klassikalist terava tipuga katust talle kindlasti ei tule."

15. sajandi alguses valminud torni restaureeriti viimati üle poole sajandi tagasi, aastatel 1957-1959.

Laadimine...Laadimine...